Výstup na Kilimanjaro

Výstup na nejvyšší horu Afriky je bezesporu nezapomenutelným zážitkem. Na vrchol Kilimanjara, do výšky 5895 m lze navíc vystoupit bez horolezeckých zkušeností – jde o vysokohorský trek, který vede úžasnou africkou přírodou. Po aklimatizaci v Moshi následuje pědidenní výstupová cesta s podporou nosičů, kuchařů a místního vůdce na vrchol Uhuru. Kromě nádherných výhledů a sportovní výzvy vás očaruje rozmanitost místní přírody a fakt, že cesta vede postupně pěti vegetačními stupni. Unikátní jsou například stromové lobélie nebo pomalu mizející vrcholový ledovec. Výstup není technicky náročný a zvládne jej bez obtíží průměrně zdatný člověk. Nocování během vlastního výstupu je většinou v připravených stanech, ve městě potom v komfortním hotelu. Výstup na střechu černého kontinentu lze kombinovat se safari v NP Keni a Tanzanie, pobytem na ostrově Zanzibar, případně podniknout aklimatizační výstup na sousední Mt. Meru.

Mt. Kilimanjaro

Mt. Kilimanjaro (Kilimandžáro) je horský masiv ležící na rovníku v Tanzanii při hranici s Keňou. Skládá se ze 3 nečinných stratovulkánů – Shira, Mawenzi a Kibo. Nejvyšší bod Tanzanie a zároveň celého Afrického kontinentu je vrchol Uhuru na vulkánu Kibo s výškou 5895 m n. m. Někteří odborníci považují Kilimanjaro za nejvyšší samostatně stojící horu na světě a za nejvyšší horu na kterou lze dojít bez maček a cepínů. Na vrchol vede několik výstupových tras, výstup trvá většinou 5-7 dní (podle volby trasy). Spí se většinou ve stanech, pouze na jedné trase lze využít ubytování v horských chatách. Výstup na vrchol je možný pouze v organizované skupině, vedené místním průvodcem.

Safari v NP Serengeti a Ngoro Ngoro

Nedaleko od Kilimanjara a Mt. Meru se nacházejí vyhlášené národní parky, do kterých se můžeme vypravit za pozorováním většiny afrických zvířat. Zatímco hned za státní hranicí leží keňské parky Amboseli a Tsavo, nejznámější jsou tanzanské parky Serengeti a Ngoro Ngoro. Dno kráteru Ngoro Ngoro získalo svým 18-ti kilometrovým průměrem primát mezi největšími sopečnými kalderami světa.

Výstup na Mt. Meru

Hora Mt. Meru bývá označována za jednu z nejvyšších a nejhezčích sopek Afriky. Tento 4 565 m vysoký stratovulkán, který byl prý kdysi vyšší než Kilimanjaro, se zvedá do výšky tří kilometrů nad okolní krajinu, doslova na dosah od města Arusha. Větší proslulost i výška nedalekého Kilimanjara tuto krásnou horu bohužel zastiňuje, takže bývá turisty často přehlížena. O to více potom odmění hora ty, kteří ji návštěvou poctí – zdejší příroda si ještě uchovala svůj divoký ráz a výstup na vrchol tak zaručuje neopakovatelný zážitek.

Zanzibar

Zaznzibar je souhrnný název pro dva ostrovy při východoafrickém pobřeží – jižní ostrov Zanzibar a severní ostrov Pemba. Hlavním městem je unikátní a město Zanzibar, nazývané také Stone Town. Na Zanzibaru můžete odpočívat na okouzlujících plážích omílanými teplými vodami Indického oceánu. Mezi další aktivity patří plavání s delfíny, výlety za kořením, tzv. “spice tour”, potápění a cestování po ostrově.

Kaliwa Lodge***

Butikový hotel Kaliwa Lodge leží na úpatí Kilimanjara, nedaleko vstupní brány Machame gate. Hotel nabízí stylové africké ubytování uprostřed přírody s výhledy na masiv Kilimanjara. Hotel má pohodlné pokoje a disponuje vlastní zahradou, restaurací a barem. Hotel leží 41 km od letiště Kilimanjaro a 30 min cesty od města Moshi.

The African Tulip***

Hotel The African Tulip Hotel se nachází ve městě Arusha, které je ideálním výchozím bodem jak pro výstup na Kilimanjaro, tak i pro safari v parcích Ngoro Ngoro a Serengeti.  Všech 29 pokojů je klimatizovaných a má mimo jiné vestavěný trezor, plazmovou TV a pračku/sušičku. Na pokojích je k dispozici minibar, kávovar/čajovar a balená voda zdarma. K dispozici je bezdrátové vysokorychlostní připojení k internetu (za příplatek.

