Austrálie

Ač na Zemi nejmenší, nabízí tento kontinent nepřebernou pestrost přírody – od zasněžených hor, přes korálové útesy Velkého bariérového útesu až po vyprahlé pouště rudého vnitrozemí. Austrálie si dodnes udržuje punc divokého místa plného nebezpečných zvířat a neproniknutelných eukalyptových lesů. Přesto je to místo pro poznávání veskrze přátelské, kde můžete volně tábořit, poznávat moderní velkoměsta, splouvat liduprázdné řeky nebo putovat horami. Díky různorodosti, barvám a neobvyklé zvířeně láká Austrálie nadšené fotografy a milovníky přírody. Vaši cestu do Austrálie můžete kombinovat s poznáváním Nového Zélandu nebo jihovýchodní Asie.

Uluru – Ayers Rock

V samém středu Austrálie se z nekonečné pouště jako maják zdvihá obrovská červená skála zvaná Ayers Rock. Pro domorodce posvátný skalní monolit a jeden ze symbolů nejmenšího kontinentu leží na území původních obyvatel Anangu, kteří jej spravují s pomocí australské vlády. Spolu s dalšími, méně známými skalními útvary „Olgas“ leží v národním parku Uluru-Kata Tjuta, který patří mezi jednu ze čtyř oblastí světového dědictví v Austrálii. Ayers Rock, nebo také domorodým názvem „Uluru,“ je největší skalní blok na světě – dosahuje výšky 348 metrů nad okolním terénem a jeho obvod činí devět kilometrů. Skálu tvoří červený pískovec, který vznikl na dně prehistorického moře rozkládajícího se před 500 milióny let v centrální Austrálii.

Velký bariérový útes

Velký bariérový útes je největší korálový útes světa. Táhne se v délce 2.000 km podél pobřeží Queenslandu a najdeme na něm asi 600 ostrovů. Velká část útesu je chráněna jako Great Barrier Reef Marine Park, od roku 1981 je celý útes pod ochranou UNESCO. Východištěm na Velký bariérový útes je město Cairns, odkud směřuje většina návštěvníků na výlety – někdo si vybere plavbu lodí, kdy přes prosklené stěny pozorujete útes, jiní celodenní šnorchlování, či několikadenní potápěčské plavby. Úžasným způsobem poznávání útesu je ubytovat se na některém z ostrovů, proslulý je například Lizard Island nebo Hinchinbrook Island.

Fraser Island

Fraser Island se pyšní přívlastkem největšího písečného ostrova světa. Můžeme si jej představit jako 125 kilometrů dlouhou a 20 kilometrů širokou písečnou dunu porostlou eukalyptovými pralesy, protkanou sítí potoků a více než stovkou sladkovodních jezer. Rovněž ekosystém ostrova je zcela unikátní, nikde jinde na světě například nenajdeme deštný prales rostoucí z čistého písku. Na ostrově najdeme síť pěších stezek a kouzelných tábořišť. Návštěvníky nejvíce lákají procházky podél křišťálově čistých potoků Wanggoolba Creek a Eli Creek a koupání v některém z jezer. Po ostrově je možné se pohybovat pouze pěšky nebo terénními auty.

Tasmánie

Na Tasmánii najdeme divoké skalnaté pobřeží, které střídají báječné pláže omývané Pacifikem, ve kterém si můžeme nasbírat vynikající ústřice. Dkonalé eldorádo pro cestovatele potom představují rozlehlé hory s několika skvělými pěšími stezkami. Na druhou stranu nesmíme být překvapeni, když v této zemi kontrastů vyjdeme z lesa a vzápětí narazíme na moderní město, kvetoucí sady nebo rozlehlé lány s obilím. Proslulá jsou zejména místní jablka a v poslední době se tu dostává do popředí místní skvělé víno. Taková už je totiž dnešní Tasmánie – země kontrastů.

