Snowman Trek v Bhútánu

Jeden z nejhezčích, ale také nejnáročnějších treků na světě nás zavede do divoké krajiny Bhútánu, malého království na úpatí Himaláje. Snowman trek je pro svou náročnost a dlouhý pohyb v krajině bez civilizace určen pro zkušené horaly a milovníky trekingu. Trek prochází údolími lemovanými vrcholy s výškou přes 7000m, překračuje 11 průsmyků, z nichž některé přesahují 5000m. Vede skrze budhistické vesničky, nedotčené turistickým ruchem a proplétá se rododendronovými a piniovými lesy. Základní trasa vyžaduje 24 dní a kombinuje cestu z Paro přes do Jomolhari basecamp, vesnici Laya, nejvyšší bhútánskou horu Gankar Puensum, termální prameny Duer a končí v nádherném údolí Bhumtang. Na vyžádání vám připravíme i kratší 16-denní verzi, vedoucí z Koina do Bumthang nebo 11-denní trek Jomolhari – Laya – Gasa.

Opět organizujeme jedinečnou cestu do Bhútánu – projdeme celý Snowman trek 🇧🇹
Tato 24 dní dlouhá túra je považována za jednu z nejtěžších a nejkrásnějších na světě.
Na cestě uvidíte mj. nejvyšší nikdy nezdolanou horu na světě a vykoupete se v nejkrásnějších termálech Himálaje

Alternativně lze absolvovat kratší 10-denní část treku na trase Jomolhari – Laya – Gasa.

📅 Termín: 5.10.-3.11.2024
💎 Cena: 244.000 Kč + letenka
👍 Garance odjezdu

 

Podrobné informace k zájezdu Snowman trek v roce 2024 najdete zde

Infromace k zájezdu Krátký Snowman trek najdete zde

 
Co zažijete a uvidíte na Snowman Treku:

  • Projdete jeden z nejkrásnějších a nejtěžších treků Himálaje a světa
  • Budete obdivovat nádherné horské scenérie v krajině bez turistů – zasněžené sedmitisícovky, desitky horských jezer, ledovce, dravé řeky,..
  • Ujdete přibližně 300 km a překročíte 11 vysokohorských průsmyků
  • Dostanete se k nejkrásnějším horám – například k posvátné sedmitisícovce Jomolhari, špičaté šestitisícovce považované za nejhezčí himálajskou horu Jitchu Drake nebo nejvyšší Bhútánské hoře a nejvyšší nezdolané hoře světa Gangkar Puensum
  • Relaxace u přírodních termálů Duer Hot Springs a tradiční Hot Stone Bath lázně
  • Projdete krajinou pastevců jaků a navštívíte izolované vesnice Laya a Thanza, kde lidé žijí tradičním životem
  • Budete si užívat treking “nalehko” s plnou podporou průvodce, nosičů a kuchaře.
  • Spaní v komfortních stanech, jídelní stan, plná penze, teplá sprcha…

Alternativy Snowman Treku

Klasický Snowman Trek trvá 24-26 dní a má 2 varianty – jedna končí v údolí Bumthang, druhá v Nika Chu. Kratší varianta Snowmana začíná ve vesnici Gasa a na klasickou trasu se napojuje pod vesnicí Laya; včetně aklimatizace počítejte přibližně 16-18 dní. Zajímavou alternativou je Masagang Basecamp Trek, sám o sobě trvá 5-6 dní a lze jej napojit na krátký Snowman. Lze také absolvovat jen první třetinu Snowmana, 10-12 denní trek Jomolhari – Laya – Gasa.

Treking v Bhútánu

Bhútán je jedním z nejskvělejších míst na Zemi pro klasický horský trekking. Na rozdíl například od Nepálu tu ale potkáte minimum turistů (pravděpodobně v horách nepotkáte nikoho jiného) a budete se těšit servisu, o kterém se vám ani nesnilo. Veškeré věci ponese karavana koní nebo jaků, o plnou penzi se postará kuchař a o vaši bezpečnost privátní průvodce. Vyjma oblasti Snowman Treku jsou zajímavé i další trasy. Velmi oblíbený je 5 denní Druk Path Trek mezi městy Paro a Thimphu. O něco náročnější je 5-6 denní Dagala Thousand Lakes Trek s výhledy na Mount Everest. Mezi kratší treky patří například 3 denní Chele La Trek nebo 3 denní Owl Trek.

