Víno Chile a Argentiny + Velikonoční ostrov

Zveme vás do těch nejlepších vinařských lokalit Jižní Ameriky. Navštívíme oblasti od chilského Valle Central až po argentinskou Mendozu se skvělou odrůdou Malbec. Poznáte také pacifické pobřeží, pitoreskní koloniální města a nejzajímavější přírodní oblasti střední Chile – včetně Patagonských And s exotickými araukáriovými lesy a zasněženými sopkami. V závěru cesty jsme pro vás připravili bonbónek v podobě návštěvy Velikonočního ostrova s proslulými sochami moai – Santiago de Chile je totiž vstupní branou na tento nejopuštěnější kout světa a bylo by hříchem tuto příležitost nevyužít.

Chilské vinařství

Chile je nejstarší vinařskou oblastí Jižní Ameriky. Chilské vinařství se rozděluje do tří základní oblastí: severní, centrální a jižní. Na severu a jihu se pěstují spíše základní vína, což neznamená, že špatná. Nejdůležitější a nejproduktivnější oblastí je již zmiňované Valle Central se svými čtyřmi regiony (Maipo, Rapel, Curicó, Maule) a severnější oblast Aconcagua s údolími Aconcagua a Casablanca. Dále na jih leží další vinařské regiony (například Bio Bio či Itata), ty však již neposkytují ty nejkvalitnější vína a zdejší hrozny se používají přednostně na lokální prodej nebo na výrobu likérů.

Mendoza

Argentina je pátý největší producent vína na světě, přesto až do poloviny devadesátých let dvacátého století se tu produkovalo víno průměrné kvality. V polovině 90. let však přišel velký zlom, výrazně se obměnila technologie a celý vinařský průmysl prodělal velkou revoluci. Oblast kolem hlavního města provincie Mendoza, ležící ve výšce kolem 1000 metrů n. m., je nejdůležitější a největší vinařskou oblastí Argentiny. Výšky, ve kterých jsou vysázené vinice, by byly v Evropě nemyslitelné. V této výšce jsou noční teploty pravidelně dost nízké, takže místní hrozny jsou bohaté na aromatické látky a sytě zabarvené.

Santiago de Chile

Santiago je hlavní město a zároveň nejstarší město Chile, které je evropského původu. Leží ve střední části země na úpatí And, 90 km od pobřeží Tichého oceánu. I s aglomerací má přes 5 milionů obyvatel, což je třetina veškerého obyvatelstva Chile. Jedním z nejzajímavějších míst je návrší Santa Lucía, na jehož úpatí stojí Neptunova fontána a galerie indiánského umění. Pamětní desku zde má i Charles Darwin a mozaiku chilská básnířka Gabriela Mistralová, která v roce 1951 získala Nobelovu cenu za literaturu. Santiago obklopují rozlehlé vinohrady, z nichž nejznámější je Concha y Torro.

NP Aconcagua

Hora Aconcagua, ležící ve stejnojmenném národním parku, je nejvyšším vrcholem Ameriky a zárověň také nejvyšší horou západní a jižní polokoule a nejvyšší horou mimo Asii. Aconcagua svou výškou 6.959m převyšuje okolní štíty až o 1.000m a na jejích úbočích se nachází několik ledovců. Park ležící 180 km od města Mendoza nabízí skvělé možnosti k pěší turistice v krajině hor, ledovců, horských luk a jezer. Vělká část návštěvníků také směřuje na vrchol Aconcaguy, o jehož zdolání se ročně pokusí asi 3500 lidí. Výstup po normální trase je technicky poměrně snadný, důležitá je kvalitní aklimatizace a štěstí na počasí.

Výstup na sopku Villarrica

Villarrica je aktivní sopka, nacházející se nedaleko města Pucon v chilském regionu Araucanía sousedícím s Argentinou. V jazyce domorodých obyvatel se nazývá Rucapillán což znamená přibližně „dům duchů“. Je jedním z nejaktivnějších vulkánů v této části And, je součástí národního parku Villarrica a je jedním z nejznámějších a nejnavštěvovanějších turistických cílů v Chile. Na vrchol vulkánu lze vystoupit – celodenní výstup není náročný, vede po sněhových polích a nabízí nádherné pohledy na krajinu lesů a jezer. Dolů ze sopky sjedete po zadku sněhovým tobogánem za několik minut!

