Laponsko – arktický program na polárním kruhu

Zveme vás na cestu za polární kruh, kde zjistíte, že zima může být nejkrásnějším obdobím roku! Centrem Laponska je město Rovaniemi, oficiální bydliště Santa Clause… Vyzkoušíte jízdu na sněžném skútru, lov ryb na zamrzlém jezeře, poznáte tradiční společníky Sámů – soby a psy, budete pozorovat polární záři, zachytíte pomíjivou krásu arktické přírody a nahlédnete i pod pokličku místní kultury a kuchyně. Naprostým unikátem je plavba ledoborcem Sampo, během které budete mít příležitost zaplavat si mezi rozdrcenými krami ve speciálním neoprenovém obleku. Pro dobrodružnější povahy organizujeme vícedenní expedice na sněžných skútrech nebo se psím spřežením s nocováním ve srubu v divočině. Mezi zážitky patří ledový hotel nebo ubytování ve speciálním iglú se skleněnou střechou. Cesta je vhodná také pro fotografy, protože oblast nabízí jedny z nejlepších podmínek pro fotografování polární záře.

Jízda se psím spřežením

Sibiřský a aljašský Husky je neocenitelný pomocník místních lidí; tyto psy můžete spatřit na některé z husky farem a pohovořit s mushery o jejich chovu a tréninku. Můžete si vyzkoušet zapřahání a také samotnou jízdu se psím spřežením. Budete překvapeni, jak rychle se s vámi saně dají do pohybu! Milovnící romantiky a dobrodružství mohou vyrazit na několikadenní expedici se psím spřežením a zkušeným průvodcem. Naučíte se řídit spřežení, budete nocovat ve srubech v divočině a poznáte, jak si zimu v Laponsku skutečně užít.

Jízda na sněžných skútrech

Po úvodní instruktáži a patřičném dovybavení, aby byl zajištěn tepelný komfort, vyrazíte s průvodcem na fascinující jízdu severskou přírodou. Podle vašich preferencí může být na každém skútru jeden nebo dva účastníci, kteří se mohou v řízení střídat. Užijte si laponskou krajinu, budete cestovat po cestách i hlubokým sněhem skrz lesy i přes zamrzlá jezera a zahřejete se chutným obědem na otevřeném ohni. Organizujeme i vícedenní expedice s nocováním ve srubech nebo hotýlcích, kdy denně ujedete 250 – 300 km.

Sobí safari

Sob je nejběžnějším zvířetem v Laponsku – na každého laponce tu připadá v průměru jedno zvíře. Sobi jsou původně divoká zvířata, která zde chovají pro obživu i pro zábavu. Můžete navštívit sobí farmu, prohlídnout si soby zblízka a dozvědět se zajímavosti o životě pastevců. Romantickým zážitkem je pak noční jízda na saních tažených soby – krajina pomalu ubíhá a vy můžete v tichu vychutnávat polární záři nad sebou. Po návratu se ohřejete u ohně v tradiční chatě “kota”, ochutnáte výborné laponské speciality a obdržíte  potvrzení – jakýsi řidičský průkaz na sobí spřežení.

Ledoborec Sampo

Plavba na ledoborci přes zamrzlý Botnický záliv patří k unikátním zážitkům. Sampo je jediný ledoborec na světě sloužící výhradně pro turistické plavby. Loď byla postavena v 60-tých letech a přes 20 let fungovala jako ledoborec ve finských přístavech. Součástí půldenní plavby je prohlídka ledoborce (strojovna, kapitánský můstek, salónek atd.), zastávka na otevřeném moři a procházka po ledu, pravý námořnický oběd a možnost zaplavat si mezi rozdrcenými krami ve speciálním neoprenovém obleku. Na závěr plavby obdrží každý účastník certifikát o arktickém dobrodružství.