Buddhistické kláštery

Tibetský buddhismus představuje v Bhútánu hlavní proud víry a ovlivňuje každodenní život všech obyvatel. V Bhútánu najdeme doslova tisíce klášterů, některé jsou ukryté vysoko v horách, jiné leží v centrech vesnic a měst. Nejznámejším klášterem je bezesporu Taktsang, známý také pod jménem Tygří hnízdo. Tento klášter je vystavěn na skalním výběžku ve výšce 3100 m, vysoko nad údolím nedaleko města Paro. Výstup k tygřímu hnízdu představuje půldenní túru a patří mezi “povinnou” součást programu v Bhútánu.

Festivaly a slavnosti

Po celý rok probíhají v nejrůznějších částech Bhútánu několikadenní lidové slavnosti, tance a prastaré buddhistické rituály. Proslulé jsou zejména tradiční rituální tance v maskách nebo tzv. čchamové tance. Návštěva festivalu je fascinujícím a barvitým zážitkem, kde se mísí prastaré obyčeje a soudobý život obyčejných lidí. Návštěvu Bhútánu vam pomůžeme načasovat tak, abyste mohli být svědky některého z místních festivalů.

Příroda

Bhútán patří mezi nejčistší země světa a najdeme tu jak původní pralesy, suché oblasti s ledovci a horskými jezery, tak původní zemědělskou krajinu s terasovitými rýžovými políčky. Milovníci rozkvetlých rododendronů budou na jaře jásat nad záplavou barevných květů, na podzim zase můžete obdivovat jasný vzduch a výhledy na himálajské hory. Mezi unikátní živočichy patří například sněžný levhart, tygr, jeřáb černokrký nebo mytický takin bhútánský, který je národním zvířetem Bhútánu.

Dalších 25 věcí, které můžete zažít v Bhútánu:

rafting * horská kola * tradiční hudba * návštěva motlidby buddhistických mnichů * degustace místní pálenky * střelba z luku * piknik u řeky * lekce jógy * meditace * pochopení buddhismu * požehnání od Lámy * tradiční vaření * bylinná koupel * návštěva trhu * procházka po rýžových políčkách * návštěva tradičního domu * ochutnávka sýra * pozorování jeřábů černokrkých * návštěva vesnice * pověšení motlitebních vlajek * malování * golf * fotografování * návštěva tkalcovské dilny * bhútánský film

Ubytování ve stanech

Během Snowman Treku budete ubytováni v kvaliních stanech pro 2 osoby, případně je možné mít stan za mírný příplatek jen pro sebe. Stany včetně nafukovací karimatky zajišťuje trekingový tým, který vždy postaví i zbourá tábor. Součástí táboření je dále zajištění samostatného jídelního stanu se stolem, židlemi a osvětlením, WC stan se suchou toaletou a sprchovací stan.

Naksel Boutique Hotel & Spa*****

Tento butikový hotel leží nedaleko města Paro a představuje esenci bhútánského stylu v tom nejlepším slova smyslu. Hotel vás uchvátí nejprve svou polohou vysoko nad údolím ve výšce 2500 m, s výhledem na posvátnou horu Jhomolhari a proslulé Tagří hnízdo. Prostorné pokoje jsou celé v přírodním stylu a mají dřevěnou vytápěnou podlahu. Některé pokoje se nacházejí v samostatných bungalovech. V hotelu si můžete dopřát masáže nebo tradiční bhútánskou koupel “Hot stone bath.”

Hotel Taj Tashi*****

Tento luxusní hotel leží v centru hlavního města Timphu a z jeho oken budete mít výhled na okolní zalesněné hory zvedající se nad městem. Po příjezdu ochutnáte léčivý bylinkový čaj a budete mít možnost přijmout osobní požehnání od buddhistického mnicha. Hotel má prostorné a luxusně vybavené pokoje, některé jsou vybaveny velkorysým balkonem. Každý den je pro hosty připraveno kulturní vystoupení tanečníků, které se odehrává na nádvoří hotelu.

