Grónsko na lyžích a na jachtě

Během této unikátní cesty navštívíme divoké západní Grónsko, jehož pobřeží budeme prozkoumávat na skialpinistických lyžích nebo na sněžnicích. Tato oblast je známá svými ledovci a hlubokými fjordy, nad nimiž se zvedají pobřežní hory přesahující 2.000 m. Bude jen na vás, zda se ten který den rozhodnete pro lyžování nebo výlet na sněžnicích – obojí vás zavede do impozantní krajiny ledovců a Alpy připomínajích hor. Protože oblast je přístupná pouze lodí, budeme se plavit na impozantním trojstěžníku, ze kterého se budeme denně vydávat na pevninu. Během plavby budete mít možnost z paluby lodi pozorovat divoká zvířata, plovoucí ledovce, eskymácké osady a nádherné pobřeží. Vyhodnoceno magazínem GEO jako nejlepší aktivní plavba roku 2013!

Detailní denní program je orientační a může se změnit – loď pluje podle přírodních podmínek, počasí, výskytu ledu, atd..

Služby během zájezdu: plavba na lodi dle uvedeného itineráře, ubytování ve zvolené kabině, plná penze na lodi, káva a čaj, odborné přednášky, výlety na lyžích nebo sněžnicích vedené zkušenými instruktory, zapůjčení sněžnic, plavby na zodiaku a výlety na pevninu pokud není uvedeno jinak, servisní poplatky a přístavní taxy.

K plavbě Vám na přání zajistíme dopravu do místa nalodění, případně doprovodný program před nebo po vylodění v Grónsku nebo na Islandu.

Termíny, ceny a podrobné informace najdete na WWW.polarnicesty.cz

polarnicesty-logo-rgb-1

Grónsko

Na největším ostrově světa vás ohromí doslova vše. Obdivovat tu můžete nejproduktivnější ledovec severní polokoule Sermeq Kujalleq, pozorovat velryby a obrovské plovoucí ledovce, navštívit eskymácké osady, ochutnat tuleně či pižmoně. V létě si tu užijete nikdy nezapadající slunce a v zimě naopak magickou polární záři. Z aktivit je nejpopulárnější treking, ale v Grósku můžete i lyžovat, chodit na sněžnicích, jezdit se psím spřežením nebo se například potápět. Léto v Grónsku se vyznačuje stabilním a slunečným počasím. Individuální cestování po Grónsku není snadné, doprava je komplikovaná a možností ubytování velmi málo. Vzhledem k vysokým cenám služeb je čas zde strávený drahý – náš itinerář a zajištěná cesta Vám umožní vidět v daném čase co nejvíce!

Trojstěžňový škuner S/V Rembrandt Van Rijn

Rembrandt Van Rijn byl postaven na počátku minulého století jako rybářská loď. R. 1994 byla loď v Holandsku přestavěna  na trojstěžňový škuner a sloužila na Špicberkách a na Galapágách.V roce 2011 byla loď kompletně zrenovována a vybavena nejmodernější navigační technikou. Tento obratný škuner je ideální pro plavbu v pobřežních vodách Grónska, mezi ostrůvky, v úzkých fjordech a pro pozorování velryb. Na lodi najdeme restauraci, bar a čítárnu. Loď má prostorné otevřené paluby s výborným výhledem i v případě, že pluje pod plachtami. Vybavení doplňují 2 nafukovací čluny (Zodiaky) sloužící pro vylodění a pozorování zvířat v jinak nepřístupných místech.

Program zájezdu
Detailní denní program je orientační a může se změnit – loď pluje podle přírodních podmínek, počasí, výskytu ledu, atd..

K plavbě Vám na přání zajistíme dopravu do místa nalodění, případně doprovodný program před nebo po vylodění v Grónsku nebo na Islandu.

1. den

Naše cesta začíná v městečku Maniitsoq, které leží na ostrově v ústí fjordu, obklopené horami přesahujícími 2.000 m. Přístav v Maniitsoq nezamrzá od časného jara do nástupu zimy a je domovem inuitské komunity rybářů a lovců. Lov zde stále představuje hlavní zdroj obživy a ekonomiky oblasti. Můžete navštívit místní muzeum s hezkou expozicí místní historie a kultury. Zpestřením může být i pozorování vorvaňů, kteří často navštěvují moře v blízkosti města.

2. den

Dnes navštívíme úžasný labyrint fjordu Sermilinguaq. Tato oblast nabízí jednu z nejdivočejších krajin Grónska, kde vrcholky hor pokrývají impozantní ledovce. Na sněžnicích prozkoumáme úpatí hor a vyhlídky na fjord a budeme pokračovat dále na sever.

3.-6. den

Navštívíme oblast fjordů Evighedsfjorden a Kangerdluarssuat, kde podnikneme výstup a sjezd na lyžích z ledovce Taaterat Glacier z výšky 1.000 m až k moři! Oblast je skvělá i pro výlety na sněžnicích. Další dny budeme podnikat výstupy a sjezdy z dalších vrcholů v okolí a budeme obdivovat nádherné pohledy na fjordy z ptačí perspektivy. Večery budeme užívat na jachtě zakotvené v některém z fjordů a budeme si sdělovat zážitky z uplynulého dne.

7. den

Přesuneme se k horám v oblasti Kangerluarsuat a podle sněhových podmínek podnikneme další lyžařské sjezdy nebo výlety na sněžnicích. Večer se jachtou přesuneme na sever od Hamborgarland.

8. den

Poslední den lyžování v divočině ledovcové oblasti Hamborgerland. Budeme si užívat vysněžených severních svahů a na sněžnicích se můžeme vydat podél pobřeží na krásnou vyhlídku. Večer odplujeme směr Maniitsoq a budeme vychutnávat podvečerní náladu na lodi.

9. den

Ráno po snídani se vylodíme v přístavu Maniitsoq.

 

Mapa trasy

map-arktic-gronsko-lyže-1

 

 

Klima a sezona

Podnebí Grónska je sice arktické a velice drsné, ovšem léto se zejména v severním Grónsku vyznačuje překvapivě slunečným a stabilním počasím. Jih je v létě teplejší, ovšem o něco deštivější. V červenci a srpnu můžete počítat s max. denními teplotami kolem 10 - 22 °C.

Mezinárodní doprava

Hlavní mezinárodní letiště leží v Kangerlussuaq, sem létají spoje z Kodaně. Grónsko má i přímé letecké spojení s Islandem.

Místní doprava

Běžně používaným dopravním prostředkem v Grónsku je loď a helikoptéra. Silniční síť mimo města prakticky neexistuje. V zimě a v oblastech s ledovou vrstvou se používá sněžný skútr nebo sáně tažené psím spřežením.

Ubytování

V Grónsku najdeme kvalitní ubytování pouze ve větších městech. V odlehlejších oblastech existují tzv. letní kempy - jde většinou o ubytování v chatkách s možností vlastního vaření.

Jazyk

Mluví se grónsky a běžně se používá i dánština. V turistických oblastech se domluvíte i anglicky.

Měna

Oficiální měnou je dánská koruna (DKK). 1 DKK = 100 øre

Vízum

Grónsko je autonomní součástí Dánského království, není však součástí EU a Schengenského prostoru. Občané EU mohou na turistické cesty do 90 dnů cestovat bez víza s platným pasem.

Bezpečnost

Grónsko je bezpečná země s nízkou kriminalitou.