Galapágy na jachtě

Dovolená na Galapágách je nejlepší na komfortní jachtě – to vám řeknou všichni, kteří toto ekvádorské souostroví navštívili. Stabilní motorová jachta vás bezpečně dopraví na jinak nepřístupná místa v divočině, kam se jinak nedostanete. Loď nabízí komfortní klimatizované kajuty, bar nebo prostorný sundeck. K dispozci jsou mořské kajaky nebo vybavení na šnorchlování. Budete kotvit v chráněných zátokách, šnorchlovat s mantami a tučňáky, fotit leguány, tereje modronohé nebo želvy sloní nebo se vydáte k největšímu kráteru světa Sierra Negra. Galapágy nabízejí úchvatnou přírodu a jachta zase luxusní zázemí plovoucího hotelu – co více si můžete přát?

Zájezd na Galapágy vám připravíme na míru podle vašich představ – Plavba po souostroví Galapágy je poměrně komfortní a zahrnuje all-inclusive servis a průvodce.

Doporučíme vám nejvhodnější loď pro váš plán cesty – od menších jachet a katamaránů až po velkou a stabilní loď s veškerým zázemím služeb.

Vybereme pro vás nejzajímavější trasu plavby – v závislosti na vašich časových možnostech, sezoně, výskytu živičichů atp. Plavby většinou trvají 4-8 dní a každý den navštívíte několik přírodních rezervací s možností pozorovnání unikátní fauny a flory.

Každý z ostrovů je jedinečný a nabízí jiné prostředí, jinou scenérii a jiné zastoupení živočichů a rostlin.

Související články: Galapágy

 

Santa Cruz

Hlavní vstupní ostrov na Galapágy, je tu letiště a přístav a také tu najdete sympatické přímořské město Puerto Ayora, kde je spousta restaurací, krámků,a butiků. Ze zajímavých míst tu můžeme navštívit Darwinovu záchrannou stanici zvířat, kde v r. 2012 zemřel „lonesome George“ – poslední jedinec poddruhu želvy sloní na světě. Za návštěvu také rozhodně stojí Primicias Ranch, ležící ve vnitrozemí ostrova, kde můžete pozorovat želvy sloní ve volné přírodě. Nedaleko odtud se potom můžete zanořit do podzemí a projít některý z lávových tunelů.

Isabela

Isabela je největším a nejvyšším ostrovem Galapág. Isabela je domovem více želv sloních, než všechny ostatní galapážské ostrovy dohromady. Z unikátních zvířat tu žije mimo jiné vzácný tučňák galapážský nebo nelétavý kormorán. Bohatství přírodních druhů dále zahrnuje mořské leguány, tereje modronohé, pelikány nebo kraby. Západní pobřeží ostrova je ideálním místem k pozorování delfínů a velryb. Zajímavým cílem  je kráter sopky Sierra Negra, který vědci považují za druhý největší kráter na světě, hned za africkým Ngorngoro.

Floreana

V září 1835 na ostrově Floreana přistál i Charles Darwin v průběhu druhé plavby lodi Beagle na Galapágy. U severovýchodního výběžku ostrova leží místo známé skvělým potápěním i šnorchlováním – tzv. “Ďáblova koruna”. Je to podmořský sopečný kužel, který nabízí šnorchlování a potápění s hejny ryb, mořskými želvami, žraloky a lachtany. Je zde k vidění také spousta korálových útvarů. V oblasti Point Cormorant se můžete projít k laguně s plameňáky a k pláži La Picona, kde mají hnízdiště mořské želvy. V zátoce Post Office Bay najdete tradiční poštovní schránku, kde lze zanechat svůj dopis.

Española

Na ostrově Española se můžete procházet po lávovém příkrovu s koloniemi mořských ptáků a na zdejších plážích pozorovat lachtany. Española je geologicky nejstarší a nejjižněji položený ostrov Galapág a jediný ostrov, kde hnízdí majestátný Albatros galapážský (Phoebastria irrorata). V zátoce Gardner Bay najdete nádherné pláže s kolonií lachtanů a mořskými želvami.

San Cristobal

San Cristóbal je nejvýchodněji umístěn ostrov souostroví Galapágy. Je to pravý klenot Galapág – lachtani se tu sluní na korálových plážích zatímco kolem pobíhají červení krabi. U pobřeží můžete z lodi obdivovat scenerické a divoké skalní útesy Kicker Rock s koloniemi hnízdících ptáků. Na ostrově se nachází želví záchranná stanice Jacinto Gordillo Turtle Breeding Center a v přístavu můžete navštívit informační centrum o historii Galapág.

