Reunion

Malý ostrov nedaleko Madagaskaru, nazývaný pro svou unikátní přírodu také „Havaj Indického oceánu“ je doposud dobře utajeným unikátem naší planety. Strmé sopky se tu zvedají od modrého oceánu vysoko do mraků a jejich svahy skrápějí stovky vodopádů. Na světě nenajdete lepší místo pro kaňoning a na své si tu přijdou milovníci trekingu, potápění, či raftingu. Můžete tu vyzkoušet surfing nebo vystoupit ke kráteru jedné z nejaktivnějších sopek světa, Piton de la Fournaise. Na rozdíl od Havajských ostrovů nebo sousedního Mauricia tu ale nenajdete mnoho bělostných pláží, ani velké hotely nebo all inclusive resorty – Reunion zkrátka není destinace pro plážové povaleče, na své si tu naopak přijdou milovníci poznávání a cestovatelé s aktivním programem. Připravíme vám zájezd na míru na Reunion podle vašich představ.

 

 

Treking

Ostrov Reunion je jedním z nejskvělejších míst na Zemi pro tropický trekking. Na vícedenní trek tu můžete vyrazit na sopky i do tropického pralesa a vždy se můžete ubytovat v horské chatě. Panoramatické túry vedou po hranách sopečných kráterů vysoko nad mořem, míjejí vodopády, zanoří se mezi stromové kapradiny… Po celou dobu si budete užívat skvělých vyhlídek na Indický oceán a okolní zelené hory. Nejlepší trasy vedou přes nejvyšší vrcholy Reunionu, třítisícovku Piton des Neiges nebo na vrchol aktivního vulkánu Piton de la Fournaise, zvanou také Le Volcan. Pokud se rádi touláte, můžete ve zdejších horách a nepřístupných vesničkách strávit i několik týdnů aniž sejdete do civilizace.

Kaňoning

Povrch Reunionu je rozbrázděn desítkami údolí, kaňonů a strží. Příroda tu tak vytvořila eldorádo pro vyznavače kaňoningu – adrenalinového sportu, jehož cílem je prolézání strmých kaňonů, průchod a plavání kaskádami nebo slaňování vodopádů. Když pomineme slavný Trou de Fer, který je považován za jednu z nejtěžších kaňoningových túr na světě, pak centrum kaňoningu najdeme v městečku Cilaos a jeho okolí. Tady můžete vyzkoušet jednoduchý kaňoning zvaný Fleurs Jaunes, který je zakončen úctyhodným slaněním z výšky 30 m.

Cyklistika

Kdo rád jezdí na kole, najde na Reunionu ráj na zemi – tedy za předpokladu, že nemáte rádi rovinu, tu tady totiž nenajdete… Pomineme-li masochistické štreky, jako je například výšlap po silnici do Cilaos, pak Reunion nabízí skvělé single tracky i pohodové ježdění. Jednou z nejoblíbenějších tras je sjezd z hrany kráteru Maido k moři. Trasa měří 35 km, začíná ve výšce 2.200 m a končí u moře. Jak budete klesat, stoupá teplota a mění se terén i okolní porost. Původní tamaryškové lesy vystřídají exotické stromy kryptomerie, následuje průjezd pastvinami mezi přežvykujícím dobytkem a nakonec se zanoříme do lánů cukrové třtiny.

Pláže

Reunion není místem pro plážové povaleče – jediné pláže vhodné ke koupání najdeme na tzv. „Reunionské riviéře“, což je zhruba 45 km dlouhý pás přímořských letovisek mezi městy St-Paul a St-Louis. Tady jsou bezesporu nejhezčí pláže s čistou lagunou a blahodárným stínem přesličníků. Na jižním pobřeží ostrova se můžete vykoupat na několika dalších plážích, které jsou chráněné před vlnobitím. Jinde většinou narazíte na velké vlny nebo nebezpečné proudy. Kdo má naopak rád divoké a fotogenické pobřeží se spoustou skalisek, vln a kamenitých pláží, ten si na Reunionu přijde na své!

