Island

Země ohně a ledu, země tisíce vodopádů, země drsné a úchvatně krásné přírody téměř nedotčené civilizací – to vše je Island. Nikde jinde v Evropě nenajdete tak pestrou krajinu, ve které můžete zabloudit mezi čoudícími sopouchy sopek, brodit dravé řeky nebo se koupat v přírodních termálech. Mohutné toky řek, dravé bystřiny a vodopády tu za staletí vytvořily hluboká údolí ve kterých se pasou polodivocí koně a stáda chundelatých ovcí. Kdo nechce chodit pěšky nebo jezdit na koni, může si vypůjčit terénní vůz a otestovat své řidičské schopnosti v tomto off-roadovém eldorádu pouští, brodů a lávových polí. Poznávací zájezd na míru na Island vám připravíme přesně podle vašich preferencí a cestu můžete kombinovat s návštěvou Grónska nebo Faerských ostrovů.

Co na Islandu můžete vidět:
Většina návštěvníků přilétá do města Reykjavík, přezdívaného „největší vesnice Islandu“. V okolí Reykjavíku leží Modrá laguna – bezesporu nejznámější termální koupaliště Islandu a také termální oblast Krísuvík. Jih Islandu patří mezi nejnavštěvovanější oblasti s vodopády Skogafoss, Gulfoss nebo Seljalandsfoss. V národním parku Þingvellir spatříte nejstarší parlament světa a nedalegý Geysir a Strokkur vás ohromí svými pravidelnými erupcemi. Milovníci trekingu mohou mavštívit Landmannalaugar a vydat se na třídenní túru liparitovými horami, zvanou Laugavegur. Unikátní lagunu s plovoucími ledy Jokulsarlon můžete projet v obojživelném vozidle a pozorovat zdejší tuleně. Severu Islandu dominuje jezero Mývatn s mnoha aktivními vulkanickými oblastmi a nejmohutnějším vodopádem Evropy, kterým je 44m vysoký Dettifoss. Malebné rybářské město Husavík je východištěm pozorování velryb – můžete tu spatřit i plejtváky obrovské, největší zvířata naší planety.

polarnicesty
Kompletní nabídku poznávacích zájezdů na Island a do polárních oblastí najdete na webu POLÁRNÍ CESTY.

Reykjavík

Reykjavík je hlavním a největším městem na Islandu, žije zde zhruba 120 tisíc obyvatel a má nezaměnitelnou severskou atmosféru, kterou nenajdete jinde v Evropě. Město bylo pojmenováno vikinskými osadníky Reykjavík, což v islandštině znamená kouřová zátoka pravděpodobně podle od termálních pramenů a gejzírů v jeho okolí. Dominantou města je kostel Hallgímskirkja s věží vysokou 75m. V Reykjavíku najdeme jedno z mála golfových hřišť na Islandu a milovníci přírody mohou vystoupit na nedalekou horu Esja.

Koupání v modré laguně

Modrá laguna je umělé jezero na poloostrově Reykjanes, vytvořené uprostřed lávového pole. Je proslulé mléčně bílou barvou vody a vysokou koncentrací solí. Silný přítok vody obmění celý objem laguny asi za 40 hodin. Jezero je napájeno vodou o teplotě 37 – 39 °C z nedaleké geotermální elektrárny Svartsengi. Zde budem mít možnost 2 hodiny relaxovat v teplé minerální vodě a současně pozorovat krásnou a neobvyklou okolní přírodu.

Pozorování velryb a rybolov

Jedním z unikátních zážitků, které si z Islandu můžete odvézt, je pozorování největších savců – velryb. Za pozorováním velryb z Islandských přístavů vyráží většinou menší lodě, u kterých je výhodou jejich menší hlučnost a velryby nemají problém se k pozorovatelům přiblížit. Naše výprava bude trvat zhruba 4 hodiny a během plavby budeme mít možnost vidět kromě menších druhů velryb nebo delfínů i velké kusy těchto savců. Loď má kompletní vybavení na rybolov pro každého – nalovíme spoustu ryb, na kterých si potom můžeme pochutnat!

Islandští koně

Malí, houževnatí a silní islandští koně jsou považováni za nejčistokrevnější plemeno na světě, protože islandský parlament Althing již v roce 930 zakázal dovoz dalších koní z pevniny. Poměr počtu koní k lidem je na Islandu neobyčejně vysoký a koně vykonávají všechny možné práce na ledovcích, lávových polích i v kamenitých pouštích, kde není po stezce ani stopy. Koně však slouží také sportu, a různé soutěže, přehlídky koní a dostihy jsou na Islandě časté, dobře organizované a velmi oblíbené. Koňské zápasy, krvavé boje mezi hřebci, byly pro Vikingy vzrušující podívanou, ale i způsobem, jak vybrat nejlepší chovné kusy.

