Na plachetnici za vínem

Chcete skloubit pohodovou plavbu na plachetnici, katamaránu nebo jachtě s poznáváním vinařských oblastí a gurmánskými zážitky? Nabízíme dovolenou na jachtě – unikátní trasy plaveb, které vám nabídnou návštěvu vinných sklípků, degustaci místních vín nebo večeři ve skvělých jachtařských restauracích. Můžete se plavit například podél chorvatského ostrova Hvar, obeplout ostrov Elba, navštívit Sardinii, Azurové pobřeží nebo řecké ostrovy. Dovolená na jachtě s námi je především poznávání vinařských regionů, kdy plachetnice slouží jako plovoucí hotel a dopravní prostředek, který vás přenese na jinak nepřístupné lokality. Máme zkušené české kapitány se znalostmi vinařských regionů, kteří vám ukážou místa, na která budete dlouho vzpomínat!

Pro kompletní a podrobnou nabídku programů na jachtách navštivte náš specializovaný web Inspira-sailing.cz

logo_sailing

Elba

Ostrov Elba patří k nejmalebnějším ostrovům Středozemního moře. Stálé teplé počasí je příznivé nejenom pro plachtění, ale také pro pěstování vína. Spousta zátok a malé vzdálenosti vám umožní vychutnat si dovolenou na jachtě v opravdu pohodovém tempu a mít dostatek času na koupání, degustace a prozkoumávání vnitrozemí. Pobřeží Elby je opravdu kouzelné – písečné pláže s průzračnou vodou střídají skalnaté útesy a slunné svahy pokrývají vinohrady. Můžete se tu potápět, jezdit na kole nebo obdivovat památky a historii ostrova.

Hvar

O tomto středodalmatském „levandulovém“ ostrově se traduje, že je nejslunnějším v Chorvatsku. Nejpůsobivějším místem je přímo město Hvar, jehož atmosféru dotváří malý přístav, kde parkují výletní lodě. Nedaleké náměstí patří mezi nejkrásnější v Dalmácii, stojí tu biskupský palác, katedrála svatého Štěpána i divadlo. Ostrov patří mezi oblíbená místa letních dovolených, najdeme tu spoustu krásných přímořských městeček a přístavů, jako např. Stari Grad, Vrboska či Jelsa.

Azurové pobřeží

Francouzská riviéra, známá také jako Azurové pobřeží, je jedna z nejznámějších rekreačních oblastí na pobřeží Středozemního moře. Nejčastěji je uváděno, že se rozkládá mezi městy Menton poblíž Italských hranic a Cassis. Krajinově úžasná oblast Calanque mezi Marseille a Cassis nadchne svými vápencovými útesy a četnými zátokami. Kromě skvělých vín tu můžete vychutnávat i jiné speciality, například slavnou polévku z mořských plodů zvanou bujabéza…

Řecké ostrovy

Iónské a Egejské moře je poseté více než 2000 ostrovy a ostrůvky, které tak tvoří jedinečné prostředí pro jachting a poznávání zdejší kultury. Řecko je dobře přístupné letecky a na lodi se dostanete do zátok, o kterých běžní turisté nemají ani tušení. Doslova každý den můžete poznávat jiný ostrov, jednotlivé ostrovy od sebe dělí pouze krátká plavba a bezpečné moře. Když k tomu přidáte lahodnou řeckou kuchyni a skvělá zdejší vína, jedná se o ideální destinaci pro dovolenou na jachtě.

Sardinie

Sardinie nabízí bezpočet pláží a možností k degustacím zdejších skvělých vín. Bezesporu “top” jachtařskou a gurmánskou destinaci najdeme na severu ostrova – souostroví Maddalena s mnoha plážemi a zátokami je cílem mnoha celebrit. Potkáte tu ty nejluxusnější jachty, vychutnáte si návštěvu luxusní mariny v Porto Cervo nebo můžete přeplout do korsického městečka Bonifacio.

Kajutová plachetnice

Vaším hotelem po dobu plavby bude kajutová plachetnice – dnešní moderní lodě poskytují dostatek pohodlí a budete překvapeni celkovým komfortem. Typ a velikost jachty záleží na velikosti skupiny a požadavcích na komfort a prostor. Plavíme se jak na klasických jednotrupých lodích, tak i na katamaránech, které mají prostornější salon. Kajuty na lodích mají většinou 2 lůžka, někdy mají vlastní WC a sprchu. Lodě mají dále ve vybavení mj. kuchyni, elektrickou lednici, TV, CD/radio, DVD přehrávač, zásuvku na 220 V, člun s přívěsným motorem, koupací žebřík, koupací plošinu, sprchu v kokpitu, zastřešení kokpitu (bimini). Součástí každé lodi je navigační vybavení (GPS plotter, vysílačka, kompas, námořní mapy, apod.) a bezpečnostní výbava (záchranný ostrůvek a síť, záchranné vesty, bezpečnostní pásy, záchranný kruh, vysílačka, záblesková bóje, světelné rakety, baterka, lékarnička, nouzová pína, kotva, kapitánské křeslo, navigační světla, aj.).Chorvatsko-17