Vodopády

Reunion je země vodopádů, díky členitému reliéfu a častým srážkám jich tu můžeme obdivovat desítky. Jedním z nejznámějších je snadno dostupný vodopád zvaný „Niagara“, který najdeme nedaleko městečka Sainte-Suzanne. Vodopád je vysoký 55 m a až k němu se můžeme pohodlně dostat autem. Naopak velmi nepřístupné jsou vodopády v místě zvaném Trou de Fer (v překladu železná díra). Do gigantického kaňonu tady padá přibližně šest vodopádů a kaskád s celkovou výškou 725m, přičemž nejvyšší vodopád měří 300m. Trou de Fer můžete spatřit nejlépe z helikoptéry během vyhlídkového letu. Množství vodopádů můžete také obdivovat ze silnice č. D48 mezi Saint – André a Hell Bourgh. Asi nejznámějším v této oblasti je Cascade du Voile Mariée (nevěstin závoj). Obrovská vodní kaskáda padá do rokliny u silnice z několika stupňů vysokých skal, které jsou často zahaleny mlhou.

Hotel Le Boucan Canot****

Hotel Boucan Canot leží přímo u pláže, na západním pobřeží ­ostrova, 3 km od Saint Gilles, 35 km od St. Denis a asi 40km od mezinárodního letiště. Místo leží v nejoblíbenějším plážovém letovisku Raunionu a je ideální pro lenošení na plážích i výpravy do nitra ostrova – zejména do oblasti Maido. Všechny pokoje mají balkon, koupelnu, klimatizaci, minibar, telefon, plochou TV, trezor, vysoušeč vlasů a WiFi připojení. Součástí hotelu je restaurace, bar, venkovní bazén a obchod se suvenýry.

Hotel Le Cilaos****

Tento hotel leží v klidné části horského městečka Cilaos, obklopen zahradami a zalesněnými svahy pod nejvyšší horou Reunionu, Piton des Neiges. Ideální východiště pro horské a kaňoningové túry. Vzdálenost od centra Cilaos je 3km. Součástí hotelu je venkovní bazén, sauna a lázně hammam. Ze všech pokojů hotelu se otevírají nádherné výhledy na okolní hory. Pokoje mají satelitní TV, koupelnu a WiFi připojení. Hotelová restaurace nabízí místní kreolské speciality a snídaně a večeře formou bufetu. Dále tu najdeme velkou terasu, bar, knihovnu a útulný lounge s krbem.

Hotel Relais des Cimes **

Rodinný hotel Relais de Cimese leží přímo v horské vesnici Hell Bourg a je ideálním východištěm pro horské túry, poznávání blízkého okolí a oblasti Cirque Salazie. Tento hotel má 29 komfortních pokojů s koupelnou, televizí a telefonem, které se nacházejí v typické kreolské budově. Hotel disponuje vlastní restaurací, která nabízí kvalitní místní pokrmy a lahodné speciality.

Diana Dea Lodge****

Tento unikátně položený hotel leží v soukromé lovecké rezervaci, vysoko nad východním pobřeží s úžasnými výhledy na Indický oceán, 9 km od městečka Sainte-Anne a 47 km od mezinárodního letiště. Poloha hotelu je ideální pro milovníky klidných míst, průzkumu odlehlého východního pobřeží i vnitrozemí reunionu. Pokoje mají koupelnu, balkon s panoramatickým výhledem, plochou TV, WiFi připojení a minibar. Hotel disponuje bazénem, lázněmi, knihovnou, vlastní restaurací a barem s krbem.

1. den

Přílet do St. Denis, přivítání na letišti, odjezd podél severního pobřeží do Hell Bourgh. Cestou zastávka u vodopádu Niagara a Cascade du Voile Mariée (nevěstin závoj). Ubytování, prohlídka horské vesničky Hell Bourgh (kreolské domy, zaniklé termální lázně, kreolské zahrady).

2. den

Pěší túra přímo do oblasti „Bébour forest“, Les Bébour na východním svahu Piton des Neiges je charakterem nejblíže deštným pralesům – najdeme tu např. palmy, stromové kapradiny, endemické orchideje, epifyty, atd. Kreolský oběd na horské chatě. Pokračování túry k fantastické soustavě vodopádů a kaňonu „Trou de Fer“, případně procházka kryptomériovým pralesem. Přesun autem na sopku Piton de la Fournaise, ubytování v horské chatě s nádhernými výhledy.

