Polynésie – Tahiti a Rarotonga

Připravíme pro Vás výlet snů na nejkrásnější souostroví v Pacifiku. Navštívíte honosné Tahiti a jeho menší dvojče Moorea, nejkrásnější lagunu Tichomoří Bora Bora, opuštěný ostrov Raiatea a bohem zapomenutou Rarotongu. Kdo chce vidět víc, vydá se například na turisty nepříliš navštěvované souostroví Samoa nebo panenské ostrovy Fiji. Cestu můžete pojmout jako ryze romantický pobyt v námi vyzkoušených resortech nebo se zaměřit na poznávání přírodních krás a vyzkoušet zajímavé aktivity. Například na atolu Bora Bora, proslulém svou průzračnou lagunou, můžete zažít plavání s rejnoky a krmení žraloků; jinde můžete vyzkoušet kitesurfing, objevovat polynéské chrámy, okusit kavu nebo se potápět v lagunách. Z našich zkušeností můžeme potvrdit, že přes vzrůstající turistický ruch stále Polynésie a jižní Tichomoří představuje jakýsi pomyslný „Ráj na Zemi“ s příjemným podnebím, čistým oceánem a dobrosrdečnými domorodci.

Polynésie

Polynésie tvoří v Tichém oceánu trojúhelník vymezený na severu Havajskými ostrovy, na jihu Novým Zélandem a na východě Velikonočními ostrovy. Kromě těchto souostroví sem ještě například patří Francouzská Polynésie, Cookovy Ostrovy, Samoa a Tonga. Až na Nový Zéland se jedná většinou o malé ostrovy sopečného nebo korálového původu, rozprostřené na obrovské ploše Pacifiku. Polynésie byla osídlena jako poslední ze všech obývaných končin Země. Předkové Polynésanů pocházejí pravděpodobně z jihovýchodní Asie a po jednotlivých souostrovích se začali rozšiřovat před zhruba 3500 lety na svých vahadlových kanoích.

Francouzská Polynésie na katamaránu

Stejně, jako kapitán James Cook, i my se vždy rádi vracíme do oblasti Společenských ostrovů ve Francouzské Polynésii. Najdete tady nejkrásnější lagunu tichomoří Bora Bora, prastaré polynéské chrámy zvané „marae“ a samozřejmě také usměvavé a krásné domorodce. Během naší 14-denní plavby poznáme šest ostrovů: kromě proslulého Bora Bora to bude Raiatea, Tahaa, Huahine a korálové atoly Maupiti a Tupai. Na naší jachtě naplujeme asi 250 námořních mil a kotvit budeme na nádherných místech v korálových lagunách. Budeme se koupat, šnorchlovat na korálových útesech a podnikat výlety po ostrovech. Zájemci o potápění budou mít několik příležitostí k ponorům, budeme chytat čerstvé ryby a vyzkoušíme i skvělou místní kuchyni.

Moorea

Nejznámější ostrov Francouzské Polynésie je její největší ostrov Tahiti. Málokdo však ví, že na dohled leží menší, ale o to malebnější ostrůvek Moorea. Hned po přistání si všimnete o poznání klidnějšího životního tempa, než jaké panuje na hlavním ostrově. Není divu, že přírodní krásy okouzlily i filmové producenty, a tak se zde natáčelo mnoho filmů, z nichž asi nejznámější je “Vzpoura na lodi Bounty”. Pokud se vydáte do vnitrozemí, překvapí vás množství historických památek a rozsáhlé plantáže s ananasem, který se v nedaleké manufaktuře zpracovává na lahodné likéry. Když se potom večer setmí, ozvou se z pláží zvuky bubnů a domorodé ženy začnou v jejich rytmu vlnit boky. Den zde nikdy nekončí…

Bora Bora

Ostrov Bora Bora leží ve Francouzské Polynésii, na samém konci souostroví Společenských ostrovů. Obrovská odlehlost tohoto místa, neuvěřitelně vysoké ceny a drahá letenka – nic z toho neodrazuje návštěvníky, kteří se rozhodnou spatřit nejhezčí lagunu Tichomoří na vlastní oči. Hned po příjezdu si uvědomíte, proč se tomuto souostroví říká nejhezčí laguna Tichomoří. Hlavnímu ostrovu dominuje skalnatý vrchol Mount Otemanu tyčící se přes 700 m nad hladinou oceánu. Hlavní ostrov jako perly náhrdelníku obkružují desítky dalších ostrůvků – některé z nich jsou obydlené, na většině však jenom šumí palmové listí a moře omývá bílé písečné pláže.

