Čína

Čína je fascinující asijskou zemí, která prochází v posledních letech neuvěřitelným rozvojem. Pro nás je téměř nepředstavitelná nejen její rozloha, ale především počet obyvatel, který přesáhl 1,3 miliardy. Čína je zároveň zemí plnou kontrastů, a to nejen krajinných (od Himalájských velehor, suchých pouští vnitrozemí až po úrodné nížiny velkých řek na východě), ale i kulturních, či ekonomických. Na jednu stranu se jedná o zemi s tisíciletou historií, která staví své základy na tradicích starověkých říší, na druhou stranu stojíme v tvář budoucí ekonomické velmoci světa. Zájezd na míru do Číny vám umožní poznat tuto pestrou zemi přesně podle vašich představ!

Peking

Peking, hlavní město Číny, se nachází na severovýchodě země, cca 150km od mořského pobřeží. Město prošlo bouřlivou historií a dnes zde žije téměř 20 milionů obyvatel. Vše důležité se odehrává podél severojižní osy, na které se nachází od jihu Chrám nebes, Náměstí Nebeského klidu, Zakázané město, park Jingshan, a Bubnová a Zvonová věž na severu. Během návštěvy města ochtnáte proslulou pekingskou kachnu, poznáte jak staré město s uličkami zvanými hutongy, kde jakoby se zastavil čas, tak i moderní tvář města například na obchodní třídě Wangfujing.

Velká čínská zeď

Velká čínská zeď vznikla postupným spojováním již dříve existujících opevnění jednotlivých státečků v údolí čínských řek. Tyto neměly jinou možnost, jak se bránit plenivým nájezdům kočovných kmenů ze severu, a tak již císař první sjednocené říše přikázal její stavbu. Vznikla tak nejdelší stavba světa táhnoucí se skrz severní Čínu, která dnes fascinuje svou dokonalostí a přitahuje každoročně miliony návštěvníků. Zeď je vysoká 6-10 metrů a na strategických místech je doplněna pevnostmi a věžemi. Navštívit lze jak opravené úseky, tak i zdolat méně navštěvované divoké sekce.

Xi’an

Xi’an je jedno ze čtyř starobylých hlavních měst Číny, s více než 3000-letou historií. V Xi’anu končila (začínala) legendární Hedvábná stezka. A co je asi nejdůležitější, tak kousek od města se nachází legendární Terakotová armáda. Armáda terakotových bojovníků (UNESCO) je jedna z největších zajímavostí Číny. Její objev místním rolníkem při hloubení studny v roce 1974 patří mezi nejvýznamnější historické události 20. století. Dodnes bylo odkryto zhruba 6 tisíc soch z pálené hlíny (terakoty) vyhotovených v životní velikosti před více než 2200 lety!

Šanghaj

Šanghaj je nejlidnatějším městem Číny, ve kterém žije téměř 24 milionů obyvatel. Původně malá rybářská vesnička se mohutně rozrůstala a dnes představuje finanční a hospodářské centrum země. V Šanghaji je na mnoha místech vidět, jak se mísí minulost s moderní realitou. K vidění jsou zbytky zanikajícího starého čínského města, ale také britská a francouzská koloniální architektura. V Šanghaji jsou k vidění všudypřítomné mrakodrapy, obchodní a administrativní centra a také nekonečné davy lidí, které neustále někam spěchají.

Guilin a řeka Li

Krajina okolo města Guilin patří mezi nejzajímavější destinace v Číně. Najdeme tu typické homolovité kopce a skalnaté hory, které vystupují z rýžových políček podél klidných vod řeky Li. Po řece Li se můžete plavit komfortní lodí nebo zkusit plavbu na bambusovém voru a pozorovat život kolem sebe. Centrem krasové oblasti je městečko Yangshuo, odkud se můžete vydat na výstup na Měsíční kopec pojmenovaný po typickém oblouku ve tvaru srpku měsíce.