Velikonoční ostrov

Velikonoční ostrov (v domorodém jazyce Rapa Nui) je nejosamělejší obydlené místo světa a právem patří mezi sen všech cestovatelů. Tento polynéský ostrůveček uprostřed Pacifiku, který leží 2.000 kilometrů od dalšího nejbližšího ost­rova a který na délku měří pouhých 25 kilometrů, zavdává pod­nět k mnoha téměř neřešitelným otázkám. Odkud po­cházeli první obyvatelé ostrova? Jak ho vůbec našli? A proč a jak vztyčili víc než šest stovek obřích kamenných soch, když většinu z nich nakonec zase strhli?

La Casona At Matetic Vineyards****

Tento unikátní hotel nabízí 7 pokojů v rekostruovaném domě z 19. století, ležícím uprostřed vinohradů v oblasti Rosario Valley, 80 km od letiště v Santiagu a 70 km od města Valparaiso. Komfortní pokoje mají privátní terasu, výhled do zahrady, dřevěnou podlahu a stylový nábytek. K dispozici je TV, wifi připojení a privátní parkování. Hotel nabízí degustaci vín a exkurzi po vinohradu.

Villarrica Park Lake Hotel****

Moderní a luxusní hotel Villarrica Park Lake Hotel leží na břehu jezera Villarrica s výhledy na stejnojmenný vulkán. Hotel leží 13 km od města Pucon a 14 km od indiánského muzea. Hotel má bazén, bar a restauraci a nabízí 70 pokojů s terasou a výhledem na jezero. Každý pokoj je vybaven LCD TV a minibarem.  K vyžití je k dispozici tenisový kurt, sauna, fitness centrum a spa s možnostmi masáží. Dále je k dispozici obchod s kosmetikou, obchod se suvenýry a možnost hlídání dětí.

Explora Rapa Nui****

Hotel unikátního architektonického designu a v přepychovém stylu se nachází 8 km od města Hanga Roa a nabízí celkem 30 komfortních pokojů. Pokoje mají koupelnu s masážní vanou a sprchou, psací stůl a vestavený trezor. Stravování all inclusive zahrnuje nápoje včetně výběrových chilských vín. Hotel má restauraci a bar, wifi připojení, venkovní bazén, saunu, možnosti masáží a konciéřský servis. V těsné blízkosti hotelu najdeme architektonické lokality Ahu Akahanga a sochy Vaihu a Puna Pau.

1. den

odlet z Prahy s přestupem v Madridu, přílet do hlavního města Santiago de Chile, odjezd k pobřeží Pacifiku do města Viňa del Mar – přímořského luxusního letoviska s kasiny a nádhernými hotely, které je díky mnoha parkům a zeleni také nazýváno „zahradním městem". Ubytování v hotelu u pobřeží. Večer navštívíte stylovou restauraci a připijete si první číší chilského vína.

2. den

Navštívíte Valparaíso, město bohémů, otlučených barevných domů a krásných náměstí. Projedete se několika kuriózními lanovkami, které se zde nacházejí a vyvezou vás do míst s fascinujícím výhledem na město. Dům Pabla Nerudy, nejslavnějšího chilského spisovatele. Odpoledne návštěva jedné z nejmladších vinařských oblastí Chile, údolí Casablanca, kde se na místech vinohradů ještě před několika lety pásly krávy.

3. den

Sklepy a vinice největší a u nás nejznámější chilské značky Concha y Torro v malebné vesničce Pirque. Poté přesun na jih do městečka Santa Cruz, ležícím v srdci vinařské oblasti Valle Colchagua. 200 let stará vinice Bisquert patří k nejstarším v Chile a její budovy a interiéry jsou příkladem koloniální architektury. A co více – zdejší Merlot byl na mezinárodní soutěži vín vyhlášen nejlepším na světě!

4. den

Prohlídka městečka Curicó, odkud skrze typický chilský venkov dojedete k Viña La Fortuna. Tato rodinná vinice je průkopníkem v organické produkci vína v Chile. Odpoledne zavítáte na rodinnou farmu Hacienda El Astillero, kde se seznámíte s tradičním životem chilských farmářů a koňáků. Rozlehlou farmu můžete projet v kočáře nebo na koni, vyzkoušet některé tradiční práce, prohlédnout si zachovalé koloniální budovy a okusit pravý chilský „stejk“. Ubytování přímo na farmě.

5. den

Jsme na jižním okraji vinařské oblasti Maule; mimo běžných vín tu produkují i vína z pozdních sběrů Sauvignon blanc Late Harvest - nasládlé, bohaté víno s aroma broskví, melounů a medu. Návštěva městečka San Javier a nedaleké vinice Viña Balduzzi s parkem a koloniálním sklepem. Linares- jedno z nejstarších měst Chile (nádherná katedrála, galerie indiánského umění) a přejezd k termálním pramenům Quinamávida.

