Grónsko

Na největším ostrově světa vás ohromí doslova vše. Obdivovat tu můžete nejproduktivnější ledovec severní polokoule Sermeq Kujalleq, pozorovat velryby a obrovské plovoucí ledovce, navštívit eskymácké osady, ochutnat tuleně či pižmoně. V létě si tu užijete nikdy nezapadající slunce a v zimě naopak magickou polární záři. Z aktivit je nejpopulárnější treking, ale v Grósku můžete i lyžovat, chodit na sněžnicích, jezdit se psím spřežením nebo se například potápět. Léto v Grónsku se vyznačuje stabilním a slunečným počasím a návštěvu můžete spojit s cestou na Island. Individuální cestování po Grónsku není snadné, doprava je komplikovaná a možností ubytování velmi málo. Vzhledem k vysokým cenám služeb je čas zde strávený drahý – náš itinerář a zajištěná dovolená na míru Vám umožní vidět v daném čase co nejvíce!

Co v Grónsku můžete vidět:


Severní Grónsko – naše oblíbená oblast, jejíž hlavní atrakcí je ledovec Sermeq Kujalleq, nejproduktivnější ledovec severní polokoule! Dále můžete navštívit město Ilulissat, ostrov Disko (skvělý trekking) a zátoku Disko Bay s velrybami, osadu lovců tuleňů Qasigiannguit, ledovec Eqi nebo daleko za polárním kruhem ležící Upernavik.

Jižní a západní Grónsko – vstupní brána do Grónska je letiště Kangerlussuaq se stády pižmoňů, hlavní město Nuuk, hornatý Sisimiut (skvělé lyžování a heliskiing) nebo Narsarsuaq, který byl v minulosti nejvýznamnějším sídlem Grónska.

Východní Grónsko – drsné východní pobřeží s vysokými horami a hlubokými fjordy s plujícími ledovci je rájem pro treking a mořský kajaking. Ne nadarmo se také této oblasti přezdívá grónské Švýcarsko. Vstupní branou je osada Kulusuk, dále můžete navštívit největší město východu Tasiilaq ležící na ostrově Ammassalik nebo Ittoqqortoormiit s nejdelším fjordem světa.

polarnicesty
Kompletní nabídku zájezdů do Grónska a polárních oblastí najdete na webu POLÁRNÍ CESTY.

Ilulissat

Ilulissat (dánsky Jakobshavn, znamená „Jakobův přístav“) je třetí největší město v Grónsku, ve kterém žije kolem 5000 obyvatel. Bylo založeno v roce 1741 a vyrostlo na původně eskymácké vesnici. Městečko tvoří pro Grónsko typické barevně pomalované dřevěné domky, z jejichž oken se naskýtá pohled na obrovské ledové kry plující po hladině moře. Led se odlamuje z nedalekého ledovce, který je od roku 2004 chráněnou rezervací na seznamu přírodních památek UNESCO a zároveň také největším magnetem turistů. Mimochodem, slovo ilulissat znamená v eskymáckém jazyce plovoucí ledovec.

Sermeq Kujalleq

Ledovec  Sermeq Kujalleq leží nedaleko města Ilulissat a je to nejproduktivnější ledovec severní polokoule a zároveň největší ledovec, který ústí v moři. Tento ledovec vypouští do 50 kilometrů dlouhého fjordu 10% veškerého grónského ledu. Sermeq Kujalleq se také vyznačuje velkou rychlostí ledu, ledová masa se k moři sune rychlostí až 40 metrů za den! Plovoucí kry si můžete prohlédnout například během dvouhodinové plavby lodí, která vyplouvá několikrát denně. Zážitkem je zejména půlnoční plavba, kdy šikmé světlo a bezvětří vykouzlí mezi obřími krami fantastickou atmosféru. Další možností je vydat se na pěší výlet podél fjordu; ze skalnaté krajiny vystupují oblé vrcholky, na které můžete vystoupat a kochat se úžasnou okolní krajinou.

Ledovec Eqi

Tento mohutný ledovec leží asi 70 km severně od města Ilulissat, cesta lodí k ledovci je zároveň vyhlídkovou plavbou s možností pozorování velryb. Ledovec patří mezi nejrychleji tekoucí přílivové ledovce v Grónsku, z jeho čela se přímo do moře neustále odlamují kusy ledu. Přímo u ledovce se lze ubytovat v komfortních chatkách Ice Camp Eqi a poznávat bezprostřední okolí ledovce. Oblíbená je celodenní túra s průvodcem s velkou pestrostí krajiny: půjdete po zelenajících se loukách, větrných návrších, po ledovcových morénách a také po ledovci, který je poset trhlinami a řekami, které se propadají do hlubin..