Dalších 25 věcí, které můžete zažít na Islandu:

vikingská večeře * výstup na sopku Hekla * pozorování polární záře * muškaření lososů * stanování u termálních pramenů * shnilý žralok jako předkrm * půlnoční slunce * vila Hofdi * focení papuchalků * návštěva skansenu Glaumbær * brodění řek v terénním autě * sopka Askja * chůze po ledovci * plavba obojživelným vozidlem * toulání po plážích * výlet na sněžném skútru * degustace syrových ryb * návštěva skleníků * ostrov Vestmannaeyjar * piknik u vodopádů * túra Laugavegur * falologické muzeum * zabíjení komárů * velrybí stejk * liparitové hory

Hotel Rangá****

Tento jedinečný hotel se nachází v osadě Hella, 96 km východně od Reykjavíku. Hosté mohou využívat venkovní vířivku, Wi-Fi zdarma a užívat si pohled na sopku Hekla. Hotel Ranga nabízí hostům vskutku luxusní pobyt. Hosté si mohou vybrat pokoje s vířivkou, balkonem, TV s plochou obrazovkou a CD/DVD přehrávačem. V restauraci hotelu Ranga si můžete pochutnávat na gurmánských pokrmech tradiční islandské a skandinávské kuchyně se středomořskými vlivy a obdivovat přitom klidný výhled na řeku. Vše se připravuje z čerstvých bioproduktů.

Ion Luxury Adventure Hotel****

Tento hotel stojí na hoře Hengill, 18 km od národního parku Þingvellir (Thingvellir) zapsaného na seznamu světového dědictví UNESCO. Provozuje vlastní restauraci připravující severské speciality a bar s malebným panoramatickým výhledem. Ion Luxury Adventure Hotel disponuje pokoji s bezplatným Wi-Fi, satelitní TV, posezením a vlastní koupelnou. Z některých se otevírá výhled na jezero Þingvallavatn (Thingvallavatn). Hosté si v hotelu mohou rezervovat wellness centrum a saunu. Ion Luxury Adventure má také společenskou místnost s TV. Do centra Reykjavíku dojedete od hotelu za 45 minut.

Hotel Reykjavik Centrum****

Nový hotel leží přímo v centru Reykjavíku, v ulici Adalstraeti, která patří mezi nejstarší ve městě. Sídlí v historické, nově zrekonstruované budově s nejstarší částí z doby kolem roku 1764. Rušná část města včetně obchodů, restaurací, kaváren, klubů, muzeí a kultury se nachází v docházkové vzdálenosti. Hotel Reykjavik Centrum se pyšní restaurací Fjalaköttur, která získala ocenění. Servírují se pokrmy tradiční islandské kuchyně a nabídku doplňuje rozsáhlý vinný lístek. Hosté mohou relaxovat v útulném prostředí baru s kavárnou Uppsalir.

Hotel Leirubakki***

Hotel Leirubakki leží na samotě jižního Islandu, přímo pod majestátnou sopkou Hekla. Moderně vybavené pokoje mají tradiční dřevěný design, k hotelu patří i restaurace s tradičními islandskými jídly. Součástí hotelu jsou také stáje, takže se přímo odtud můžete vydat na projížďku na koních. Další aktivitou je rybolov v nedalekém jezeře Ytri- Rangá. Co vás určitě uchvátí, je venkovní termální bazén s výhledem do krajiny. Hotel je výborným výchozím bodem pro výlety do různých částí jižního Islandu – Landmannalaugar, Gullfoss, Geysir, Skogar, výstup na Heklu, aj.

Fosshotel Skaftafell***

Fosshotel Skaftafell stojí na nádherném místě na jižním pobřeží, odkud se otevírá úchvatný výhled na nejvyšší horu Islandu, Hvannadalshnjúkur a na největší ledovec v Evropě, Vatnajökull. Fosshotel Skaftafell stojí u silnice Route 1 a je vzdálený 40 minut jízdy od ledovcové laguny Jökulsárlón. V hotelu se nachází restaurace a bar s licencí na prodej alkoholu, ze kterého je velkolepý výhled na ledovec. Hotel je ideálním výchozím bodem do výletů v NP Skaftafell, do překrásného okolí se sopkami a ledovci. V hotelu si můžete  pronajmout horská kola nebo trekové hole.

Husavík Cape Hotel***

Nově renovovaný hotel leží na severním pobřeží Islandu, v malebném rybářském městečku Husavík. Pouhých 5 minut od hotelu se nachází museum velryb a Whale watching centre, odkud se můžete vydat na plavbu za velrybami. Hotel je ideálním výchozím bodem pro poznávání severu Islandu – jezera Mývatn, vodopádů Dettifoss a Godafoss nebo kaňonu Ásbyrgi. V hotelu se podávají bufetové snídaně.