Katamaran pro 16 osob

Je to nejlepší plavidlo pro poznávání Galapág – dost velké na zajištění pohodlí a klidnou plavbu. V malé skupince budete mít navíc všechny navštívené lokality doslova jenom pro sebe. Kajuty mají klimatizaci, balkon nebo okno a vlastní toaletu se sprchou a umyvadlem. Na lodi je profesionální posádka, včetně průvodce/biologa, kuchaře a barmana. Zajištěna plná penze, bar, vyhlídková paluba nebo prostorný sundeck s lehátky. K dispozici jsou motorové čluny, mořské kajaky a vybavení na šnorchlování.

Stylová jachta

Koho láká romantika a má rád plachetnice, jistě ocení možnost plout na některé z jachet. Můžete si zvolit menší plavidlo (klasickou plachetnici) nebo třeba velký trojstěžník, který je vybaven luxusními kajutami. Kromě poznávání fauny a ostrovů budete mít možnost postavit se za kormidelní kolo a naučit se základní ovládání plachetnice.  Plavba mezi ostrovy Galapág jen za pomoci rovníkového pasátu bude nezapomenutelným zážitkem!

Luxusní cruiseship

Kdo hledá maximum pohodlí, jistě ocení plavbu na expediční lodi pro maximálně 100 osob. tyto lodě jsou stavěny speciálně pro plavbu v tak izolovaných podmínkách, jako jsou Galapágy. Loď nabízí několik ultra komfortních apartmá, některé včetně vyhlídkových teras nebo masážní vany. K dispozici restaurace, bar, terasa s grilem, masážní salon, fitness, vířivka, knihovna, aj. Výlety na pobřeží a exkurze s průvodcem jsou vždy v ceně plavby.

Zájezd na Galapágy vám připravíme na míru podle vašich představ – Plavba po souostroví Galapágy je poměrně komfortní a zahrnuje all-inclusive servis a průvodce.
Doporučíme vám nejvhodnější loď pro váš plán cesty – od menších jachet a katamaránů až po velkou a stabilní loď s veškerým zázemím služeb.
Vybereme pro vás nejzajímavější trasu plavby – v závislosti na vašich časových možnostech, sezoně, výskytu živičichů atp. Plavby většinou trvají 4-15 dní a každý den navštívíte několik přírodních rezervací s možností pozorovnání unikátní fauny a flory.

Uvedený itinerář patří mezi nejoblíbenější varianty a nabízí celkem 8 dní (7 nocí) poznávání jihovýchodní části Galapág.

1.-2. den

Odlet z Prahy do Quita, ranní přelet na Galapágy. Po příletu na letiště Baltra přivítání s průvodcem, transfer z letiště busem do Puerto Ayora. Nalodění a lehký oběd. Krátký úvodní brífing. Odpoledne návštěva stanice Charlese Darwina Návrat do Puerto Ayora, procházka městečkem Welcome drink a večeře na lodi.

3. den

Po snídani „mokré vylodění“ na ostrově Santa Fe, návštěva opunciového lesa a kolonie endemických suchozemských leguánů galapážských (Conolophus subcristatus). Plavba na South Plaza Island. Suché vylodění na ostrově, pozorování kolonie lachtanů mořských (Zalophus wollebaeki), jedna z největších kolonií na Galapágách, procházka lesem opuncií (Opuntia echios), pozorování suchozemských leguánů a četných tropických ptáků. Večer návrat na loď a večeře

4. den

Po snídani mokré vylodění na ostrově Chinese Hat (Sombrero Chino), pozorování tučňáků galapážských (Spheniscus mendiculus), rejnok siba skvrnitá (Aetobatus narinari), lachtani, mořští leguáni (Amblyrhynchus cristatus). Skvělá lokalita na šnorchlování. Případně volný program (koupání, šnorchlování, mořský kajak). Mokré vylodění na ostrově Rabida, pozorování mořských leguánů, lachtanů, pelikánů, terejů modronohých (Sula nebouxii) a terejů maskových (Sula dactylatra). Procházka k slané laguně s plameňáky karibskými (Phoenicopterus ruber). Případně volný program (koupání, šnorchlování, mořský kajak). Večer návrat na loď a večeře

5. den

Návštěva Black Turtle Cove – oblast zátok s mangrovy a ostrůvky, kde lze pozorovat například žraloky dlouhoploutvé (Carcharhinus longimanus), mořské želvy nebo rejnoky siba atlantská (Rhinoptera bonasus). Odpoledne suché vylodění u Dragon Hill, pozorování leguánů a procházka k hypersolné laguně s plameňáky, bahňák pisila americká (Himantopus mexicanus), kachna ostralka americká (Anas bahamensis) a další vodní ptáci. Případně volný program (koupání, šnorchlování, mořský kajak).