Karafuu beach Resort & SPA***** Zanzibar

Kvalitní hotel v africkém stylu leží přímo na písečné pláži lemované palmami, v tropické zahradě na východním pobřeží ostrova Zanzibar. Pokoje jsou umístěny v nádherné tropické zahradě v přízemních budovách či bungalovech. Pokoje a apartmá jsou prostorná, klimatizovaná, zařízená v zanzibarském stylu a mají balkon, bezpečnostní schránku, minibar a vlastní koupelnu s fénem a sprchou. Součástí jsou 4 restaurace, kde si pochutnáte na různých bufetových a à la carte pokrmech. Plovoucí restaurace se nachází 200 metrů v Indickém oceánu u pláže Kae.

1. den

Odlet večer z Prahy, večer přílet na letiště Kilimanjaro, transfer do hotelu Arusha. Ubytování.

2.-4. den

Třídenní safari v N.P. Serengeti a Ngoro Ngoro. Cesta džípy přes Olduvai Gorge (nejstarší nález člověka). Kempování v divočině, 2x denně game drive. Alternativně třídenní aklimatizační výstup na Mt. Meru.

5. den

Prohlídka města Arusha, masajský trh. Odpočinek

6. den

Ráno přesun k bráně Machame. Machame Gate (1.800m) - Machame Camp (3.000m), 7 hodin chůze. Cesta vede převážně horským mlžným pralesem.

7. den

Machame Camp - Shira Camp (3.800m), 5 hodin chůze. Výstup nad hranici pralesa, cesta vede převážně po strmém kamenitém hřebínku s porosty horských květin a stromových lobélií. Závěrečný sestup do tábora na Shira Plato.

8. den

Shira Camp - Barranco Camp (4.000m), 7 hodin chůze. Výstup po alpínských loukách k lávovému útvaru „Lava Tower“, sestup do kempu Barranco.

9. den

Barranco Camp - Barafu Camp (4.600m), 5 hodin chůze. Impozantní průchod pod stěnou Barranco a údolím Karanga s fantastickými výhledy. Závěrečný prudký výstup k Barafu.

10. den

Barafu Camp – Vrchol (5.895m) - Mweka Camp (3.000m), 15 hodin chůze.

11. den

Mweka Camp - Mweka Gate (1.800m), 3 hodiny chůze. Přesun do Arusha, odpočinek

12. den

Přelet na Zanzibar, transfer do hotelu, ubytování. Odpoledne prohlídka Stone Town (UNESCO).

13.-14. den

Pobyt na Zanzibaru: relaxace na pláži, možnost fakultativních aktivit: Vězeňský ostrov, Spice tour, plavání s delfíny, potápění,…

15.-16. den

Odlet do Prahy, přílet následující den ráno.

Výstupové cesty

map-kili

Související články:

Výstup na Kilimanjaro

kilimanjaro-3

Klima a sezona

Na Kilimanjaro je možné vystoupit v kteroukoliv roční dobu, nicméně je dobré vzít v úvahu pravidelné klimatické výkyvy. Pravděpodobně nejlepší doba je v září a říjnu a v lednu až březnu, kdy nastává období sucha a tedy i nejlepší počasí.

Doprava

Ideálním výchozím bodem jsou města Moshi a Arusha, kde sídlí většina z cestovních kanceláří organizujících výstupy a safari. Nedaleko se nachází mezinárodní letiště „Kilimanjaro“ s přímými lety z Evropy.

Ubytování

Tři chaty jsou na trase Marangu (Mandara Hut, Horombo Hut a Kibo Hut) a jedna chata na Mweka Route (Barafu Hut). Tato chaty mají kapacitu 60-120 osob, spí se ve vlastním spacím pytli na matracích. Na ostatních trasách se nocuje ve stanech, které jsou buďto vlastní nebo zajištěné najatou cestovní kanceláří.

Jazyk

Oficiálním jazykem v Tanzanii je angličtina a svahilština.

Měna

V Tanzanii se platí místní měnou – šilinky (TSH). Určitě se vyplatí mít místní peníze, protože bez nich si na ulici nenakoupíte, s dolary pořídíte pouze v komplexech pro bílé turisty a v národních parcích.

Vízum

Vízum do Tanzanie stojí 50 USD a dá se získat na jakémkoliv hraničním přechodu či po příletu na letišti po vyplnění vstupní karty. Cestovní pas musí mít platnost alespoň o 6 měsíce delší než plánovaný pobyt a rovněž se doporučuje mezinárodní očkovací průkaz s očkováním proti žluté zimnici.

Bezpečnost

Tanzanie leží v malarické oblasti a přestože se komáři v horských oblastech Kilimanjara nevyskytují, doporučuje se užívat preventivní léčbu antimalariky. Vhodné je též očkování proti břišnímu tyfu a žloutence.