Patagonie

Nejzazší výběžek Jižní Ameriky představuje v našich očích synonymum pro drsnou přírodu neustále bičovanou vichřicí a omývanou deštěm. Přesto i na zdejší kraj se občas usměje slunce a když utichne vítr, tak jediné, co v nastalém tichu uslyšíte, bude tlukot vašeho srdce. Říká se, že kdo se do Patagonie jednou podívá, ten jí propadne nadosmrti. Patagonská příroda skutečně dokáže fascinovat – těžko bychom totiž jinde hledali krajinu tak surovou a přitom tak krásnou. Pokud nemáte v úmyslu vydat se až do Antarktidy, v Patagonii se ocitnete nejjižněji, jak je to jen na zeměkouli možné ..a do Antarktidy je to odsud co by kamenem dohodil.

Ledovec Perito Moreno

Z bezpočtu patagonských ledovců se největší popularitě bezesporu těší Perito Moreno. Za tímto ledovým obrem se musíme vydat do argentinského národního parku Los Glaciares. Tady, ve vodách jezera Lago Argentina končí 4 kilometry široký a 32 kilometrů dlouhý ledovcový splaz, za jehož krásou putují lidé z celého světa. Z bezpečí vyhlídkových plošinek můžete zblízka pozorovat hru modrých odstínů kontrastujících se zelení pabuků a šedou barvou jezera. Díky pohybu ledovce se z jeho čtyřicet metrů vysoké hradby neustále se hřmotem odlamují obrovské kusy ledu, takže se návštěvníci ani chvilku nenudí.

NP Los Glaciares

Národní park Los Glaciares je bezesporu nejvýznamnějším národním parkem Patagonských And na území Argentiny. Park se rozkládá při hranicí s Chile, západně od Lago Argentino a u něho ležícího městečka El Calafete. Roku 1981 byl park zapsán do seznamu chráněných přírodních oblastí jako biorezervace UNESCO. Park představuje unikátní krajinu, kterou odedávna formovaly ledovce, jež ve shodě s jeho jménem pokrývají více než polovinu jeho území. Největším ledovcem v parku je 50 km dlouhý a 10 km široký ledovec Upsala, který bohužel v dnešní době značně ubývá. Park nabízí skvělé podmínky pro pěší výlety i vícedenní treking.

NP Torres del Paine

Patagonský národní park Torres del Paine jako by ležel na samém konci zeměkoule. Z jedné strany jej obklopují hluboké fjordy ústící v Tichém oceánu a ze strany druhé se táhnou nekonečné jihoamerické pampy. Vysoké žulové věže rostou přímo z blankytně modrých jezer, po jejichž hladině tu a tam plují obrovské ledové kry. Vzduchem se prohánějí majestátní kondoři a stromy lenga, bičované neustálými větry, statečně vzdorují nepříznivému klimatu. Hlavní aktivitou v parku je pěší turistika – návštěvníci se mohou vydat na kratší denní výšlapy nebo zvolit několikadenní trek kolem proslulých věží.

Ohňová země

Na samém jižním cípu Patagonie najdeme souostroví zvané Ohňová země. Ačkoliv název by mohl vyvolávat hřejivé představy, s daleko větší pravděpodobností tady budeme mrznout, než bychom se potili. Pravidelné bouře bičující pobřeží i vrcholky And po sobě zanechávají stopy v podobě pokroucených větví zakrslých stromů. Je to země extrémů, což zdaleka neplatí jen o proslulém zdejším počasí – argentinská Ushuaia je nejjižnějším městem a najdeme tu i nejjižněji položený národní park světa, Tierra del Fuego. Ne nadarmo místní přezdívají této oblasti „Fin del Mundo“, neboli „konec světa“.

Buenos Aires – město tanga

Buenos Aires svými omšelými činžáky, nad nimiž vykukuje několik skleněných mrakodrapů, připomíná spíše evropská města než Jižní Ameriku. Veškerý latinskoamerický kolorit jako by přebíjela šeď betonu, reklamní billboardy a přeplněné nákupní zóny. Potom však na město padne soumrak a kavárny zaplní první tanečníci… Poznávání „města tanga“ můžete začít v pitoreskní čtvrti La Boca, typické pro svoje pestrobarevné domky. Uličky tu lemují desítky restaurací a kaváren. Před každou z nich tančí tango dvojice tanečníků tvořících tak jakousi živou reklamu. Hudba linoucí se z reproduktorů a akordeonů muzikantů se mísí se šumem ulice a vytváří tak neopakovatelnou atmosféru, kterou lze zažít jenom zde.

