Bhútán – poslední Šangri La

Bhútán patří mezi poslední země na světě, kde zažijete atmosféru původních časů. Toto buddhistické království pod štíty Himálaje nabízí úžasnou přírodu, zasněžené hory, ukryté kláštery, prastaré obyčeje a velmi pohostinné lidi. Bhútán představuje unikátní destinaci, jejíž kouzlo se ale možná velmi brzy vytratí. Vaše životní dovolená v Bhútánu bude zcela podle vašich představ – navštívíte klášter Taktsang, zvaný Tygří hnízdo, projdete se uličkami starobylých měst a horských vesnic, poznáte místní kulturu a nahlédnete do života lidí. Pro milovníky trekingu nabízíme některý z nádherných treků vedoucích pod sedmitisícovými vrcholky Jomolhari a Gangkhar Puensum, nebo můžete zdolat legendární “Snowman trek”.

Treking

Bhútán je jedním z nejskvělejších míst na Zemi pro klasický horský trekking. Na rozdíl například od Nepálu tu ale potkáte minimum turistů (pravděpodobně v horách nepotkáte nikoho jiného) a budete se těšit servisu, o kterém se vám ani nesnilo. Veškeré věci ponese karavana koní nebo jaků, o plnou penzi se postará kuchař a o vaši bezpečnost privátní průvodce. Mezi nejzajímavější treky patří 10-denní Jomolhari – Laya – Gasa a 24-denní Snowman trek. Oba tyto treky vedou podél Bhútánsko – Tibetské hranice pod posvátnými vrcholy Himálaje. Zajímavé jsou i kratší treky, například 5-denní Druk path nebo Dagala s výhledy na Mount Everest.

Buddhistické kláštery

Tibetský buddhismus představuje v Bhútánu hlavní proud víry a ovlivňuje každodenní život všech obyvatel. V Bhútánu najdeme doslova tisíce klášterů, některé jsou ukryté vysoko v horách, jiné leží v centrech vesnic a měst. Nejznámejším klášterem je bezesporu Taktsang, známý také pod jménem Tygří hnízdo. Tento klášter je vystavěn na skalním výběžku ve výšce 3100 m, vysoko nad údolím nedaleko města Paro. Výstup k tygřímu hnízdu představuje půldenní túru a patří mezi “povinnou” součást programu v Bhútánu.

Festivaly a slavnosti

Po celý rok probíhají v nejrůznějších částech Bhútánu několikadenní lidové slavnosti, tance a prastaré buddhistické rituály. Proslulé jsou zejména tradiční rituální tance v maskách nebo tzv. čchamové tance. Návštěva festivalu je fascinujícím a barvitým zážitkem, kde se mísí prastaré obyčeje a soudobý život obyčejných lidí. Návštěvu Bhútánu vam pomůžeme načasovat tak, abyste mohli být svědky některého z místních festivalů.

Příroda

Bhútán patří mezi nejčistší země světa a najdeme tu jak původní pralesy, suché oblasti s ledovci a horskými jezery, tak původní zemědělskou krajinu s terasovitými rýžovými políčky. Milovníci rozkvetlých rododendronů budou na jaře jásat nad záplavou barevných květů, na podzim zase můžete obdivovat jasný vzduch a výhledy na himálajské hory. Mezi unikátní živočichy patří například sněžný levhart, tygr, jeřáb černokrký nebo mytický takin bhútánský, který je národním zvířetem Bhútánu.

Dalších 25 věcí, které můžete zažít v Bhútánu:

rafting * horská kola * tradiční hudba * návštěva motlidby buddhistických mnichů * degustace místní pálenky * střelba z luku * piknik u řeky * lekce jógy * meditace * pochopení buddhismu * požehnání od Lámy * tradiční vaření * bylinná koupel * návštěva trhu * procházka po rýžových políčkách * návštěva tradičního domu * ochutnávka sýra * pozorování jeřábů černokrkých * návštěva vesnice * pověšení motlitebních vlajek * malování * golf * fotografování * návštěva tkalcovské dilny * bhútánský film

Naksel Boutique Hotel & Spa*****

Tento butikový hotel leží nedaleko města Paro a představuje esenci bhútánského stylu v tom nejlepším slova smyslu. Hotel vás uchvátí nejprve svou polohou vysoko nad údolím ve výšce 2500 m, s výhledem na posvátnou horu Jhomolhari a proslulé Tagří hnízdo. Prostorné pokoje jsou celé v přírodním stylu a mají dřevěnou vytápěnou podlahu. Některé pokoje se nacházejí v samostatných bungalovech. V hotelu si můžete dopřát masáže nebo tradiční bhútánskou koupel “Hot stone bath.”