Katamarán

Plavba na katamaránech je velmi komfortní a obavy z ní nemusejí mít ani úplní začátečníci. Katamarán je stabilní, velmi dobře ovladatelné plavidlo (je možné jet na plachtu, ale i na motor). Zajišťuje dostatečný komfort (dvoulůžkové kabiny s vlastním sociálním zařízením) i životní prostor pro posádku (prakticky celá paluba pro slunění a relaxaci). Je jen na každém, do jaké míry se bude chtít do chodu lodi zapojit – vše může obstarat sám kapitán a nebo naopak zapojit celou posádku. Katamarány se zkušenými kapitány vám umožní uniknout nejvíce turisticky exponovaným místům (na rozdíl od obrovských výletních lodí), zajistí vám jistou svobodu a hlavně jsou samy o sobě neopakovatelným zážitkem. karib-jachta-3

Program našich plaveb trvá většinou 1-2 týdny a vždy zohledňuje preference posádky a nabídku dané destinace. Trasa vaší dovolené na jachtě je volena s ohledem na pohodové tempo tak, aby byl dostatek času na koupací zastávky, návštěvy vinných sklepů a posezení v rybářských restauracích. Naši čeští kapitáni znají dokonale dané destinace a ukážou vám maximum možného.

Příklady našich tras:

Chorvatsko – Mezi vinaři jsou oblíbené ostrovy Hvar a Brač s mnoha vinohrady, vinnými sklepy a jachtařskými restauracemi; vyplouváme většinou ze Splitu nebo z Trogiru. Oblíbené jsou také jednosměrné přeplavby Split – Dubrovník s návštěvami ostrovů Hvar, Vis, Korčuja a Mljet.

Elba – plavba kolem ostrova v pohodovém tempu s koupáním, degustacemi; případně lze absolvovat výlety na kole nebo zajistit potápění. Vyplouváme většinou z mariny v Piombinu, krátká přeplavba na ostrov netrvá většinou déle než 2 hodiny.

Azurové pobřeží / Francouzská riviéra – mezi Marseille a Monakem najdete opravdový jachtařský a gurmánský ráj. Můžete plout mezi vápencovými útesy u Cassis, projít luxusní promenády v Nice nebo Cannes nebo prozkoumat ostrov Ile du Levant. Zážitkem je samotné kotvení v marině v luxusním Monte Carlu.

Sardinie – bezesporu “top” jachtařská a gurmánská destinace je souostroví Maddalena s mnoha plážemi a zátokami. Vychutnáte si i návštěvu luxusní mariny v Porto Cervo nebo můžete přeplout do korsického Bonifacio.

Řecké ostrovy – Řecko nabízí nádherný jachting a unikátní středomořskou kuchyni. Oblíbené jsou například Kyklady, souostroví Dodekanes, Lefkada nebo Korfu. Doslova každý den můžete poznávat jiný ostrov, jednotlivé ostrovy od sebe dělí pouze krátká plavba a bezpečné moře.

Níže uvedený program kolem ostrova Elba je pouze inspirativní a ilustruje jak může vaše dovolená na jachtě vypadat.

1.den

Po asi dvouhodinové přeplavbě z italského Piombina nás vítá Elba, ostrov středomořské historie, ostrov Napoleona, památek, vynikajícího jídla, domácích vinic, lahodného vína a prosecca. Místo, kde se vysoké hory sváží do blankytného moře s čistými písečnými plážemi. Místo, které si zamilujete díky jeho nenapodobitelné atmosféře, přírodní rozmanitosti a laskavosti místních obyvatel. V přístavním městečku Rio Marina můžeme hned na úvod navštívit několik památek. Poté zajít na skvělou kuchyni z mořských plodů v jedné z vyhlášených restaurací a pak se přemístit do domácí vinárničky u pobřeží. Rio je staré městečko s příjemnou podvečerní a noční atmosférou, kterou podtrhuje zelené náměstí na pobřeží s palmami. Málokdo ví, že se kousek od města se nachází muzeum minerálů a doly. Ty lze v případě zájmu navštívit druhý den dopoledne.

2.den

Kouzlo návštěvy zátoky Porto Azzuro zažijete opravdu jen z lodi. Mořské dno postupně mění své odstíny od temně modré až po pohádkové tyrkysové barvy, kde jako praví námořníci zaboříme kotvu. Dnešní Porto Azurro stojí na stejném místě jako původní španělská vesnice (Porto Longone) z počátku 17. století. Silnici, vinoucí se kolem přístavu směrem na Rio nell´Elba a Cavo, lemují obchůdky a kavárny. Množství turistů nespočtu národností tvoří zvláštní pestrý pocit „babylonu“. Jakmile však začne polední siesta, uličky se vyprázdní, většina obchůdků zavře a je možné se zde nerušeně procházet a nasávat atmosféru tohoto jedinečného přístavního města v podhůří. Je zde množství skvělých restaurací a samozřejmě vináren nabízejících lokální produkty. To nejlepší z nich navštívíte s našim kapitánem, který lokalitu velmi dobře zná. Specialitou Porto Azzurra je dílna na opracování kamenů s prodejnou. Dílna je přístupná a můžeme zde domluvit workshop, kde si sami můžete zkusit, jak se takový minerál opracovává. Místní prodejny jsou rájem žen. Elbané umí s kamenem opravdová kouzla. Prstýnky, náramky, brože, náušnice, na co si jen vzpomenete...