Hong Kong

Hong Kong je nazýván jako Zvláštní administrativní zóna Čínské lidové republiky, je to ostrov s nekonečným předměstím, na kterém se tyčí nesčetné množství obrovských mrakodrapů. Celé území tvoří členitý poloostrov Kowloon, ostrov Hongkong a dalších 230 menších ostrůvků, kde se mísí dochovaná tradice s moderním životem Číny. Hongkong má jednu z nejliberálnějších ekonomik světa, je to jedno z nejdůležitějších světových středisek bankovnictví a obchodu.

Hua Bin International Hotel**** Peking

Hotel Hua Bin International v Pekingu leží v centru města, nedaleko od Zakázaného města a Náměstí nebeského klidu. V těsné blízkosti leží rušná business třída Xidan a letiště je vzdáleno 40 minut. Hotel disponuje pohodlnými pokoji s klimatizací, vlastním parkovištěm, konciéřským servisem, fitness a nabízí zdarma wifi ve všech pokojích.

Days Inn Hotel & Suites Xinxing **** Xian

Moderní hotel Days Hotel & Suites Xinxing v Xian se nachází jen 1 minutu chůze od stanice metra. Muzeum Terakotové armády se nachází 45 minut od hotelu. Všechny pokoje jsou klimatizované, vybaveny sejfem, minibarem a satelitní TV. Hotel nabízí spa, fitness, saunu a zdarma wifi. V lobby je umístěna restaurace a bar.

Green Lotus, River View Hotel***** Yangshuo

Green Lotus, River View Hotel je luxusní 5hvězdičkový hotel s venkovním bazénem, fitness centrem a 3 restauracemi. Nabízí neplacené parkování a bezplatné kabelové připojení na internet na pokojích. Pokoje jsou klimatizované, prostorné a moderně zařízené. K dispozici je osobní trezor, TV s plochou obrazovkou a zařízení na přípravu čaje a kávy. Hotel Green Lotus, River View se nachází 90 km od mezinárodního letiště Guilin Liangjiang.

Central Hotel Shanghai****

Central Hotel Shanghai se nachází 3 minuty chůze od nákupní ulice Nanjing Road a 10 minut jízdy od slavného nábřeží Bund. Hotel disponuje 3 restauracemi, fitness centrem a pokoji s bezplatným kabelovým připojením k internetu. Pokoje jsou klimatizované, moderně zařízené a vybavené trezorem, dokovací stanicí pro iPod a kabelovou TV s plochou obrazovkou. Ve vlastní koupelně najdete toaletní potřeby a fén.

Hotel Eaton**** Hongkong

Hotel Eaton se nachází jen 5 minut chůze od stanice MTR Jordan. Nabízí Wi-Fi zdarma v celém areálu, střešní bazén, lekce Tai Chi zdarma a výlety na místní trhy. Pokoje jsou moderní s klimatizací a mají panoramatický výhled na město Kowloon, klasický nábytek z tmavého dřeva, kabelovou TV a zařízení na přípravu čaje a kávy. V některých pokojích najdete TV s plochou obrazovkou a dokovací stanici pro iPod. Na místě najdete také fitness, obchod se suvenýry a na každém patře je k dispozici stroj na zmrzlinu. Hotel stojí jen 200 metrů od oblíbené ulice Temple a 45 minut jízdy od mezinárodního letiště Hong Kong.

1.-2. den

Odlet z Prahy do Pekingu. Přílet odpoledne, přivítání na letišti, transfer na hotel.

3. den

Celodenní program v Pekingu: Prohlídka Tian'anmen Square – Náměstí nebeského klidu, které je největším náměstím na světě, Zakázané město (UNESCO) – největší a nejkompletnější historický palác na světě, Chrám nebes (UNESCO). Možnost nákupu – obchod s perlami. Večeře v restauraci - místní specialita pekingská kachna.

4. den

Prohlídka Velké Čínské zdi - oblast Mutianyu (UNESCO), včetně procházky po zdi a projížďky lanovkou. Možnost cca 3-hod. treku po staré části zdi, která není navštěvována turisty. Odpoledne návštěva Letního paláce (UNESCO). případně olympijského Národního stadionu (Ptačí hnízdo) a Centra vodních sportů (Vodní kostka)

5. den

Návštěva Bubnové věže a vyhlídková projížďka rikšou tradičními uličkami Pekingu s typickým koloritem. Návštěva buddhistického kláštera Lama a školy tibetského Buddhismu. odpoledne transfer na letiště a odlet do Xi'an.

