Madagaskar

Chcete-li navštívit jeden z posledních koutů Země nepoznamenaný masovou turistikou a oplývající jedinečnými druhy zvířat a rostlin, pak Madagaskar je správná volba. Je to místo, kde žijí lemuři, chameleoni, brokésie a další unikátní zvířata. Obdivovat můžete baobaby, suchý trnitý buš i tropický prales. Madagaskar je nejen živoucí přírodní laboratoří se stovkami jedinečných rostlin a živočichů, je to také místo, kde původní obyvatelstvo tvoří přibližně dvacítka etnických skupin, které si dodnes zachovávají svoje tradice a zvyky. Zájezd na míru na Madagaskar vám připravíme přesně podle vašich preferencí, cestu můžete kombinovat s návštěvou ostrovů Reunion a Mauricius.

Poznávání Madagaskaru klade velké nároky na čas; především je třeba si uvědomit, že jde o jeden z největších ostrovů světa (rozlohou větší než Francie) a komunikace tu jsou v naprosto dezolátním stavu. Jediná solidní asfaltka s hrdým názvem „Route nationale 7“ spojuje hlavní město Antananarivo s pobřežním Tulearem. Měří přibližně 900 km a ve skutečnosti vypadá jako špatně udržovaná okreska na které se stěží vyhnou dva autobusy.

NP Isalo

Národní park Isalo leží v provincii Toliara, asi 3 hodiny cesty od stejnojmenného města. Park je známý pro svoji různorodost terénu – nalezneme v něm pískovcové formace, hluboké kaňony, oázy lemované palmami a obrovské travnaté plantáže. Obyvatelé této oblasti – kmen Bara – používali toto místo jako úkryt pro svá stáda dobytka, dnes jsou to posvátná místa, kam pohřbívají své mrtvé. Národní park Isalo se vyznačuje pestrou faunou i flórou a je vhodný pro pěší výlety i vícedenní túry.

Antananarivo

Putování Madagaskarem začíná většina návštěvníků na letišti v Antananarivu, kterému domorodci neřeknou jinak než „Tana“. Jedenapůlmilionová metropole nenabízí mnoho zajímavého k vidění, ale prohlídku královského sídla Ambohimanga byste si neměli nechat ujít. Na okraji Tany se nachází původní sídlo krále Merinů a sjednotitele celého ostrova. Všichni mu říkali Andrianampoinimerina, což je silně zkrácená verze jeho pravého jména – Andrianampoinimerinandriantsimitoviaminandriampanjaka…

NP Andasibe

Národní park Andasibe leží přibližně tři hodiny cesty na východ z hlavního města a žije v něm jedenáct druhů lemurů. Lemuři a chameleoni jsou vedle baobabů symbolem Madagaskaru. Pozorování lemurů na lemuřím ostrově u Vakona Forest Lodge patří k nejzábavnějším zážitkům za celou dobu pobytu. V rezervaci Andasibe můžete také vidět jednoho z největších druhů těchto ještěrů, kterým je Chameleon parsonův (Calumma parsonii) nebo naopak jednoho z nejmenších, kterými jsou maličké brokésie.

Trnitý buš

Na celé naší planetě neexistuje žádné jiné společenstvo organismů, které by se tak vymykalo všemu ostatnímu co známe, které by obsahovalo takové množství endemických druhů a které by bylo tak výrazně izolováno od jiných ekosystémů. Na Zemi existuje jen jediné takové místo – jihozápad Madagaskaru pokrytý trnitou buší. Toto jedinečné a biologicky velmi pestré společenství suchomilných rostlin charakterizují rostliny z čeledí Didieracae, pryšce, baobaby a další stovky dřevin a  jedinečných živočišných druhů. Je to nejstarší a zároveň nejsušší ekosystém Madagaskaru.

Lemuři

Lemuři patří mezi typická a nejcharizmatičtější madagaskarská zvířata, která nežijí nikde jinde na světě, než právě zde. V současnosti rozlišujeme asi 90 druhů lemurů, které najdeme ve všech lokalitách Madagaskaru. Díky kácení pralesů a jejich lovu je bohužel mnoho druhů lemurů ohroženo vyhubením. Většina lemurů jsou noční zvířata, nejmenší druhy měří pouhých 12 cm (maki rezavošedý), největší měří až 60 cm a váží 10 kg (Indri). Nejznámějším lemurem je bezesporu lemur kata, kterého poznáme podle jeho černobíle pruhovaného ocasu. Katy obývají trnitý buš a polosuché lesy v jižní a západní části Madagaskaru a živí se ovocem, květinami, listím a kůrou stromů.

Anakao Ocean Lodge*****

Tento luxusní plážový hotel leží na jihozápadním pobřeží Madagaskaru, jižně od města Toliara s vnitrostátním letištěm. Přístup do hotelu je lodí z města Toliara (cca 45 min.) a zajišťuje tak klidný pobyt na plážích Mosambického moře. Ubytování je v komfortních plážových bungalovech, vyrobených z přírodních materiálů. Hotel má vlastní bar, restauraci a SPA centrum.

Eden Lodge, Nosy Be*****

Tento luxusní butikový hotel a EKO-resort najdeme na oblíbeném ostrově Nosy Be, na severu Madagaskaru. Hotel se opakovaně řadí mezi TOP10 luxusní EKO hotely světa, jde o první hotel na světě 100% zásobený solární energií. Hotel leží na chráněné pláži Baobab Beach, zaručující dokonalé soukromí uprostřed tropické přírody; přístup je lodí (30 min.). Ubytování v privátních prostorných lodžích s vnitřní stanovou částí. Hotel má vlastní restauraci a SPA služby.