6. den

Ostrov Floreana - vylodění v zátoce Post Office Bay, kde můžete zanechat svůj dopis. Plavba člunem v oblasti La Loberia s koloniemi lachtanů na plážích, mořské želvy, aj. Odpoledne šnorchlování u Devil’s Crown, což je ponořený vulkán. Šnorchlování na jedné z nejlepších lokalit Galapág. Oblast Point Cormorant, procházka k laguně s plameňáky a k pláži La Picona, kde mají hnízdiště mořské želvy.

7. den

Ostrov Española - lokalita Punta Suarez, procházka po lávovém příkrovu s koloniemi mořských ptáků. V květnu – prosinci zde hnízdí Albatrosi galapážští (Phoebastria irrorata). Odpoledne vylodění v zátoce Gardner Bay – procházka po pláži s kolonií lachtanů a mořskými želvami. Plavba člunem v oblasti Osborn Islet a Islets of Gardner. Případně volný program (koupání, šnorchlování, mořský kajak).

8. den

Ostrov San Cristobal – návštěva želví záchranné stanice Jacinto Gordillo Turtle Breeding Center, exkurze. Návrat busem do přístavu a návštěva info centra o historii Galapág. Odpoledne plavba kolem monumentální skály Kicker Rock s hnízdišti ptáků. Vylodění v lokalitě Cerro Brujo, procházka podél pláží, pozorování lachtanů, pelikánů, leguánů a terejů modronohých.

9. den

Po snídani vylodění na ostrově North Seymour. Pozorování terejů modronohých, kteří zde hnízdí od května do listopadu. Mořští leguáni, pelikáni, fregatky, lachtani a endemický strom Palo Santo, neboli „březule“ (Bursera graveolens). Návrat na loď, přeplavba do přístavu a v 9.00 vylodění. Transfer na letiště Baltra a odlet do Quito. Transfer do hotelu a volný program v Quito.

10.-11. den

Dopoledne volný program v Quito, prohlídka města s průvodcem, případně prodloužení pobytu o program v kontinentálním Ekvádoru. Večer transfer na letiště a odlet domů. přílet 11. den.

Mapa trasy:

map-galapagy1

galapágy mapa

 

Související články:

Galapágy

galapagy-1

 

Klima a sezona

Galapágy můžete navštívit celoročně. Rozlišujeme dvě sezony: červen - prosinec (tzv. období sucha), kdy panuje slunečné počasí a voda v moři je chladnější (21 – 22°C). Naproti tomu teplé období (prosinec – květen) se vyznačuje občasnými přeháňkami a teplejším mořem vhodným ke šnorchlování.

Mezinárodní doprava

Nejvýznamnějšími galapážskými aerolinkami jsou Aerogal a Tame. Lety na Galapágy odlétají z Quita nebo Guayaquilu.

Místní doprava

Pokud se neplavíte na vyhlídkové „cruise ship“, musíte se většinou spolehnout na místní veřejnou dopravu. Na jednotlivých ostrovech lze využít taxíky nebo otevřené busy „chiva“. Mezi ostrovy jezdí rychlé čluny.

Ubytování

Na souši se ubytujete jen na 4 ostrovech (Santa Cruz, Isabela, San Cristobal a Floriana), kde najdete výběr od jednoduchých hostelů až po luxusnější hotely. Jinou alternativou je pobyt na palubě vyhlídkové lodi, což je nejpopulárnější způsob cestování po Galapágách.

Jazyk

Oficiálním jazykem je španělština

Měna

Oficiální měnou v Ekvádoru je americký dolar (USD).

Vízum

Vízum ke vstupu není potřeba. K vycestování stačí pas platný ještě nejméně 3 měsíce po datu předpokládaného odjezdu ze země.

Bezpečnost

Galapágy jsou velmi bezpečnou destinací. Kriminalita je zde nízká. Pozor je třeba dávat při šnorchlování – občas se tu vyskytují větší druhy žraloků.