Nocleh v ledovém hotelu

Zajímavým zážitkem je ledový hotel, který můžete navštívit a přespat v některém z jeho pokojů. Kdo se necítí na mrazivou noc ve spacáku na sobích kožešinách, může alespoň navštívit ledový bar (finská vodka je tu servírována v pohárcích z ledu), okusit laponské menu v ledové restauraci, prohlédnout si ledovou kapli nebo dokonce vyzkoušet sněhovou saunu! Pohodlnější alternativou nocování jsou vyhřívaná “iglú” se skleněnou střechou, odkud lze báječně pozorovat polární záře. Ledových a sněhových hotelů je v Laponsku několik – více informací naleznete v sekci “hotely”.

Pozorování polární záře

Polární záře, neboli aurora borealis, je úžasný atmosférický jev, který lze pozorovat pouze na několika místech světa. Jedním z nich je i finské Laponsko, které leží v pásu severně od polárního kruhu. Ideální podmínky pro pozorování polární záře najdeme daleko od lidských sídel, která způsobují světelné zněčištění oblohy. Většinou můžeme pozorovat zelenou záři, v době slunečních bouří se objevují další barvy, jako je žlutá, růžová nebo stříbrná.

Vesnička Santa Clause

Nedaleko Rovaniemi leží známá vesnička Santa Clause (Santa Claus Village), která se nachází přímo na polárním kruhu. Ať už jste nebo nejste příznivec Santy Clause, poznáte místo, kam posílají své dopisy děti z mnoha zemí světa. Budete mít možnost projít četné obchůdky se suvenýry, poslat domů pohlednici z polárního kruhu, zakoupit poslední suvenýry a nebo jen obdivovat místní řemeslné výrobky.

Dalších 20 věcí, které můžete zažít v Laponsku:

Běžkování na upravených tratích * finská sauna * přespání ve srubu v divočině * tradiční laponské jídlo * muzeum Arktikum * rybaření na dírkách * sněhový hrad Lumilinna v Kemi * toulání na sněžnicích * finská vodka z ledového poháru * sněhová sauna * večeře v ledové restauraci * ZOO v Ranua * piknik v tradičním přístřešku kota * jízda smyku na zamrzlém jezeře * sjezdové lyžování v Levi * jezero Inari * laponský obřad na polárním kruhu * Santova jeskyně * muzeum Samiland * závod sobích spřežení Napapiirinhiihto *

Arctic Circle Wilderness Lodge***

Tato lodž nabízí komfortní ubytování v tradičním finském srubu uprostřed přírody, pouhých 25 km od centra Rovaniemi. Lodž je přístupná autem nebo na sněžných skútrech a její okolí nabízí skvělé podmínky pro pěší turistiku, výlety na sněžnicích, jízdu na skútrech nebo se psím spřežením. Každý srub je komfortně vybaven, součástí je kuchyňka, privátní koupelna a jídelna. Hotel má společnou saunu a venkovní horkou lázeň. Wifi internet zdarma je k dispozici ve společných prostorech.

Arctic Snow Hotel***

Kdo chce zažít něco neobvyklého, může přenocovat ve sněhovém hotelu, který leží na krásném místě u jezera nedaleko Rovaniemi. Hotel má nádherně zdobené apartmány, kde vše, kdomě postelí je ze sněhu nebo z ledu. Spí se ve spacím pytli na posteli a sobích kožešinách. K dispozici je také ledová restaurace s místními specialitami a ledový bar. Zvláštností je m.j. sněhová sauna, která skutečně funguje. Hotel nabízí i ubytování ve speciálních “iglú” se skleněnou střechou. Okolí hotelu můžete poznávat během procházek na sněžnicích a na zamrzlém jezeře lze vyzkoušet rybolov na dírkách.

Lapland Hotel Sky Rovaniemi***

Tento hotel nabízí stylové a účelné ubytování na nádherném místě nad městem Rovaniemi. Postaven je na vrcholu zalesněného kopce, který je protkán běžkařskými trasami a cestami pro pěší. V hotelu si můžete vypůjčit sněžnice, nedaleko je půjčovna lyží. Z velké terasy otevřené na sever můžete pohodlně pozorovat polární záře. Některé pokoje mají vlastní saunu a k dispozici je gurmánská restaurace s nabídkou místních specialit.