Raiatea

Zajímavý výšlap můžeme také podniknout na mnohem méně známém a turisty navštěvovaném ostrově Raiatea, ležícím půl dne plavby od Bora Bora. Tady můžeme spatřit jednu z nejvzácnějších květin světa, rostoucí pouze zde. Za „Tiare apetahi“, jak se tento rostlinný unikát jmenuje, musíme na západní úbočí hory Mt. Temehani. Trasa je špatně značená a vlastní lokalita výskytu rostliny se navíc špatně hledá. Polynéská džungle ale není nebezpečná, sotva kde jinde v tropickém pásmu si můžeme dovolit chodit lesem naboso. Nežijí zde hadi, štíři, ani nerostou žádné nebezpečné rostliny. Polynésie je navíc jedna z mála tropických oblastí na světě bez výskytu malárie.

Cookovy ostrovy

Poměrně málo známému polynéskému souostroví dominuje hornatá Rarotonga, další ostrovy pak představují jen ploché atoly, přístupné místními lety. Cookovy ostrovy svou kulturou připomínají Francouzskou Polynésii, jsou však mnohem vlídnější a také lacinější. Zkušení cestovatelé vám dokonce řeknou, že Rarotonga je Tahiti před třiceti lety… Chceme-li zde podniknout nějakou dobrodružnou akci a nestačí nám třicetikilometrový okruh kolem ostrova na kole, můžeme se vydat do hornatého vnitrozemí s nejvyšším bodem ve výšce 653 m n. m. Kdo chce vidět skutečnou Polynésii, může sednout na malé letadlo a podívat se na sousední atol Aitutaki.

The Brando*****

The Brando je unikátní a luxusní eko-resort, ležící na privátním ostrově Tetiaroa, 20 minut letu od Tahiti. Jméno nese po americkém herci Marlonu Brandovi, který ostrov koupil a vlastnil. Resort zahrnuje 35 privátních vil postavených v polynéském stylu, rozesetých kolem atolu na písečných plážích, které často navštěvují rejnoci a mořské želvy. Resort má 2 restaurace inspirované polynéskou a francouzskou kuchyní, luxusní lázně, welness centrum s možností masáží, bar, bazén a tenisový kurt. Každý bungalov má k dispozici kolo a šnorchlovací vybavení, k dispozici jsou například mořské kajaky.

The St. Regis Bora Bora Resort*****

St. Regis Resort se nachází na tropickém ostrově Bora Bora. Nabízí 2 bazény, 2 bary, 4 restaurace a luxusní lázně. Všechny vily jsou klimatizované a můžou se pochlubit balkonem s panoramatickým výhledem na lagunu nebo na okolní ostrovy. Některé vily mají vlastní bazének, vířivku nebo venkovní sprchu. V lázních Miri Miri si můžete dopřát masáže a kosmetické procedury nebo relaxovat v sauně, hammamu a parní lázni. Nechybí ani nepřetržitě otevřené fitness centrum a služby komorníka. Hosté mohou zdarma využívat výbavu na šnorchlování a windsurfing, cabany u pláže a slunečníky.

Sofitel Moorea La Ora Beach Resort*****

Sofitel Moorea La Ora Beach Resort se nachází na okraji laguny, s výhledem na ostrov Tahiti. Hotel nabízí luxusní bungalovy postavené nad vodou přímo u pláže. Ubytování v bungalovu bylo zřízeno z přírodních materiálů a najdete zde také dešťovou sprchu. Ve všech jednotkách najdete LCD TV a jedinečné postele značky MyBed používané v řetězci Sofitel. Sofitel nabízí vodní sporty a výlety se šnorchlováním. Je zde venkovní bazén a denní lázně s masážemi. Můžete si také vypůjčit kolo. K dispozici jsou 2 restaurace s mezinárodní kuchyní, v obou se dá jíst i venku. Najdete zde i koktejlový bar v polynéském stylu.