Hotel Taj Tashi*****

Tento luxusní hotel leží v centru hlavního města Timphu a z jeho oken budete mít výhled na okolní zalesněné hory zvedající se nad městem. Po příjezdu ochutnáte léčivý bylinkový čaj a budete mít možnost přijmout osobní požehnání od buddhistického mnicha. Hotel má prostorné a luxusně vybavené pokoje, některé jsou vybaveny velkorysým balkonem. Každý den je pro hosty připraveno kulturní vystoupení tanečníků, které se odehrává na nádvoří hotelu.

Hotel Dochula Resort***

Tento horský hotel leží v sedle Dochula Pass ve výšce 3.000 m a může se pochlubit unikátním panoramatickým výhledem na himálajské sedmitísicové vrcholy. Komu by se hory zdály příliž daleko, může nahlédnout do obřího dalekohledu Nikon, který je umístěný na hotelové terase. Prostorné pokoje v bhútánském stylu jsou m.j. vybaveny kamny na dřevo a elektrickým topením.

Swiss Guest House***

Hotel Swiss Guest House byl prvním hotelem v oblasti Bumthang, který nabídl své služby turistům. Leží mezi jabloněmi na návrší nad městečkem Jakar s výhledem na okolní kláštery. Hotel má švýcarského majitele a v jeho baru můžete ochutnat vlastní kvasnicové pivo “Red Panda”, které patří k nejlepším v Bhútánu.

Uvedený program je inspirativní – zájezdy připravujeme individuálně na míru (program, termín, délka cesty, náročnost, apod.)

1. den

Přelet z Dilí s výhledem na himálajské osmitisícovky do městečka Paro, zdejší letiště prý patří mezi nejnebezpečnější letiště světa - přistání na dně údolí ve výšce 2.200 m skutečně nepostrádá punc dobrodružství. Přivítání na letišti průvodcem, přejezd do centra Paro (dle času příletu volno). Transfer do hotelu v Paro. Odpočinek a večeře ve vybrané restauraci.

2. den

Pěší výstup ke klášteru Taktsang, známému také pod názvem "Tygří hnízdo". Jedná se strmý, ale technicky nenáročný výstup s převýšením asi 400 m do výšky 3.120 m. Výstup ke klášteru trvá podle zdatnosti a tempa 2-4 hod. Prohlídka kláštera a oběd v restauraci s výhledem na Tygří hnízdo. Odpoledne setup zpět na parkoviště a prohlídka pamětihodností v Paro: Paro Dzong, Národní museum s hezkou expozicí přírody, nejstarší klášter Kuichu Lhakhang. Večeře a nocleh v Paro.

3.-7. den

Jomolhari trek - jedna z nejkrásnějších horských túr v Bhútánu vede k nejposvátnejší hoře Bhútánu, 7.326 m vysoké hoře Jomolhari. Kratší pětidenní varianta treku vede podél horské řeky pod stěnu Jomolhari a vrací se zpět přes horské sedlo Thongbula (4.500 m). Túru lze případně prodloužit a putovat dále podél hor až do vesnice Laya. 7. den návrat do Paro, ubytování a odpočinek.

8. den

Přejezd do Thimphu, hlavního města Bhútánu. Thimphu je jediné skutečné město země a může se pochlubit mnoha památkami a zajímavostmi. Výjezd k vyhlídce u obří sochy Buddhy , návštěva zoo s posvátnám zvířetem Tankin , Thimphu dzong a Královský palác , národní knihovna s největší knihou světa, manufaktura na ruční papír , dílny s ukázkami tradičních řemesel. Ubytování v Timphu.

9. den

Přejezd přes sedlo Dochula Pass (3.100 m) se 108 stupami a úchvatnými výhledy na Himálaj. Příjezd do bývalého hlavního města Punakha. Prohlídka asi nejhezčího hradu Bhútánu - Punakha Dzong. Navečer výstup ke stupě Khamsum s nádhernými výhledy na údolí a rýžová políčka.

10. den

Přejezd do nádherného údolí Phobjika, které připomíná krajinu Tibetu. Na podzim do těchto míst přilétají zimovat vzácní jeřábi černokrcí, které zde můžete pozorovat. Údolí nabízí bezpočet procházek, zachovalé vesnické usedlosti a několik zajímavých chrámů.