Kangerlussuaq

Osada s 500 obyvateli Kangerlussuaq je bývalá vojenská základna, nyní je to výzkumná základna a nejvýznamější mezinárodní letiště v Grónsku. Kangerlussuaq je obklopen nádhernou tundrou. V okolí najdeme skvělé podmínky pro jednodenní výlety na ledovec Russell nebo pozorování pižmoňů. Zde také začíná jedna z nejkrásnějších vícedenních túr v Grónsku: Kangerlussuaq – Sisimiut Trail, jejíž absolvování trvá 7-10 dní.

Nuuk

Nuuk nebo Godthåb je hlavním a zároveň největším městem Grónska,  je to také hlavní politické a administrativní centrum země a nejmenší hlavní město světa. Nuuk se nachází v jihozápadním Grónsku na 64° rovnoběžce a u jednoho z nejdelších fjordů světě Godthåbsfjordu (“Nuup Kangerlua”). Nuuk je vstupní branou do oblasti jihozápadního Grónska a cíl mnoha návštěvníků. Jedna z nejvýznamnějších atrakcí města je Grónské národní muzeum (“Kalaallit Nunaata Katersugaasivia“) v němž je vystavena kolekce eskymáckých mumií, amuletů, grónské umění a národní kostýmy. K procházkám láká starý koloniální přístav se zachovalými domky. Mezi zajímavosti také patří kulturní centrum Katuaq, otevřené v roce 1997.

Lyžování v Grónsku

Během unikátní cesty na palubě trojstěžníku navštívíme divoké západní Grónsko, jehož pobřeží můžete prozkoumávat na skialpinistických lyžích nebo na sněžnicích. Tato oblast je známá svými ledovci a hlubokými fjordy, nad nimiž se zvedají pobřežní hory přesahující 2.000 m. Bude jen na vás, zda se ten který den rozhodnete pro lyžování nebo výlet na sněžnicích – obojí vás zavede do impozantní krajiny ledovců a Alpy připomínajích hor. Protože oblast je přístupná pouze lodí, budeme se plavit na impozantním trojstěžníku, ze kterého se budeme denně vydávat na pevninu. Během plavby budete mít možnost z paluby lodi pozorovat divoká zvířata, plovoucí ledovce, eskymácké osady a nádherné pobřeží. Vyhodnoceno magazínem GEO jako nejlepší aktivní plavba roku 2013!

Hotel Arctic****

Nejlepší hotel v Ilulissat leží na skalnatém výběžku s výhledem na město ilulissat a záliv s plujícími ledovci. Hotel disponuje komfortními pokoji několika kategorií, má 2 restaurace a konferenční zázemí. Zajímavostí jsou samostatné “bungalovy” postavené ve tvaru iglů. Letiště je vzdáleno 10 min. autem od hotelu, centrum města 10 min pěšky.

Ice Camp a Glacier Lodge Eqi***

Unikátní ubytování v kempu, který se nachází přibližně 80 km (asi 3 hodiny cesty lodí) severně od Ilulissatu. Kemp leží v těsné blízkosti ledovce Eqip Sermia, jehož 200 metrů vysoké čelo je možné pozorovat přímo z oken. Ubytování je v samostatných chatkách s balkonem, budova s restaurací a dalším zázemím leží v těsné blízkosti.

Hans Egede Hotel Nuuk****

Centrálně položený hotel se nachází v hlavním městě Grónska Nuuk, 6 km od místního letiště. Hotel nabízí komfortní pokoje s TV, kávovarem a privátní koupelnou. Hotel má několik vlastních restaurací, panoramatický bar s výhledem na Nuuk Fjord a denně živou hudbu. Hotel nabízí masáže a má vlastní fitness. V bezprostřední blízkosti hotelu najdeme zajímavosti: Nuuk Art Museum, Katuaq Cultural Centre a Greenland National Museum.

Hotel Kulusuk***

Tento hotel se nachází v malebné východní části Grónska, pouhých 5 minut jízdy od letiště Kulusuk. Nabízí klidné prostředí s nádherným výhledem na fjord, vlastní restauraci a bar. Domácký Hotel Kulusuk poskytuje pohodlné ubytování v pokojích typu Standard. Všechny pokoje mají satelitní TV, psací stůl a vlastní koupelnu se sprchou. Každý se pyšní výhledem na hory. Kulusuk Hotel má personál, který vám rád pomůže naplánovat výlety po ledovci, jízdu na psím spřežení nebo doporučí pěší túry. K dispozici je také bezplatná letištní doprava.

Co zde můžete vidět:

Severní Grónsko – naše oblíbená oblast, jejíž hlavní atrakcí je ledovec Sermeq Kujalleq, nejproduktivnější ledovec severní polokoule! Dále můžete navštívit město Ilulissat, ostrov Disko (skvělý trekking) a zátoku Disko Bay s velrybami, osadu lovců tuleňů Qasigiannguit, ledovec Eqi nebo daleko za polárním kruhem ležící Upernavik. 