Little Polynesian Resort****, Rarotonga

Little Polynesian Resort je malý butikový hotel s pouhými 14 pokoji, který se nachází na Cookových ostrovech, přímo na bílé písečné pláži. Areál nabízí ubytování v bungalovech, krásnou zahradu a velkou pláž. Hotel nabízí ubytování ve stylu studií s kuchyňským koutem v tropické zahradě nebo bungalov přímo u pláže. Všechny jednotky jsou klimatizované a mají soukromé lázeňské vany a venkovní sprchy. K dispozici je hotelový bazén, restaurace a bar. K dispozici pro všechny hosty jsou bezplatné kajaky a šnorchlovací potřeby.

1.-2. den

Odlet z Prahy do Papeete. Cestou eventuelně stopover v Los Angeles - prohlídka Venice Beach, Beverly Hills, Hollywood, apod. Přílet do Papeete a transfer místním letem na ostrov Bora Bora. Ubytování.

3.-5. den

Relaxace na nejhezčím ostrově Tichomoří. Celodenní výlet lodí po laguně spojený s plaváním se žraloky (bezpečná aktivita) a šnorchlováním na korálových útesech. Možnost výletu na kole kolem ostrova a objevování nádherných pláží.

6.-7. den

Přejezd tryskovým člunem na ostrov Raiatea. Návštěva nejvýznamnějšího polynéského chrámu Taputapuatea. Výlet za vzácnou rostlinou Tiare apetahi.

8.-10. den

Přelet na ostrov Moorea. Relaxace na jednom z nejhezčích ostrovů se spoustou pláží: prohlídka vanilkových a ananasových plantáží, palírna exotického likéru, tradiční polynéská vesnice Tiki s představením polynéských tanců, polynéské Marae (tradiční chrámy), aj.

11.-12. den

Největší ostrov Společenských ostrovů, Tahiti Nui. Celodenní okruh autem kolem ostrova - nádherné pobřeží, vodopády, Gauguinovo muzeum. Prohlídka města Papeete.

13.-16. den

Přelet na Cookovy ostrovy, ostrov Rarotonga. Relaxace nebo možnost aktivit: přechod ostrova džunglí s výstupem na nejvyšší vrchol Te Manga (658 m), okruh kolem ostrova na kole, potápění, lov ryb na moři, apod.

17.-18. den

Dvoudenní návštěva nádherného atolu Aitutaki - ostrova, kde se zastavil čas.

19.-20. den

Odlet domů. Možnost prodloužení pobytu - například o návštěvu Névého Zélandu, apod.

Mapa oblasti

mapa_Polynésie

Související články

Polynésie – poslední ráj na Zemi

polynesie-3

 

Klima a sezona

Polynésie leží v tropickém až subtropickém podnebném pásu, díky oceánu jsou teploty celoročně poměrně vyrovnané a příjemné pro cestování. Ve Francouzské Polynésii se rozlišují 2 hlavní roční období: letní deštivé období trvá od listopadu do dubna, teploty dosahují 24 a 31°C. Zimní sezóna trvající od května do října bývá sušší a také chladnější s teplotami od 21 do 28°C.

Mezinárodní doprava

Hlavním letištěm ve Francouzské Polynésii je Faaa u Papeete na ostrově Tahiti. Na Cookových ostrovech je mezinárodní letiště na Rarotonze.

Místní doprava

Mezi jednotlivými ostrovy funguje letecká přeprava. Využít lze i lodě, ale doprava na větší vzdálenosti je poměrně pomalá ne příliš spolehlivá. Po ostrovech se lze pohybovat vypůjčeným vozem (například Tahiti), veřejnou dopravou nebo na kole.

Ubytování

Na polynéských ostrovech najdeme pestrou nabídku ubytování - od přepychových resortů s vodními vilami až po malé butikové hotely.

Jazyk

Anglicky se domluvíte víceméně všude, ve Francouzské Polynésii je běžně používaná také francouzština.

Měna

Oficiální měnou ve Francouzské Polynésii je polynéský Frank (XPF), na cookových ostrovech novozélandský dolar (NZD).

Vízum

Vízum ke vstupu není potřeba. K vycestování stačí pas platný ještě nejméně 3 měsíce po datu předpokládaného odjezdu ze země.

Bezpečnost

Polynésie je bezpečná země s nízkou kriminalitou, bez výskytu malárie.