11. den

Město Trongsa s úchvatným hradem tyčícím se vysoko nad údolím a nádherné muzeum s královskými artefakty. Horské sedlo Yotong La (3.400m), údolí Chumi s dílnami na zpracování vlny, večer příjezd do oblasti Bumthang. Ubytování v Jakaru.

12. den

Jakar leží v horské oblasti tří údolí, které se pro malebnost krajiny také přezdívá "Bhútánské Švýcarsko". Navštívíme druhý nejstarší klášter Bhútánu Jampay Lakhang a místo, kde jsou pohřbeni bhútánští králové - klášter Kurjey Lakhang. Údolí Jakar je ideální pro pěší poznávání a většina zajímavostí leží nedaleko do sebe. večer můžete vyzkoušet klasickou koupel, tzv. "Hot stone bath".

13. den

Odlet z Jakaru místním letem do Paro a pokračování návazným letem domů.

Klima a sezona

Bhútán můžete navštívit celoročně, vzhledem k typu programu jsou některá roční období vhodnější. Jaro (březen - květen) je ideální pro milovníky přírody, kvetou rododendrony a další květiny, je poměrně teplo a stabilní počasí. V této době také můžete vyrazit na vícedenní treking, občas ale může zapršet. Léto (červen - srpen) je období monzunů - často prší, i když většinou nejde o přívalové lijáky. Ideální pro fotografy (krajina je nádherně zelená a svěží), nevhodné pro vícedenní treking. Podzim (září - listopad) přináší nejstabilnější počasí s množstvým jasných slunných dní; nejlepší období pro treking, na druhou stranu je v zemi nejvíce turistů. V listopadu přichází ochlazení, v horách sněží, cesty jsou často nesjízdné. Nejlepší období pro absolvování Snowman Treku je říjen, který se vyznačuje stabilním počasím s minimem deště. V létě (červen – srpen) přichází monzun a cesty jsou hodně bahnité, přes zimu až do jara leží v horských sedlech sníh a cesta je neprůchodná.

Mezinárodní doprava

Jediné mezinárodní letiště je v Paro, sem létají místní linky společností Druk a Tashi. nejlepší spojení je s Dilí, popřípadě Káthmándů nebo Bangkog.

Místní doprava

V Bhútánu cestují turisté výhradně privátní automobilovou dopravou. Cestuje se podle velikosti skupinky osobním vozem typu SUV, minibusem nebo malým autobusem. Silnice jsou většinou ve špatném stavu, hustota dopravy je východně od města Punakhavětšinou minimální. Druk Air operuje místní lety mezi Paro a dalšími třemi letišti v zemi.

Ubytování

V Bhútánu najdeme jen omezené množství hotelů - většinou jde o kvalitní ubytování kategorie***, místy je standard i vyšší. Na treku se spí ve stanech, které zabezpečuje místní CK. Kdo chce využít nadstandardních služeb, může si připlatit za hotely kategorie 4-5*. V Bhútánu najdeme nádherné luxusní resorty, ale noc v nich může stát i přes tisíc dolarů navíc.

Jazyk

Pokud nemluvíte bhútánsky (jazyk je příbuzný tibetštině), domluvíte se většinou anglicky.

Měna

Místní měna je bhútánský ngultrum (BTN), jeho kurz je svázaný 1:1 s indickou rupií.

Vízum

Vízum do Bhútánu je třeba. Jeho vyřízení je zahrnuto v servisu CK, podmínkou pro udělení je uhrazení poplatku ze celý pobyt.

Cena pobytu

Každý návštěvník musí uhradit bhútánskou turistickou taxu, která činí 100 USD za osobu/den. Servis v místě činí 200-100 USD - cena závisí na velikosti skupiny a kategorii hotelů. Služby zahrnují ubytování, plnou penzi, místního průvodce (anglicky mluvícího), vstupy do všech památek a privátní dopravu (podle velikosti skupiny autem nebo minibusem). U trekingových programů je poplatek za servis obvykle vyšší a zahrnuje kompletní zajištění trekingu, kuchaře, koně nebo jaky a zapůjčení stanů a dalšího kempingového vybavení.

Bezpečnost

Bhútán je bezpečná země, bez kriminality a výrazného nebezpečí tropických nemocí (vyjma jižních oblastí, kam turisté stejně nejezdí).