3. den

Lido di Capoliveri - zavítali jsme do perly jihovýchodní Elby, do města lahodného vína, krásných žen, gurmánských zážitků v místních restauracích a atmosféry horského sedla vnitrozemí. Kotvíme v nádherné zátoce s bílou písčitou pláží s pohledem a elbskou vrchovinu. Městečko se rozkládá na svazích Monte Calamita, kam se romantickou procházkou přesuneme a cestou budeme užívat s výhledy na Thyrénské moře, naší zátoku a pobřeží Itálie. Římané zasvětili místní svahy Bucchusovi, bohu hojnosti. Od starověku zde byly vyhlášené vinice a zdejší víno bylo známé nejen na ostrově, ale i na italské pevnině. Ze starého římského jména „Caput Liberi“ se odvozuje i současný název města. Centrum tvoří rozlehlé náměstí Piazza zakončené vyhlídkovou terasou. Odtud se rozbíhají křivolaké uličky se specifickou atmosférou tohoto ostrova.

4. den

Vítá nás tyrkysová zátoka Marina di Campo s nejdelší písečnou pláží na ostrově. Vyvážeme se rybářském molu a okusíme atmosféru místních rybářských restaurací, které nás budou lákat opojnou vůní již míli od pobřeží, což je jeden z mnoha zážitků, který si „pevninský“ turista představit ani nedokáže. Přístavní městečko se pyšní několika obchody s jachtařským oblečením jak módního stylu, tak sportovního a to za výrazně nižší ceny, než jsou v Evropě běžné. Jsme v rušnějším letovisku, kde lze navštívit množství barů a vináren, avšak známe místa, která Vás okouzlí svým klidem, milou pohostinností a romantikou. Oblast Mariny di Campo je specialitou potápěčů, místní vody Vám ukáží množství vraků, bohatého podmořského života nebo podvodní akvárium. Milovníci adrenalinových sportů mohou vyzkoušet kitesurfing, windsurfing či zapůjčit vodní skútr.

5. den

Obeplouváme západní cíp ostrova a obdivujeme strmá skaliska ústících z nejvyšší hory Elby – Monte Capanne. Vyvážeme se v místním přístavu se starobylým majákem a vyrazíme do městečka. Všude voní bylinky, domácí kuchyně, rodinné pekárny a uličky lemuje pestrá barevná škála květin nejrůznějších druhů. Zde je jedinečná možnost využít výstupu na nejvyšší horu Elby – Monte Capanne. Autobusem vyjedeme do horských vesniček, odkud lze podniknout výstup netrvající déle, než 1,5 hodiny různorodou vegetací přecházející ve vysokohorský kamenitý terén. Odměnou jsou neskutečné pohledy na celou Elbu, Korsiku, přilehlé ostrovy a Toskánské pobřeží Itálie. A překvapivě malá restaurace přímo na vrcholu s více než příznivými cenami lokálních produktů. Cestu zpět nám zpříjemní unikátní lanovka jedoucí do horské vesnice Marciana, odkud autobusem zamíříme zpět do přístavu. Vystoupíme o několik zastávek dříve a navštívíme rodinnou vinici, která nám nabídne to nejlepší prosecco, co lze v celém Toskánsku sehnat.

6. den

Volným tempem obeplouváme členité severní pobřeží Elby, pohledem na Monte Capanne obdivujeme náš včerejší výstup, když klapající uzávěrky fotoaparátů přehluší příboj a vodní tříšť okolo mysu Enfola. Zde se v bezpečné zátoce vyvážeme a v písečné úžině zajdeme na oběd ke starému známému, jehož kuchyně uspokojí i ty nejnáročnější gurmány. Po obědě a sklence dobrého vína poplujeme jen asi půl hodiny do Portoferraia, města plného památek, města napoleonských příběhů, největšího přístavu Elby. Ve městě najdeme množství památek, obchodů se suvenýry a samozřejmě vyhlášené restaurace.

7. den

Elba se s námi pomalu loučí. Zažili jsme týden jako námořníci, objevitelé a užíváme si poslední chvilky atmosféry tohoto krásného středomořského ostrova. Po cestě zpět na italské pobřeží budeme potkávat opuštěné zátoky, které vybízí ke koupání. Poslední chvilky na Elbě užijeme relaxací, pohodou a pohledy na vzdalující se ostrov, na který se budete chtít vrátit.

Mapa oblasti:

map-elba

Související články

Chorvatsko na plachetnici. Romantika, která stojí za to.

Chorvatsko-11