Nellim Wilderness Hotel***

Tento moderní a stylový hotel leží uprostřed divočiny severního Laponska, na břehu jezera Inari, 40 km od města Ivalo. Všech 22 pokojů má privátní koupelnu, kuchyňku a saunu. Wifi připojení zdarma je k dispozici ve společných prostorech. Ze zimních aktivit můžete v okolí hotelu vyzkoušet například běh na lyžích, návštěvu sobí farmy, jízdu na sněžném skútru nebo jízdu se psím spřežením. Hotel má ideální polohu pro pozorování polární záře a disponuje také speciálními pokoji sprosklenou střechou.

1. den

Odlet z Prahy, večer přílet do Rovaniemi. Přesun do hotelu a ubytování.

2. den

Dopoledne prohlídka Rovaniemi: za návštěvu jistě stojí Arktikum - jedno z nejlepších muzeí a vědeckých středisek ve Finsku zaměřených na život v Laponsku. Návštěva Santa Claus Village a symbolické překročení polárního kruhu. Navečer možnost běžkování na osvětlených tratích v okolí hotelu nebo výlet na sněžnisích a pozorování polární záře.

3. den

Celodenní program na sněžných skútrech - s průvodcem se vydáte do divočiny a budete testovat vaše řidičské schopnosti na sněhu. Oběd - laponská lososí polévka připravená ve srubu v divočině. Návrat do Rovaniemi. Večer návštěva sobí farmy, kde vás čeká seznámení s těmito krásnými zvířaty a povídání o jejich chovu. Vyzkoušíte si řízení saní se soby a dokonce můžete získat i potvrzení – jakýsi řidičský průkaz. V přilehlém tepee je pak připravena ceremonie překročení polárního kruhu, která čeká všechny severské „nováčky“.

4. den

Dopoledne navtívíte husky farmu, kde se seznámíte s neocenitelnými pomocníky místních lidí – psy husky. Čeká vás povídání s mushery o jejich chovu, ukázka zapřahání, ale i samotná adrenalinová jízda se psím spřežením. Budete překvapeni, jak rychle se s vámi saně dají do pohybu!

5. den

Přejezd do do unikátního ledového hotelu Arctic Snow Hotel. Po příjezdu absolvujete prohlídku hotelu s vyprávěním o jeho stavbě a provozu a poté vás čeká večeře v hotelové ledové restauraci a přenocování ve sněhovém apartmá. Jedinečná atmosféra hotelu a restaurace je něco, na co budete ještě dlouho vzpomínat.

6. den

Návrat do Rovaniemi a odlet domů.

Klima a sezona

Ve finském Laponsku je zima dlouhá a tuhá, nejchladnějším měsícem je únor s teplotami často klesajícími až pod -20°C. Ideálním obdobím pro návštěvu oblastí severně od polárního kruhu je březen a duben - v této době již teploty většinou kolísají od +4°C až -10°C a je to také ideální období pro pozorování polární záře.

Mezinárodní doprava

Společnost Finnair létá například do měst Rovaniemi, Ivalo, Kemi, Kittilä nebo Kuusamo.

Místní doprava

Doprava v Laponsku je možná vlaky, které spojují většinu větších měst. Nejvýhodnější je cestování pronajatým vozem. Auta jsou v zimním období opatřena zimními pneumatikami s hřeby - jízda na zasněžených silnicích je s nimi bezpečná.

Ubytování

Laponsko nabízí množství hotelů různých kategorií. Ubytování je možné také ve srubech v divočině, wilderness lodžích a ledových hotelích.

Jazyk

Úředním jazykem je finština. V turistických centrech a hotelových komplexech se bez problémů domluvíte anglicky.

Měna

Ve Finsku se platí Eurem (EUR).

Vízum

Není potřeba.

Bezpečnost

Finsko je bezpečná země.