Kompletní poznávací okruh kolem země ohně a ledu nadchne všechny cestovatele, kteří chtějí poznat Island v celé jeho kráse. Využijeme jak okružní silnice „Ring road“, tak i zapadlých cest vedoucích k dobře ukrytým klenotům Islandu a jednou absolvujeme i přejezd vnitrozemím. Během cesty poznáte desítky vodopádů a termálních oblastí, vyplujeme za velrybami, poznáme fjordy islandského severu a několikrát se vykoupeme v přírodních termálech. Itinerář je volen s ohledem na přiměřeně aktivní program v přírodě v kombinaci s nejzajímavějšími místy Islandu. Na své si přijdou jak milovníci přírody, tak fotografové krajiny a wildlife.

Navrhovaný itinerář je pokud jde o délku zájezdu je spíše minimální – pro okružní poznávací zájezd kolem Islandu doporučujeme ideálně 12-14 dní.

1. den

Z Prahy odlet do Keflavíku, přejezd do Reykjavíku, ubytování v hotelu v centru města. Procházka centrem, vyhlídka Perlan, vikingská loď, pláž s přírodními termály...

2. den

Oblast „Zlatého trujúhelníku“ – navštívíte N.P. Thingvellir, gejzír Strokkur, vodopád Gullfoss, termální oblast v divočině vnitrozemí Kjölur, přejezd vnitrozemím na severní pobřeží, město Akureyri.

3. den

Budete poznávat oblast jezera Mývatn: Námaskard (solfatarová pole, bahenní sopky a vývěry), sopka Krafla s kráterovým jezerem Víti (procházka po aktivní kaldeře), Skútustadir - pseudokrátery. Koupání v termálech.

4. den

Malebné rybářské městečko Husavík, muzeum velrybářství, možnost pozorování velryb v nejlepší islandské lokalitě. Vodopády Detifoss (nejmohutnější vodopád Evropy) a Selfoss, národní park Jokulsárgljúfur, přírodní úkaz Asbyrgi.

5. den

Přejezd k západním fjordům: farma Möðrudalur (nejvýše položená farma na Islandu), město Egilsstaddir, Přístavní městečko Hofn.

6. den

Laguna Jokulsarlon s plovoucími ledy (plavba obojživelným vozidlem), N.P. Skaftafell, pěšky dojdeme k vodopádu Svartifoss, ledovec Skaftafellsjökull.

7. den

Dnes budete poznávat sytě zelené jižní pobřeží: navštívíme mys Dyrhólaey s kolonií papuchalků a nedaleký Vík, projdeme se u vodopádů Skogafoss a Seljalandsfoss a navštívíme skansen ve Skogaru. Večer dojedeme do Reykjavíku.

8. den

Pobyt na Islandu můžete zakončit kvalitní koupelí v unikátních termálech Modrá laguna. Poté odjezd na letiště v Keflavíku a odlet domů.

 

Mapa trasy:

Související články:

Kde se rodí vodopády

island_18

Island z koňského hřbetu

island-kone-2

Více na:  www.polarnicesty.cz

polarnicesty

Klima a sezona

Podnebí je ovlivněno Golfským proudem, zimy jsou relativně mírné a léto bývá chladné. Dochází k rychlým a obtížně předvídatelným změnám počasí. Často prší a je prudký vítr. Průměrná teplota v Reykjavíku je v lednu -0,5 a v červenci 10 stupnů Celsia. Turistická sezóna začíná na Islandu začátkem června.

Mezinárodní doprava

Island je dosažitelný letecky a lodními trajekty (z Norska, Dánska, Skotska a Faerských ostrovů).

Místní doprava

Jedinou hlavní silnicí (z veké části vyasfaltovanou) je okružní silnice Ringroad, která objíždí celý ostrov. Vnitrozemské silnice nemají zpevněný povrch. Vzhledem k náročným podmínkám, malému osídlení a velkým vzdálenostem se doporučují vozidla s pohonem všech čtyř kol.

Ubytování

Ubytování je možné v tradičních hotelech různé kategorie.

Jazyk

Oficiálním jazykem je islandština a patří do skupiny skandinávských jazyků; běžná je znalost angličtiny a dánštiny.

Měna

Islandská koruna (ISK).

Vízum

Vízum ke vstupu není potřeba. K vycestování stačí pas platný ještě nejméně 3 měsíce po datu předpokládaného odjezdu ze země.

Bezpečnost

Bezpečnostní situace je dobrá. Díky nízké úrovni kriminality, zde žádná velká rizika nehrozí. Není povinné žádné očkování. Island se nachází ve vulkanické zóně, může dojít k zemětřesením či k sopečným erupcím.