Jižní a západní Grónsko – vstupní brána do Grónska je letiště Kangerlussuaq se stády pižmoňů, hlavní město Nuuk, hornatý Sisimiut (skvělé lyžování a heliskiing) nebo Narsarsuaq, který byl v minulosti nejvýznamnějším sídlem Grónska. 

Východní Grónsko – drsné východní pobřeží s vysokými horami a hlubokými fjordy s plujícími ledovci je rájem pro treking a mořský kajaking. Ne nadarmo se také této oblasti přezdívá grónské Švýcarsko. Vstupní branou je osada Kulusuk, dále můžete navštívit největší město východu Tasiilaq ležící na ostrově Ammassalik nebo Ittoqqortoormiit s nejdelším fjordem světa.

Inspirativní itinerář – Západní Grónsko:

1.-2. den

Odlet do Kodaně, transfer do hotelu v centru města. Následující den odlet do Ilulissat. Transfer do hotelu Arctic. Procházka městem, odpočinek, večeře v hotelu.

3. den

Ráno plavba k ledovci Eqi, prohlídka „telícího se ledovce“ z paluby lodi, oběd na lodi, cca 14.00 ubytování v kempu Eqi. Odpolední procházka k laguně nebo k moréně. Večeře

4.-5. den

Celodenní výlet s průvodcem k ledovci a chůze po ledovci. Oběd formou balíčku. Návrat do kempu, večeře. Následující den dopoledne odpočinek, oběd v kempu a odplutí zpět do Ilulissat. Zastávka ve vesnici Rodelbay. Ubytování v hotelu Arctic, večeře v hotelu.

6. den

Celodenní pěší výlet podél ledovce Sermeq Kujalleq (nejproduktivnější ledovec na severní polokouli). Večeře v hotelu.

7. den

Celodenní program v Ilulissat: vyhlídkový let helikoptérou s mezipřistáním u ledovce, Inuit Art Museum, Siónský kostel. Půlnoční plavba mezi ledy.

8. den

Přesun lodí na ostrov Disko, Qeqertarsuaq, ubytování v Hotelu Disko. Procházka městečkem - místní etnografické muzeum a malebný kostelík. Večeře v hotelu.

9.-10. den

Program v Qeqertarsuaq – výstup na ledovec a jízda se psím spřežením. Večer Greenlandic Kaffemik - návštěva grónské domácnosti, pití kávy, tradiční grónský kroj. Výlet podél pobřeží k Arktické stanici, případně k majáku nebo na útes. Zpět do Ilulissat lodí.

11.-12. den

Odlet do Nuuku, ubytování v hotelu v centru. Prohlídka Nuuku: koloniální přístav a Národní muzeum Nunatta Katersugaasivia, socha zakladatele města Hanse Egede s nádherným pohledem na město, malebná dřevěná katedrála, socha Sassuma Arna, pěší výlet na vyhlídkový kopec nad městem Lille Malene. Vyhlídková plavba s pozorováním velryb. Večeře v restauraci s místními specialitami.

13.-14. den

Odlet do Kangerlussuaq, ubytování v hotelu. Odpoledne Natour tour s pozorováním pižmoňů. Půldenní výlet vozy 4WD k ledovci Russell. Večeře v hotelu.

15. den

Odlet přes Kodaň do Prahy.

Mapa oblasti:

mapa-gronsko

mapa_Gronsko

Související články:

Severní Grónsko křížem krážem

Ilulissat/Grónsko

Více na:  www.polarnicesty.cz

polarnicesty

Klima a sezona

Podnebí Grónska je sice arktické a velice drsné, ovšem léto se zejména v severním Grónsku vyznačuje překvapivě slunečným a stabilním počasím. Jih je v létě teplejší, ovšem o něco deštivější. V červenci a srpnu můžete počítat s max. denními teplotami kolem 10 - 22 °C.

Mezinárodní doprava

Hlavní mezinárodní letiště leží v Kangerlussuaq, sem létají spoje z Kodaně. Grónsko má i přímé letecké spojení s Islandem.

Místní doprava

Běžně používaným dopravním prostředkem v Grónsku je loď a helikoptéra. Silniční síť mimo města prakticky neexistuje. V zimě a v oblastech s ledovou vrstvou se používá sněžný skútr nebo sáně tažené psím spřežením.

Ubytování

V Grónsku najdeme kvalitní ubytování pouze ve větších městech. V odlehlejších oblastech existují tzv. letní kempy - jde většinou o ubytování v chatkách s možností vlastního vaření.

Jazyk

Mluví se grónsky a běžně se používá i dánština. V turistických oblastech se domluvíte i anglicky.

Měna

Oficiální měnou je dánská koruna (DKK). 1 DKK = 100 øre

Vízum

Grónsko je autonomní součástí Dánského království, není však součástí EU a Schengenského prostoru. Občané EU mohou na turistické cesty do 90 dnů cestovat bez víza s platným pasem.

Bezpečnost

Grónsko je bezpečná země s nízkou kriminalitou.