Japonsko

Japonsko – země vycházejícího slunce – je jednou z nejspecifičtějších zemí na světě. Jen málokde potkáte natolik svébytnou kulturu, která je pro nás zcela exotická; jen málokterý stát vzbuzuje tolik asociací: sumo, saké, gejša, samuraj, origami, šinkanzen, Tokio, Hirošima, Fuji… to jsou jen některá ze slov, která se nám při zaslechnutí jeho názvu vybaví. Připravíme vám zájezd na míru do jedné z nejvíce zalidněných zemí světa, kde najdete celou řadu krásných národních parků, můžete vystoupat na posvátnou Mt. Fuji, koupat se v termálních pramenech, lyžovat nebo obdivovat harmonii, s jakou dokáží Japonci propojit přírodu s civilizací.

Tokio

Tokio je hlavním městem Japonska, i když přesnější by bylo říci, že se jedná o jednu z několika souvisle zastavěných prefektur, které dohromady bývají v zahraniční označovány za Tokio nebo za Velké Tokio. Tokio je se svými skoro 40 miliony obyvatel momentálně považováno za největší velkoměsto na světě – jeho současná populace je přes 12 milionů obyvatel, ale i s dalšími předměstími až 40 milionů. Samotné Tokio (dříve Edo) nemá jedno městské centrum, ale řadu menších či větších.

Kjóto

Kjóto je bývalé hlavní město Japonska a stále je považování za kulturní centrum země. Založeno bylo na konci 8. století uprostřed západní části ostrova Honšú. Dnes je jedním z nejlépe dochovaných historických měst Japonska, a to především proto, že za druhé světové války bylo ušetřeno rozsáhlého bombardování. Nacházejí se zde některé z nejznámějších chrámů, svatyň, paláců a zahrad v Japonsku, z nich za návštěvu stojí například chrám Kiyomizu, Zlatý pavilón, čtvrť gejš Gion, nebo svatyni Heian.

Hiroshima

Město Hirošima se nachází v nížině okolo Hirošimského zálivu na jihozápadě ostrova Honšú, je to největší město regionu Čúgoku a hlavní město stejnojmenné prefektury. Bombardér B-29 Enola Gay svrhl na Hirošimu 6. srpna 1945 v 8:15 ráno atomovou bombu. Bomba Little Boy většinu města změnila v atomovou poušť a na místě zabila asi 70 000 lidí. Významným památníkem je ruina budovy Průmyslového paláce, kterou projektoval český architekt Jan Letzel. V roce 1958 byl znovu postaven Hirošimský hrad, který je replikou původní budovy z 16. století stržené explozí. Ve městě je několik muzeí, včetně významného Muzea památky míru.

Mt Fuji

Posvátná hora Fudži je nejen nejvyšší horou Japonska (3.776m), ale především jedním z největších symbolů země. Její silueta vyniká díky tomu, že stojí osamoceně uprostřed nížin při tichomořském pobřeží ostrova Honšú. Fudži je aktivní sopka – stratovulkán, jehož vrchol je většinu roku pokryt sněhem. Samotná hora je pro treky přístupná až během vrcholného léta a daleko více si tak její krásy užijete zdálky, jak je známá proslulými panoramaty. Je ale nutné poznamenat, že je nutné mít štěstí na počasí – hora je velmi často zahalená v oblačnosti (na rozdíl od všech propagačních fotek).

NP Hakone

Pod sopkou Mt. Fuji najdeme přírodní park a termální oblast Hakone, která je mezi Japonci velmi populární. Jedná se o přírodní park s bohatou geotermální aktivitou a celou řadou termálních pramenů a lázní. Zároveň je to region, odkud jsou krásné výhledy na horu Fudži (za dobrých meteorologických podmínek). Můžete zde absolvovat vyhlídkovou plavbu po jezeře Aši nebo se oddat tradiční japonské lázni onsen.

Japonské Alpy

Toto pohoří bývá také nazýváno střechou Japonska a kromě krásných přírodních scenérií zde najdete i zajímavosti, které se jinde nevidí. Navštívit můžete město Takayama, které je typické svými dřevěnými stavbami ve starém městě a komplexem budov bývalé místní správy Jinya. Dále za vidění stojí vesnice Shirakawa-go, která je zapsaná na seznam UNESCO díky své unikátní architektuře a vynechat byste neměli město Kanazawa s jednou z nejkrásnějších japonských zahrad Kenrokuen.

Fukuzumiro Ryokan****

Ryokan je tradiční japonský typ ubytování – pokoj je většinou vybaven rohožemi tatami, posuvnými dveřmi a tradičními matracemi typu futon. Ubytování Ryokan má většinou společné toalety a koupelny. Ryokan Fukuzumiro leží v parku Hakone a nabízí autentickou japonskou atmosféru, přírodní termální lázeň a pokoje se vstupem do privátní zahrady. Pokoje jsou vybaveny plochou TV a lednicí, v hotelové restauraci mohou hosté okusit tradiční japonskou kuchyni.

Shukubo Koyasan**

Některé kláštery v Japonsku, především na populárních poutních místech nabízejí možnost noclehu (shukubo) pro poutníky a návštěvníky. Jedná se o jedinečnou příležitost poznat na vlastní kůži jednoduchý tradiční životní styl buddhistických mnichů. Jedním z nejlepších míst je horská oblast u hory Kója (Koyasan), kde se nachází klášterní komplex s 50 chrámy nabízejícími nocleh. Nocleh je v jednoduchém japonském stylu se společnými toaletami. Večeře a snídaně jsou vegetariánské a budete mít možnost vyzkoušet některé místní speciality. Hosté jsou vítáni připojit se k ranní modlitbě.