Hotel Dochula Resort***

Tento horský hotel leží v sedle Dochula Pass ve výšce 3.000 m a může se pochlubit unikátním panoramatickým výhledem na himálajské sedmitísicové vrcholy. Komu by se hory zdály příliž daleko, může nahlédnout do obřího dalekohledu Nikon, který je umístěný na hotelové terase. Prostorné pokoje v bhútánském stylu jsou m.j. vybaveny kamny na dřevo a elektrickým topením.

Swiss Guest House***

Hotel Swiss Guest House byl prvním hotelem v oblasti Bumthang, který nabídl své služby turistům. Leží mezi jabloněmi na návrší nad městečkem Jakar s výhledem na okolní kláštery. Hotel má švýcarského majitele a v jeho baru můžete ochutnat vlastní kvasnicové pivo “Red Panda”, které patří k nejlepším v Bhútánu.

Klasický Snowman Trek – program lze dle přání upravit

1. den

Přelet přes Dilí nebo Kathmandu s výhledem na himálajské osmitisícovky do městečka Paro, zdejší letiště prý patří mezi nejnebezpečnější letiště světa - přistání na dně údolí ve výšce 2.200 m skutečně nepostrádá punc dobrodružství. Přivítání na letišti průvodcem, přejezd do centra Paro (dle času příletu volno). Transfer do hotelu v Paro. Odpočinek a večeře ve vybrané restauraci.

2. den

Pěší výstup ke klášteru Taktsang, známému také pod názvem "Tygří hnízdo". Jedná se strmý, ale technicky nenáročný výstup s převýšením asi 400 m do výšky 3.120 m. Výstup ke klášteru trvá podle zdatnosti a tempa 2-4 hod. Prohlídka kláštera a oběd v restauraci s výhledem na Tygří hnízdo. Odpoledne setup zpět na parkoviště a přejezd k tábořišti Shana ve výšce 2850 m.

3.-11. den

První třetina Snowman Treku vede k nejposvátnejší hoře Bhútánu, 7.326 m vysoké hoře Jomolhari, kolem nejkrásnější himálajské hory Jitchu Drake a dále přes několik sedel do izolované horské vesnice Laya. Tuto etapu lze absolvovat samostatně jako tzv. Laya - Gasa Trek a za vesnicí Laya hory opustit. Pro ty, kteří jdou Snowmana, znamená tato část mimo jiné prubířskou zkoušku a aklimatizační přípravu na mnohem těžší zbylé dvě třetiny treku.

11.-18. den

Prostřední část Snowman Treku vede nejodlehlejší oblasti Bhútánu, téměř liduprázdným krajem Lunana. Tato nejsevernější oblast země je krajem obrovských hor, ledovcových jezer, dravých řek a také kočovných pastevců jaků. Trasa Snowman treku vede vysokohorským regionem a postupně prochází většinou osad oblasti: Woche, Lhedi, Chozo a konečně Thanza, ležící pod majestátní sedmitisícovkou Table Mountain. Přejdete druhé nejvyšší sedlo, 5160 m vysoký průsmyk Karchung La a během odpočinkového dne v Thanza si můžete prohlédnout jezera Luggye a Thorthormi.

19.-26. den

V závěrečné části nejprve zdoláte nejvyšší sedlo celého treku, téměř 5.500 metrů vysoký pas Gophu La, pak projdete kolem nejvyšší hory Bhútánu a nejvyšší nikdy nezdolané hory světa Gankar Puensum, abyste těsně před koncem celé túry spočinuli v nejhezčích a nejizolovanějších himálajských termálech Duer Hot Springs. Jedním z vrcholů treku je nádherné jezero Tshorim Lake, jehož tyrkysově modrá voda se leskne v mělké proláklině přímo pod sedlem Gophu La. Treking končí v nádherném údolí Bumthang se spoustou klášterů a pohodlnými hotely. Večer můžete vyzkoušet klasickou koupel, tzv. "Hot stone bath".