3. den

Výstup na vrchol Piton de la Fournaise (lze zvolit i lehčí variantu trekingu v kaldeře bez výstupu na vlastní vrchol). Piton de la Fournaise (2.631 m) je jedna z největších a nejaktivnějších sopek na světě, Poslední zaznamenaná erupce pochází z roku 2006, ale od 17. století je zdokumentováno přes 150 erupcí produkující proudy bazaltové lávy. Odpoledne transfer do Cilaos. Cilaos je se svými asi sedmi tisíci obyvateli jediným významnějším sídlem celé oblasti a zároveň druhým největším městem vnitrozemské části ostrova. Město leží přímo pod mohutným masivem nejvyšší hory Reunionu ve výšce 1.200m n. m. a díky své poloze si vysloužilo funkci hlavního centra hikingu na celém Réunionu. Cilaos je také známé svými těžkými víny, které zde můžete okusit.

4. den

Vyzkoušejte canyoning - ostrov Réunion patří mezi absolutní špičku pokud jde o lokality pro canyoning. Mini Fleurs Jaunes canyon je ideální kaňon pro úvod do canyoningu. Dle zájmu lze vyzkoušet půldenní nebo celodenní variantu. Piknik pod nejvyšší horou v Indickém oceánu - Piton des Neiges. Odpoledne odpočinek nebo lehká túra nebo koupání v termálech.

5. den

Odjezd z hor k moři, exkurze v manufaktuře na rum (prohlídka a degustace), zastávka u pobřežních formací „Le Souffleur“ a „Le Gouffre“, kde se síla Indického oceánu projevuje v plné kráse, když vlny narážejí na černé útesy a za dunění se rozstřikují po čedičových skalách. Příjezd na pláž Hermitage, ubytování v hotelu a oběd. Relaxace a koupání v moři.

6. den

Časně ráno výjezd na hranu kráteru Maido (2.200m). Lehká procházka na vrcholu Maido a následně sjezd na kole k moři - na cca 35 kilometrech projedete několika vegetačními stupni – lesy kryptomérií a tamarindovou buš až po plantáže cukrové třtiny. Oběd v hotelu a volné odpoledne. Možnost potápění nebo vypůjčení mořských kajaků/surfing/standup paddle, atd..

7. den

Ráno možnost vyhlídkového letu helikoptérou nebo ultralightem.Vyhlídkový let ultralightem nad celým ostrovem patří k nezapomenutelnému zážitku. Uvidíte do jícnů vulkánů, kaňonů a calder.

8. den

Odjezd do St. Denis, prohlídka města, botanická zahrada, kreolské domy. Odpoledne transfer na letiště a odlet.

 Mapa oblasti

mapy_Reunion

Související články

Reunion není pro plážové povaleče!

Reunion-17

 

Klima a sezona

Reunion leží na 21° jižní šířky, panuje tu tropické období, které je díky oceánu poměrně vyrovnané po celý rok. Zdejší léto je horké a deštivé a trvá od prosince do dubna. Sušší zima trvá od května do listopadu. Průměrné teploty v létě se pohybují kolem 27 °C, v zimě kolem 22 °C. V horách je chladněji. Vhodným obdobím pro treking je suchá zima.

Mezinárodní doprava

Mezinárodní letecké spojení obsluhuje letiště v St. Denis, většina letů je směrována z Paříže, létá se i z Madagaskaru nebo sousedního ostrova Mauricius.

Místní doprava

Pozemní doprava po Reunionu je nejspolehlivější pronajatým vozem, silnice jsou kvalitní a podél části pobřeží vede dálnice. Můžete využít i místní autobusové dopravy, je levná a spolehlivá.

Ubytování

Na Reunionu nenajdeme velké resorty a obří hotely. Většina hotelů je soustředěna do oblasti pobřeží a západních pláží. Ve vnitrozemí najdeme většinou menší hotýlky, B&B nebo hostely. V horách se lze ubytovat v chatách ve vlastním spacáku.

Jazyk

Reunion je francouzský departament – francouzština je zde nejběžnější jazyk. Anglicky se domluvíte málokde.

Měna

Na Reunionu se platí Eurem.

Vízum

Reunion spadá do Evropské unie. Vízum ke vstupu není potřeba, k vycestování stačí pas nebo občanský průkaz.

Bezpečnost

Reunion je bezpečná země, bez výrazného nebezpečí tropických nemocí. U pobřeží se místy vyskytují žraloci, koupání v lagunách je však bezpečné.