Vinařství v Austrálii

Ačkoliv historie vinařství nemá v Austrálii tak dlouhou tradici jako v Evropě nebo v USA, v Austrálii najdeme vinohrady produkující kvalitní vína, jejichž poznání rozhodně stojí za odbočku v putování po Austrálii. V Austrálii se nejčastěji setkáme s víny klasických odrůd, jako je Chardonnay, Shiraz, Cabernet Sauvignon, Sémillon, Sauvignon Blanc, Chenin Blanc, Ruby Cabernet, Pinot Noir a Verdelho. Hlavním regionem je Jižní Austrálie, více než polovina veškeré produkce pochází odtud. Odtud také pochází nejlepší a nejdražší víno celé Austrálie – Grange Hermitage. Z dalších regionů je zajímavá oblast Viktorie, Tasmánie a Západní Austrálie.

Longitude 131*****

Tento unikátní hotel leží nedaleko přírodní památky Uluru/Ayers Rock, jen 10 minut od centra Yulara. Ubytování je v luxusních vilách se stanovou střechou, ze kterých se otevíraní výhledy na okolní přírodu. Vily mají vlastní bar, iPad, MP3 připojení, WiFi připojení k internetu, prostornou koupelnu se župany s prvotřídním vybavením, klimatizaci, trezor a telefon. Stylová restaurace servíruje speciality australské kuchyně a v sofistikovaném prostředí baru si hosté mohou vychutnat vynikající míchané nápoje.

Lizard Island Resort*****

Tento kompletně zrekonstruovaný hotel, který se řadí na seznam top10 světových hotelů, leží na panenském ostrově Lizard Island, v oblasti Velkého bariérového útesu. Přístup na ostrov je privátním letadlem. Je to jediný hotel, který leží na tomto ostrůvku s 24 písečnými plážemi, který je zároveň národním parkem. Ubytování ve 40 špičkově vybavených apartmánech, komfortních vilách a pavilonech. K dispozici je restaurace, bar a možnost privátního pikniku. Hotel má lázně a k dispozici je množství aktivit, včetně motorových člunů, šnorchlování, potápění, vyhlídkových letů, aj.

The Byron at Byron Resort & Spa****

Hotel Byron at Byron Resort & Spa nabízí luxusní ubytování na okraji subtropického deštného pralesa, pouhých 500 m od pláže Tallow beach. Hotel je položen 1,5 hod. cesty jižně od Brisbane a má 92 komfortních apartmánů s balkony vybavených klimatizací, wifi, TV, jídelnou a kuchyňským koutem. Součástí hotelu je rozlehlý pozemek, fitness, spa, welness a 25m venkovní bazén. Hosté se mohou denně zúčastnit lekcí jógy. V hotelové restauraci se podávají jídla připravená z místních čerstvých potravin.

Park Hyatt Sydney*****

Hotel Park Hyatt Sydney byl kompletně rekonstruován v r. 2012 a nabízí moderní a komfortní ubytování v exkluzivní lokalitě na pobřeží Sydney Harbour mezi proslulou budovou opery a mostem Harbour Bridge. K vybavení 155 klimatizovaných pokojů patří mimo jiné vestavěný trezor a minibar, k dispozici je wifi, TV, DVD, psací stůl, denní tisk zdarma a telefon. K vybavení koupelny patří oddělená vana a sprcha, župan, značkové toaletní potřeby a vysoušeč vlasů. Na pokojích je k dispozici lednička, kávovar/čajovar a balená voda zdarma. Hotel má vlastní restauraci, spa, fitness, 24-hod. komornický servis.

Následující program je připraven jako dobrodružné rodinné putování po Austrálii ve vypůjčeném karavanu nebo voze 4WD typu Landrover Discovery s kempováním na tábořištích a ve vybavených kempech.

1.-2.den

Odlet z Prahy do Austrálie, přílet do Sydney, transfer do hotelu.

3. den

Program v Sydney dle chuti: světoznámé pláže Bondi a Manley Beach, tržiště Paddy’s Market, Sydney Opera House, nejstarší čtvrť The Rocks, Darling Harbour,plavba lodí pod Harbour Bridge, aj.