27.-29. den

Návrat zpět do Paro privátním vozem - dle chuti lze zvolit zajímavé poznávací zastávky: královské město Trongsa s úchvatným hradem tyčícím se vysoko nad údolím, údolí Phobjika, které připomíná krajinu Tibetu, bývalé hlavní město Punakha, sedlo Dochula Pass (3.100 m) se 108 stupami a úchvatnými výhledy na Himálaj nebo hlavní město Bhútánu Thimphu se spoustou památek a zajímavostí.

30. den

Odlet z Paro zpět

Klima a sezona

Bhútán můžete navštívit celoročně, vzhledem k typu programu jsou některá roční období vhodnější. Jaro (březen - květen) je ideální pro milovníky přírody, kvetou rododendrony a další květiny, je poměrně teplo a stabilní počasí. V této době také můžete vyrazit na vícedenní treking, občas ale může zapršet. Léto (červen - srpen) je období monzunů - často prší, i když většinou nejde o přívalové lijáky. Ideální pro fotografy (krajina je nádherně zelená a svěží), nevhodné pro vícedenní treking. Podzim (září - listopad) přináší nejstabilnější počasí s množstvým jasných slunných dní; nejlepší období pro treking, na druhou stranu je v zemi nejvíce turistů. V listopadu přichází ochlazení, v horách sněží, cesty jsou často nesjízdné. Nejlepší období pro absolvování Snowman Treku je říjen, který se vyznačuje stabilním počasím s minimem deště. V létě (červen – srpen) přichází monzun a cesty jsou hodně bahnité, přes zimu až do jara leží v horských sedlech sníh a cesta je neprůchodná.

Mezinárodní doprava

Jediné mezinárodní letiště je v Paro, sem létají místní linky společností Druk a Tashi. nejlepší spojení je s Dilí, popřípadě Káthmándů nebo Bangkog.

Místní doprava

V Bhútánu cestují turisté výhradně privátní automobilovou dopravou. Cestuje se podle velikosti skupinky osobním vozem typu SUV, minibusem nebo malým autobusem. Silnice jsou většinou ve špatném stavu, hustota dopravy je východně od města Punakhavětšinou minimální. Druk Air operuje místní lety mezi Paro a dalšími třemi letišti v zemi.

Ubytování

V Bhútánu najdeme jen omezené množství hotelů - většinou jde o kvalitní ubytování kategorie***, místy je standard i vyšší. Na treku se spí ve stanech, které zabezpečuje místní CK. Kdo chce využít nadstandardních služeb, může si připlatit za hotely kategorie 4-5*. V Bhútánu najdeme nádherné luxusní resorty, ale noc v nich může stát i přes tisíc dolarů navíc.

Jazyk

Pokud nemluvíte bhútánsky (jazyk je příbuzný tibetštině), domluvíte se většinou anglicky.

Měna

Místní měna je bhútánský ngultrum (BTN), jeho kurz je svázaný 1:1 s indickou rupií.

Vízum

Vízum do Bhútánu je třeba. Jeho vyřízení je zahrnuto v servisu CK, podmínkou pro udělení je uhrazení poplatku ze celý pobyt.

Cena pobytu

Každý návštěvník musí uhradit bhútánskou turistickou taxu, která činí 100 USD za osobu/den. Servis v místě činí 200-100 USD - cena závisí na velikosti skupiny a kategorii hotelů. Služby zahrnují ubytování, plnou penzi, místního průvodce (anglicky mluvícího), vstupy do všech památek a privátní dopravu (podle velikosti skupiny autem nebo minibusem). U trekingových programů je poplatek za servis obvykle vyšší a zahrnuje kompletní zajištění trekingu, kuchaře, koně nebo jaky a zapůjčení stanů a dalšího kempingového vybavení.

Bezpečnost

Bhútán je bezpečná země, bez kriminality a výrazného nebezpečí tropických nemocí (vyjma jižních oblastí, kam turisté stejně nejezdí).