Satrana Lodge****

Tento luxusní hotel leží ve vnitrozemí Madagaskaru, v unikátní krajině skal, na hranici národního parku Isalo. Lodge tak je ideálním zázemím pro výlety do oblastí kaňonů, skal a savany. Ideální kombinace romantického šarmu a zážitku z pobytu uprostřed přírody. Komfortní bungalovy mají privátní zahrádky a jsou citlivě umístěny mezi palmami v přírodě, mimo hlavní budovu. Součástí je m. j. prostorná restaurace, bar, bazén nebo knihovna.

Le Paradisier***

Hotel Le Paradisier leží v jižním Madagaskaru, přímo na nádherné pláži, asi 1 hodinu cesty džípem od města Toliara. V této nejslunečnější části Madagaskaru můžete vychutnávat šnorchlování v teplé laguně nebo se vydat do nedaleké rezervace Baobabů. Celkem 20 bungalovů a jeden luxusní apartmán leží přímo na pláži mezi palmami. Součástí hotelu je bazén a vzdušná restaurace s výhledem na oceán.

Vakona Forest Lodge***

Hotel Vakona Forest Lodge je nejkvalitnějším ubytováním v NP Andasibe, ležícím ve východní části Madagaskaru, asi 2 hodiny cesty od hlavního města. Lodge je vnořena přímo v tropickém deštném pralese se spoustou zvířat a unikátní flórou. Nedaleko najdeme přírodní rezervaci Lemur Island se spoustou lemurů nebo krokodýlý park s živými krokodýly nebo obřími chameleony.

1. den

večerní přílet do Antananariva, uvítání na letišti. Transfer do hotelu.

2. den

Dopoledne prohlídka Ambohimanga – královská hora s komplexem posvátných míst s královským městem a pohřebištěm nedaleko hlavního města (UNESCO), oběd v restauraci. Transfer na letiště, vnitrostátní přelet do Tuléaru na jihozápadě ostrova.

3. den

Ráno transfer do Národního parku Isalo, pěší okruh divokou přírodou: kaskády Nymf, soutěsky, kaňony, pozorování zvěře během lehkého trekkingu (lemuři, motýli, ještěrky, ptáci...), přírodních koupaliště mezi skalami... Večer přípitek a snack při západu slunce u skalního okna Isalo Window.

4. den

Exkurze v dole na safíry v Ilakaka. Zastávka ve vesnici kmene Bara. Přejezd do Tulearu, návštěva arboreta Antsokay založeného za účelem ochrany nejohroženějších druhů rostlin (vč. baobabů). Džípy přejezd do přímořské oblasti Ifaty, ubytování v hotelu a relax na pláži

5. den

Prohlídka unikátního ekosystému – tzv. madagaskarská trnitá buš. Baobabový les Reniala, transfer v povozech tažených zebu a procházka mezi baobaby.

6.-7. den

Volné dny na pláži: Plavba na tradičních vydlabaných kanoích po laguně obklopené korálovým útesem, šnorchlování, odpočinek. Návštěva domorodé vesnice.

8. den

Transfer džípy na letiště v Tulearu a přelet do Antananariva. Přejezd na východ do Národního parku Andasibe. Noční prohlídka rezervace – tropického deštného pralesa – domova 11 druhů lemurů včetně největšího lemura indri, chameleonů, ptáků, hmyzu, ale i řady květin.

9. den

Dopoledne návštěva Ostrova Lemurů a krokodýlí farmy. Oběd ve Vakona Lodge a odjezd do Antananariva. Krátká prohlídka Antananariva, místní trh a nákupy. transfer na letiště a odlet.

Mapa trasy

mapy_Madagaskar

Související články:

Cestovat s mrtvolami zakázáno!

Cestovat s mrtvolami zakázáno!

Klima a sezona

Z hlediska pozorování přírody je nejlepším obdobím říjen až prosinec, čili čas před příchodem dešťů a na jejich počátku a potom únor až duben, neboli konec období dešťů a začátek doby sucha. Zajímavé je pochopitelně i vlastní období dešťů (prosinec až březen), ale cestování v tomto čase je přece jen náročnější. Celý ostrov je klimaticky velmi rozmanitý. Průměrné teploty v létě se pohybují od 27°C do 32°C, v zimě od 18°C do 22°C. Nejlepšími měsíci pro cestu na Madagaskar jsou měsíce v období květen až říjen.

Mezinárodní doprava

Nejlepší spojení z Evropy poskytují Air France a Air Madagascar (zkráceně AirMad), které létají z Paříže a Milána do Antananariva.

Místní doprava

Silniční infrastruktura není v dobrém stavu, proto vždy využíváma služeb místních dopravců s džípy 4x4.

Ubytování

Ubytování je možné v hotelech různé kategorie, kempech.

Jazyk

Oficiálním jazykem je malgaština. Francouzština je rozšířená zejména ve veřejném styku (i na oficiálních dokumentech), lze ji považovat za nepsaně oficiální jazyk.

Měna

Mauricijská rupie (MUR)

Vízum

Vízum ke vstupu není potřeba, k vycestování stačí pas platný ještě nejméně 6 měsíců po datu předpokládaného odjezdu ze země.

Bezpečnost

Madagaskar je bezpečnou zemí. Avšak při pobytu ve větších městech je třeba dávat pozor na kapesní lupiče, to ovšem platí pro pobyt v každém větším městě na světě.