4. den

Přelet Sydney – Alice Springs. Vyzvednutí auta, přesun do West MacDonnel Ranges: Simpsons Gap (k vidění malí „klokani“ Black-footed Rock-wallabies), Ellery Creek Big Hole, Ormiston Gorge. Kemp v divočině.

5. den

West MacDonnell – Kings Canyon: ráno odjezd směr Glen Helen (poslední civilizace), případně návštěva Ormiston Gorge (možnost procházek, zajímavé brodění potoka). Přejezd po „Red Centre Way Road“ do Kings Canyon. Kemp v Kings Canyon Resort.

6.-7. den

Kings Canyon – Uluru/Ayers Rock. Ubytování v kempu nebo hotelv Yulara. Trek v Kata Tjuta – Olgas (The Valley of the Winds). Trek okolo Ayers Rock nebo výstup na vrchol. Večer pozorování nasvícení Ayers Rock.

8. den

Uluru/Ayers Rock - Alice Springs. Ubytování v kempu nebo hotel. Prohlídka galerií.

9.-10. den

Alice Springs - Kakadu NP: zastávka u formace Devils Marbles, město Elliott, Tennant Creek, Esley N.P.

11.-13. den

Průzkum Kakadu NP: Corroboree Billabong Cruise, Ubbir Rock (aboriginské umění, možnost výstupu na skály), Twin Falls (5 km trek), Jim Jim Falls. Přesun k NP Litchfield: Wangi Falls, Tolmer Falls, Florence Falls, Buley Rock Hole, magnetická termitiště. Přesun do Darwinu, vrácení vozu a odlet do Cairns.

14. den

Cairns - celodenní výlet na Great Barrier Reef, šnorchlování nebo potápění.

15.-16. den

Cairns - Hervey Bay: Eungella National Park (možnost vidět ptakopysky), Agnes Water (vylodění J. Cooka), Bundaberg (rumové destilérie). Kemp v Hervey Bay.

17.-18. den

Přesun na Fraser Island a průzkum ostrova: koupání v jezeru McKenzie, křišťálově čistý potok Wanggoolba Creek, jezero Boomanjin (největší louže světa), vrak lodi Maheno, táboření na Orchid Beach.

19.-21. den

Fraser Island - Brisbane, prohlídka města, nákupy, odlet do Prahy.

Klima a sezona

Díky rozlehlosti Austrálie tu najdeme přibližně tři klimatické zóny: mírný jih, horký a suchý střed a tropický sever. Nejpříznivější období pro návštěvu tropů je tzv. suchá sezona (duben- říjen), kdy teploty vystupují až k 35°C. Rudý střed je možné navštívit celoročně, od listopadu do února je třeba počítat s vysokými teplotami až 38°C. Jih a Tasmánie se klimaticky podobají střední Evropě.

Mezinárodní doprava

Mezinárodní lety míří na několik míst v Austrálii. Hlavními letišti jsou Sydney a Melbourne, létá se např. do měst Brisbane, Cairns, Darwin, Alice Springs a Perth.

Místní doprava

Díky rozlehlosti se v Austrálii často cestuje letecky, vnitrostátní letiště jsou v mnoha městech. Cestování po zemi ideálně v pronajatém rodinném karavanu nebo terénním vozem.

Ubytování

Ubytování v hotelích je k dispozici na většině zajímavých míst, včetně ostrovů. V Austrálii najdeme množství nádherných tábořišť uprostřed přírody a také kvalitně vybavených kempů.

Jazyk

Oficiálním jazykem je angličtina.

Měna

Oficiální měnou v Austrálii je Australský dolar (AUD).

Vízum

Vízum ke vstupu není potřeba. K vycestování stačí pas platný ještě nejméně 6 měsíců po datu předpokládaného odjezdu ze země.

Bezpečnost

Austrálie je bezpečná a rozvinutá země. Očkování není vyžadováno, v tropických částech Austrálie (Queensland) se vyskytuje horečka dengue.