6. den

Muzeum Armády terakotových bojovníků (UNESCO) - jedna z nejvýznamnějších památek Číny. Odpoledne procházka po městských hradbách. Muzeum umění a výuka čínské kaligrafie.

7. den

Výstup na horu Mt. Huashan. Tato hora patří mezi nejposvátnější v Číně a rozkládá se nedaleko města Xi'an. Jedna z nejsceneričtějších oblastí Číny. Na jeden z vrcholů vede lanovka, dále lze dle uvážení stoupat po cestách vytesaných do skály.

8. den

Dopoledne prohlídka centra města Xi'an: Bubnová věž a Muslimská čtvrť s pitoreskními bazary a uličkami, Velká mešita, jedna z nejstarších mešit v Číně. Odpoledne transfer na letiště a odlet do Guilin. Transfer do hotelu.

9. den

Plavba po řece Li na bambusovém voru. Scenerická oblast Yansgshuo s typickými homolovitýžmi vápencovými věžemi. Ubytování v rybářském městečku Xingping.

10. den

Starobylé město Daxu s tisíciletou historií. Scenerický útvar Elephant Trunk Hill. Návrat do Guilin a odlet do Šanghaje. Ubytování.

11. den

Prohlídka Šanghaje: Jing'an Temple s unikátními kaligrafiemi a malbami, Nábřeží Bund – centrum života smetánky 20. a 30. let 20. stol., Yuyuan, tradiční mandarínské zahrady s pouličními jídelními stánky, Chenghuangmiao Bazar - tradiční čínský trh, postavený už v 15. stol. během dynastie Ming, Shanghai World Financial Centre, 100. patro...

12. den

Dopoledne volný program v Šanghaji, odpoledne odlet do Hongkongu. Transfer na hotel a ubytování.

13. den

Prohlídka Hongkongu: výjezd lanovkou na Victoria Peak s výhledem na celý ostrov, pláž Repulse Bay a rybářská vesnička Aberdeen. Vyhlídka na večerní velkoměsto z městské části Kowloon.

14. den

Odlet domů.

 

Mapa trasy

mapa-cina

 

Klima a sezona

Rozhodnutí, kdy vyrazit do Číny, záleží především na obvyklých klimatických podmínkách v dané lokalitě. Vzhledem k obrovské rozloze země jsou klimatické podmínky velice rozdílné. Jaro a podzim jsou v severní Číně teplotně velmi podobné našim středoevropským, směrem k jihu teplota a vlhkost stoupá. Letní měsíce jsou obecně mnohem teplejší a vlhčí než u nás.

Mezinárodní doprava

Z velkých měst jsou mezinárodními leteckými společnostmi nejlépe obsluhovány Peking, Šanghaj a Hong Kong. Lety do číny jsou většinou směrovány z velkých Evropských letišť, výhodný je rovněž přestup v Dubaji nebo v Soulu.

Místní doprava

Čína se může pochlubit hustou sítí železničních tratí. Vlaky vyšších tříd (Bullet Train) představují pohodlné, rychlé a bezpečné cestování a jsou levnější alternativou vnitrostátních přeletů.

Ubytování

V Číně najdeme mnoho velmi kvalitních hotelů.

Jazyk

Oficiálním jazykem je čínština (tzv. mandarínština); v jižní Číně velmi rozšířena také kantonština. Anglicky se domluvíte spíše výjimečně.

Měna

Oficiální měnou je čínský jüan, zkratkou měny je CNY, ale často je používána také zkratka RMB.

Vízum

Ke vstupu do Číny potřebujete vízum. Vyřízení víza trvá zhruba 1 týden a je třeba doložit tinerář cesty, kopie letenky, kopie pasu, potvrzení o cestovním pojištění, výpis z účtu, potvrzení o zaměstnání a souhlas zaměstnavatele s čerpáním dovolené, u OSVČ výpis z živnostenského rejstříku. Pro Tibet platí další specifické podmínky.

Bezpečnost

Čína je relativně velmi bezpečnou zemí. Před cestou je vhodné konzultovat případné očkování s odborníkem na cestovní medicínu.