Chorvatsko na jachtě – staňte se kapitánem!

Ačkoliv Chorvatsko patří mezi nejoblíbenější země českých návštěvníků, dovolená na plachetnici vás zavede do zcela jiného světa, prostého turistů a hlučných resortů. Chorvatské pobřeží střední a jižní Dalmácie spolu s NP Kornati jsou nejenom přírodním klenotem, ale doslova rájem pro milovníky jachtingu a skvělého koupání. Tady můžete kotvit v zátokách na opuštěných ostrovech, projít se malebnými vesničkami, šnorchlovat s dětmi mezi hvězdicemi nebo posedět v některé z jachtařských restaurací se skvělou kuchyní plnou čerstvých ryb. Díky našim zkušenostem z této oblasti vám připravíme týdenní nebo i delší dovolenou na jachtě přesně podle vašich představ – zajistíme ideální loď se zkušeným českým kapitánem, naplánujeme trasu plavby a doprovodný program, zarezervujeme letenky, atd. Pro zájemce zajistíme školení na kapitánský průkaz, takže příště již svou loď můžete řídit sami!

Pro kompletní a podrobnou nabídku programů na jachtách navštivte náš specializovaný web www.vipsailing.cz  

Národní park Kornati

Bájné a krásné ostrovy, které podle pověsti stvořil Bůh – nedaleko Šibeniku prý rozházel hrst kamínků a z nich je nyní 147 malebných ostrůvků. Národní park Kornati byl vyhlášen v r. 1980 a zaujímá plochu 223 km2 souše a vodní hladiny, tedy převážnou část Kornatských ostrovů. Dodnes zde zůstalo jen pár starých, občas používaných stavení, některá z nich byla upravena v jednoduchá pohostinská zařízení (domky pro robinzonský pobyt sportovních rybářů a potápěčů), jiná se používají jako unikátní restaurace, kde se připravují rybí speciality.

Šibenik

Šibenik má prominentní postavení mezi chorvatskými městy na jaderském pobřeží díky jedinečné poloze v ústí řeky Krka a malebné rozlehlé zátoce. Návštěvníky lákají jeho úzké uličky s chladivým stínem a domy postavené z bělostného vápence. V Šibeniku najdeme množství kulturních a historických památek, nejdůležitější pamětihodností je katedrála sv. Jakov, která má svým zvláštním charakterem význam nejen v chorvatském, ale i celoevropském architektonickém kontextu. Je vyrobena zcela z kamene a kamenných desek bez použití přilnavých materiálů.

Národní park Krka

Sob je nejběžnějším zvířetem v Laponsku – na každého laponce tu připadá v průměru jedno zvíře. Sobi jsou původně divoká zvířata, která zde chovají pro obživu i pro zábavu. Můžete navštívit sobí farmu, prohlídnout si soby zblízka a dozvědět se zajímavosti o životě pastevců. Romantickým zážitkem je pak noční jízda na saních tažených soby – krajina pomalu ubíhá a vy můžete v tichu vychutnávat polární záři nad sebou. Po návratu se ohřejete u ohně v tradiční chatě “kota”, ochutnáte výborné laponské speciality a obdržíte  potvrzení – jakýsi řidičský průkaz na sobí spřežení.

Ostrov Vis

Ostrov Vis se nachází ve vnějším pásmu jadranských ostrovů a podle znalců patří mezi nejkrásnější “velké” ostrovy Chorvatska. Dnes se můžete podívat například do tzv. Titovy jeskyně, ve které Tito přebýval na konci války, nebo se vykoupat v jedné z krásných zátok na jihu ostrova. Nedaleko Visu se nachází malý ostrov Biševo, který je typický svými jeskyněmi, z nichž nejznámější je Modrá jeskyně (Modra špilja). Světlo do ní proniká skalním otvorem pod vodou a lomem paprsků vzniká nádherná hra barev od stříbřitě modrošedé po zelenomodrou.

Hvar

O tomto středodalmatském “levandulovém” ostrově se traduje, že je nejslunnějším v Chorvatsku. Nejpůsobivějším místem je přímo město Hvar, jehož atmosféru dotváří malý přístav, kde parkují výletní lodě. Nedaleké náměstí patří mezi nejkrásnější v Dalmácii, stojí tu biskupský palác, katedrála svatého Štěpána i divadlo. Ostrov patří mezi oblíbená místa letních dovolených, najdeme tu spoustu krásných přímořských městeček a přístavů, jako např. Stari Grad, Vrboska či Jelsa.

Kajutová plachetnice

Vaším hotelem po dobu plavby bude kajutová plachetnice – dnešní moderní lodě poskytují dostatek pohodlí a budete překvapeni celkovým komfortem. Typ a velikost jachty záleží na velikosti skupiny a požadavcích na komfort a prostor. Plavíme se jak na klasických jednotrupých lodích, tak i na katamaránech, které mají prostornější salon. Kajuty na lodích mají většinou 2 lůžka, někdy mají vlastní WC a sprchu. Lodě mají dále ve vybavení mj. kuchyni, elektrickou lednici, TV, CD/radio, DVD přehrávač, zásuvku na 220 V, člun s přívěsným motorem, koupací žebřík, koupací plošinu, sprchu v kokpitu, zastřešení kokpitu (bimini). Součástí každé lodi je navigační vybavení (GPS plotter, vysílačka, kompas, námořní mapy, apod.) a bezpečnostní výbava (záchranný ostrůvek a síť, záchranné vesty, bezpečnostní pásy, záchranný kruh, vysílačka, záblesková bóje, světelné rakety, baterka, lékarnička, nouzová pína, kotva, kapitánské křeslo, navigační světla, aj.).Chorvatsko-17