6. den

Přejezd do Jezerní oblasti - divokého kraje Patagonských And se spoustou lesů, vodopádů, ledovcových jezer a činných sopek. Cestou vodopády Salto del Laja a tradiční vesnice Chol Chol indiánů Mapuche. Ubytování v letovisku Pucón, ležícím u jezera na úpatí aktivního vulkánu Villarrica.

7. den

Celodenní výlet do národního parku Huerquehue – pěšky za hodinu vystoupáme do exotických araukáriových lesů, které ukrývají plaché horské pumy, kondory a množství malebných jezer.

8. den

Program dle chuti – prohlídka národopisného muzea indiánů Mapuche, koupání v jezeru, pěší výlet v národním parku Villarrica, celodenní výstup na vrchol sopky Villarica, rafting na řece Trancura nebo výlet na koních. Odpoledne návštěva termálních lázní.

9.-12. den

Odlet z Temuca do Santiaga de Chile, přejezd And do argentinské Mendozy, cestou návštěva NP Aconcagua, fotografování – včetně nejvyšší hory J. Ameriky Aconcagua. Degustace vín v okolí Mendozy. Oblast kolem Mendozy se člení do více podoblastí: Luján de Cuyo, ležící několik kilometrů jižně od města, má vynikající polohy pro Malbec a Cabernet Sauvignon (Vistalba, Perdriel, Agrelo a samotný Luján). Teplá oblasti Maipú jihovýchodně od města se považuje za nejlepší vinařskou oblast pro odrůdu Cabernet Sauvignon. U vesnice Tupungato, ležící asi 80 kilometrů dále na jihozápad, se vinice táhnou až do výše 1500 metrů. Návštěva vinohradů Tapiz a Bodegas Dollium.

13. den

Ráno přelet do Santiaga, ubytování v pitoreskní čtvrti Londres v centru města. Náměstí Plaza de Armas, vrchol San Christobal s nádhernými výhledy na celé město a strmé Andy. Večer návštěva Mercado Central, kde ochutnáte typické jihoamerické speciality.

14.-18. den

Odlet na Velikonoční ostrov, ubytování v jediné osadě ostrova Hanga Roa, prohlídka ostrova. Kromě mnoha přírodních krás, které Velikonoční ostrov nabízí, spatříte zblízka mnohé z celkem 887 moai, navštívíte kráter Rano Kau, vesnici kultu ptačího muže Orongo, lom a sochařskou dílnu v kráteru Rano, Jeskyni lidojedů, pláže Anakena a Ovahe a v džípech se vydáte přes nejvyšší sopku ostrova Maunga Terevaka až na vzdálený poloostrov Poike se sopkou Puakatiki.

19.-20. den

Odlet domů, návrat do Prahy 20. den v dopoledních hodinách.

Mapa oblasti:

mapa_chile

 

 

Klima a sezona

Počasí v Chile je díky jeho geografické poloze velmi rozmanité. V severních oblastech má charakter pouštní, v centrální části „středomořský“ a na jihu velmi chladný a vlhký. Léto začíná v prosinci a končí v květnu, zimní období trvá od června do září. V centrální oblasti Chile navíc v době od května do srpna často prší. Nejvhodnější dobou pro návštěvu Chile je v období od ledna do února, Velikonoční ostrov má stabilní počasí po celý rok.

Mezinárodní doprava

Hlavním letištěm v Chile je Santiago de Chile.

Místní doprava

Díky rozlehlosti se v Chile často cestuje letecky, vnitrostátní letiště jsou v mnoha městech. Autobusová doprava je pohodlná a spolehlivá.

Ubytování

V Chile a Argentině najdeme pestrou nabídku ubytování - od kvalitních hotelů až po malé butikové hotely nebo přespání na farmách.

Jazyk

Oficiálním jazykem je španělština, anglicky se pravděpodobně domluvíte na většine turistických míst.

Měna

Oficiální měnou v Chile je Chilské peso (CLP), v Argentině potom Argentinské peso (ARS).

Vízum

Vízum ke vstupu není potřeba. K vycestování stačí pas platný ještě nejméně 3 měsíce po datu předpokládaného odjezdu ze země.

Bezpečnost

Chile je nejrozvinutější země Jižní Ameriky, dosahuje úrovně chudších zemí Evropy. Není nutné dodržovat větší bezpečnostní opatření, než v Evropě - nenechávat zavazadla bez dozoru, hlídat si peněženku a doklad apod.