1.-2. den

Odlet z Prahy do Hiroshimy, následující den přílet. Přesun do hotelu a ubytování.

3.-4. den

Prohlídka Hiroshimy: Průmyslový palác (jediná původní budova v epicentru výbuchu), Hirošimský hrad, Muzeum památky míru. Následující den návštěva ostrova Miyajima, lanovkou na vrchol posvátné hory Mt. Misen, možnost projet ostrov na kolech. Večeře s představením tradičního japonského divadla.

5.-6. den

Transfer Hiroshima – Kjóto Shinkansenem (cca 2h15). Prohlídka Kjóta: Chrám zlatého pavilonu Kinkakuji, Chrám mírumilovného draka Ryoan-ji se zen zahradami, Privátní čajová ceremonie. Následující den Chrám Kiyomizu-dera s terasami a nádhernými výhledy na Kjóto, Fushimi-Inari - šintoistická svatyně s tisícovkami bran Tori, trh Nishiki s mnoha stánky s místními pochoutkami. Privátní výuka tradiční japonské kuchyně se závěrečnou večeří vlastních pokrmů.

7.-8. den

Město Nara: chrám Todaiji, Nara park, dílna na výrobu tradičních kimon s možností vyzkoušení. Odpoledne přejezd na horu Koya – ubytování v buddhistickém chrámu. Před snídaní možnost zúčastnit se ranní mše v buddhistickém chrámu Po snídani krátká prohlídka hory Koya (hřbitov, chrámy). Přejezd do města Kanazawa.

9. den

Město Kanazawa - zahrada Kenrouken, tzv. „zahrada šesti vlastností“, jedna ze tří nejkrásnějších zahrad Japonska. Přejezd Japonských Alp do horského města Takayama, historická vesnice Shirakawa-go.

10. den

Národní park Hakone ležící pod sopkou Mt. Fuji – koupel v termálech, výhledy na Mt. Fuji, jezero Ashinoko, aj. Možnost výstupu na vrchol hory Mt. Fuji. Nocleh v tradičním Ryokanu

11. den

Přejezd do Tokya – návštěva Meiji Jingu, jedné z nejvýznamnějších svatyní města a tradičního místa svateb. Třída Omote-Sando – obchodní a dopravní tepna Tokya, Ginza – hlavní nákupní centrum, Ranní rybí trh Tsukiji, čerstvé sushi v některé z okolních restaurací. Privátní lekce se samurajským mečem – naučte se bojovat jako Samuraj!

12. den

Volný den v Tokyo, možnost výletu do původního hlavního města Kamakura s mnoha chrámy (asi 1 hod cesty vlakem).

13.-14. den

Večerní odlet z letiště Narita. Přílet do Prahy 14. den.

 Mapa trasy

map_japonsko

 

Klima a sezona

Sever Japonska leží v mírném pásu, jih už v pásu tropickém, a proto se podnebí Japonska od severu k jihu pronikavě mění. Teploty se v zimě pohybují mezi -9 °C až +16 °C, zatímco letní teploty se pohybují v rozsahu od +20 °C po +35 °C. Během jara je celá země porostlá rozkvetlými sakurami, značně se otepluje a roztává poslední sníh. Jaro je tedy nejlepší dobou pro návštěvu Japonska. Období dešťů trvá od poloviny června do první dekády července a je následované poměrně vlhkým a horkým létem. To je na konci období vystřídáno obdobím tajfunů, které se objevují od konce srpna a trvají během září. Pak následuje jedno z nejhezčích období v Japonsku – podzim.

Mezinárodní doprava

Z velkých měst jsou mezinárodními leteckými společnostmi nejlépe obsluhována města Osaka a Tokio. Lety do Japonska jsou většinou směrovány z velkých Evropských letišť, výhodný je rovněž přestup v Dubaji, Hongkongu nebo v Soulu.

Místní doprava

Japonsko se může pochlubit hustou sítí železničních tratí. Vlaky vyšších tříd (Bullet Train) představují pohodlné, rychlé a bezpečné cestování a jsou levnější alternativou vnitrostátních přeletů. Na silnicích se jezdí vlevo, většina dopravních značek je psaná jak latinkou, tak japonskými znaky.

Ubytování

V Japonsku najdeme mnoho velmi kvalitních hotelů. Některé kláštery v Japonsku, především na populárních poutních místech, nabízejí možnost noclehu (shukubo) pro poutníky a návštěvníky. Jedná se o jedinečnou příležitost poznat na vlastní kůži jednoduchý tradiční životní styl buddhistických mnichů.

Jazyk

Oficiálním jazykem je japonština, nejpoužívanější cizí jazyk je angličtina. Japonci většinou anglicky mluví špatně, ale většinou se na základních věcech domluvíte. Většina dopravních značek je psaná jak latinkou, tak japonskými znaky.

Měna

Oficiálné měnou v Japonsku je japonský jen (JPY). Platební karty lze využít k platbě ve většině obchodů a restaurací, výběr hotovosti z bankomatů je obtížný (bankomaty akceptující zahraniční karty prakticky nejsou).

Vízum

Občané ČR potřebují pas platný ještě 6 měsíců po plánovaném návratu, vízum pro cesty do 90 dnů není potřeba.

Bezpečnost

Japonsko je velmi bezpečnou zemí. Kriminalita je zde na nízké úrovni, k cizincům se místní chovají velmi přátelsky a mile. I přesto doporučujeme přirozeně dbát na bezpečnost, především pak na peníze a doklady.