Katamarán

Plavba na katamaránech je velmi komfortní a obavy z ní nemusejí mít ani úplní začátečníci. Katamarán je stabilní, velmi dobře ovladatelné plavidlo (je možné jet na plachtu, ale i na motor). Zajišťuje dostatečný komfort (dvoulůžkové kabiny s vlastním sociálním zařízením) i životní prostor pro posádku (prakticky celá paluba pro slunění a relaxaci). Je jen na každém, do jaké míry se bude chtít do chodu lodi zapojit – vše může obstarat sám kapitán a nebo naopak zapojit celou posádku. Katamarány se zkušenými kapitány vám umožní uniknout nejvíce turisticky exponovaným místům (na rozdíl od obrovských výletních lodí), zajistí vám jistou svobodu a hlavně jsou samy o sobě neopakovatelným zážitkem. karib-jachta-3

Přes 1500 km mořského pobřeží a 1200 ostrovů, ostrůvků a útesů pasuje Chorvatsko právem na ráj pro jachtaře a navigátory. Teplé klima a dobře rozvinutá infrastruktura jachtingu s více než 50 oficiálními přístavy pomohla zviditelnit Chorvatsko jako špičkovou evropskou destinaci pro dovolenou na lodi. Vaše dovolená na jachtě může začít téměř z každého přístavu, záleží na preferenci navštívené oblasti.

Program plavby je vždy volen tak, abyste viděli co nejzajímavější místa s ohledem na množství času, počasí a vaše požadavky. Může se stát, že trasa bude během plavby změněna na základě přání klienta nebo vzhledem k počasí. Délka upluté trasy je individuální neboť některou posádku plachtění zajímá více a jiná raději více času stráví na pevnině nebo koupáním. V průměru se denně upluje cca 20 – 40 námořních mil, což představuje 4 -7 hod. čisté plavby denně. V případě, kdy je posádka schopna plout v noci, což bývá často oblíbené dobrodružství, je možné uplout až 50 mil. a posádka může v klidu odpočívat ve svých kajutách.

Pro milovníky dobrého vína nabízíme unikátní trasy ve středomoří s poznáváním vinařských oblastí a gurmánskými zážitky. Nabízíme unikátní trasy plaveb, které vám nabídnou návštěvu vinných sklípků, degustaci místních vín nebo večeři ve skvělých jachtařských restauracích.

Níže uvedený program je pouze inspirativní a ilustruje jak může vaše dovolená na jachtě vypadat

1.-2.den

V pátek večer odjezd do Chorvatska (případně let do Splitu). Následující den (sobota) příjezd do mariny na ostrov Murter. Uvítání s kapitánem, v 17.00 nalodění (případně experesní nalodění a vyplutí již dopoledne). Plavba do Národního parku Kornati na ostrov Ravni Žakan. Úvodní společná večeře ve znamenité restauraci na ostrově.

3.den

Celodenní program v NP Kornati: plavba za nejkrásnějšími ostrovy NP Kornati spojená s koupáním a potápěním. "Ostrov pirátů" Mana z dochovanými filmařskými kulisami, nádherný ostrov Katina se skvělou restaurací, ostrov Smokvica s nejhezčím výhledem na Kornati, atd.. Noc v jedné z malebných zátok v NP.

4. den

Celodenní plavba na ostrov Vis, výuka základů plachtění a navigace. Odpoledne a večer v klidné zátoce na ostrově Biševo s neobvyklou písečnou pláží. Alternativně: den strávený v NP Kornati a následně noční plavba na ostrov Vis – specifikum a jedinečná atmosféra noční navigace (klienti mohou spát a na řízení lodi se nepodílet).

5. den

Návštěva unikátní jeskyně Modrá špilja, do které slunce proniká vstupem pod hladinou moře a vytváří nádherné světelné efekty. Plavba kolem ostrova Vis s návštěvou některých z jeho zátok. Večer ve velmi živém historickém letovisku Hvar.

6. den

Dopolední program na Hvaru - výběr mezi výletem na mořských kajacích po přilehlých ostrůvcích, nebo degustačním výlet po vinařstvích na ostrově. Případně možné další aktivity: horolezecký výlet, výlet po ostrově v jeepech, výlet po ostrově na kolech, lekce windsurfingu...). V podvečer plavba kolem ostrova Brač na ostrov Šolta do zátoky s vynikající restaurací.

7. den

Návštěva ostrovů Malý a Velký Drevenik, které jsou proslulé ideálními zátokami pro koupání, potápění a relaxaci. Plavba do kouzelného města Primošten.

8. den

Návštěva ostrova Žirje nebo město lovců perel Zlarin a plavba zpět do domácího přístavu na ostrově Murter.

9. den

Ráno vylodění, v cca 10h odjezd do ČR.

Mapa oblasti:

map-chorvatsko

 

Související články

Chorvatsko na plachetnici. Romantika, která stojí za to.

Chorvatsko-11