EOLO – Patagonia’s Spirit*****

Hotel EOLO – Patagonia’s Spirit leží na nádherném místě v údolí La Anita, uprostřed argentinské pampy mezi ledovcem Perito Moreno a městečkem El Calafate. Letiště je vzdáleno 50 km od hotelu a ledovec Perito Moreno 1 hodinu cesty autem. Budova hotelu připomíná tradiční farmu a otevírají se z ní výhledy na jezero Lago Argentino a patagonské Andy. Hotel má 17 komfortně vybavených apartmá s panoramatickými okny a velkoryse vybavenými koupelnami. Hotel má vnitřní bazén, spa, knihovnu a wifi připojení. Hotelová restaurace nabízí snídaně, obědy i večeře.

Explora Patagonia*****

Explora Patagonia je jedním z mála hotelů položených uvnitř národního parku Torres del Paine. Leží na břehu jezera Lake Pehoé a hosté mohou využít privátního katamaránu a hotelové jízdárny. Hotel nabízí přes 50 výletů a exkurzí, z nichž některé mohou být pěšky a některé na koni. Z každého pokoje se otevírá výhled na věže Torres del Paine a vodopád Salto Chico. Součástí hotelu je vyhřívaný bazén, sauna a vnitřní i venkovní jakuzzi. Wifi připojení je k dispozici ve veřejných prostorech. Hotel nabízí all-inclusive program, zahrnující nápoje včetně výběrových chilských vín. Většina pokrmů je připravena z lokálních produktů.

Hotel Los Cauquenes Resort & Spa*****

Luxusní hotel v Ushuaii leží v klidné oblasti na nádherném místě přímo u moře, od centra města je vzdálen asi 7 km, od letiště 4 km, zdarma doprava hotelovým busem do centra. Poloha hotelu je ideální i pro výlety do NP Tierra del Fuego. Pokoje mají výhled na moře a jsou vybaveny minibarem, televizí s plochou obrazovkou, bezdrátovým internetem zdarma, telefonem, trezorem a psacím stolem. Hostům je k dispozici restaurace s barem, 24hodinová pokojová služba, bazén a spa centrum, salonek, business centrum, internetový koutek a směnárna.

Palacio Duhau – Park Hyatt Buenos Aires*****

Stylový hotel Park Hyatt Palacio Duhau nabízí klasické ubytování v klidné čtvrti Recoleta, 3 km od centra Buenos Aires; byl otevřen v roce 2007 a je příkladem inovativní architektury v Buenos Aires. Hotel má celkem 165 pokojů vybavených uměleckými dekoracemi, mramorovou koupelnou, klimatizací,  TV s plochou obrazovkou, některé pokoje mají krb. Hotel má několik restaurací s nabídkou mezinárodní i argentinské kuchyně, bar s krbem a rozlehlý vinný sklep. Hosté mohou využít hotelových lázní s možnostmi masáží nebo relaxovat v lázni. V těsné blízkosti hotelu se nacházejí exkluzivní butikové obchody.

1. den

odlet z Prahy do El Calafate s přestupem v Buenos Aires. Ubytování.

2. den

Návštěva jednoho z nejkrásnějších ledovců Jižní Ameriky - Perito Moreno. Pozorování odlamujcího se ledu a procházka podél ledovce. Možnost plavby po Lago Argentino v těsné blízkosti ledovce nebo treking po ledovci s průvodcem.

3.-5. den

Národní park Los Glaciares: přejezd přes patagonskou pampu a kolem jezera Viedma do horského městečka El Chalten. Dle chuti výlety k proslulé věži Cerro Torre nebo celodenní výstup pod vrchol Mt. Fitz Roy.

6. den

Celodenní přejezd do chilského města Puerto Natales. Tento přístav bývá někdy označován za „vstupní bránu“ do nejznámějšího národního parku v Patagonii – Torres del Paine.

7.-10. den

Národní park Torres del Paine: poznávání nádherné přírody skalních věží a modrých jezer, ubytování uvnitř parku v pohodlné lodži. Treking dle chuti: Mirador de las Torres (nejznámější vyhlídka na skalní věže), údolí Valle Francés, ledovec Glaciar Grey, aj. Návrat do El Calafate.

11.-13. den

Přelet do Usuaia, ubytování v hotelu. Večer návštěva některého z tradičních grilů „parilla“. Program v Ohňové zemi a okolí města: Procházka městem, návštěva Maritime museum, výjezd lanovkou nad město a túra k ledovci Martial. Celodenní výlet do N.P. Tierra del Fuego, túra nádherným údolím Andorra s pasoucími se koňmi a pralesy pabuků, výlet autobusem z Ushuaia ke kolonii tučňáků patagonských – pozorování druhého největšího tučňáka na světě.

14. den

Odlet do Buenos Aires, prohlídka města: nejširší ulice na světě Avenida 9.de Julio, monumentální Obelisk, čtvrti San Telmo a May Square, barevná La Boca s tanečníky, tančírny tanga, aj.

15.-16. den

Odlet domů, návrat do Prahy 16. den.

 

Mapa trasy

patagonie

Související články

Torres del Paine

patagonie-11

Ushuaia – brána do Antarktidy

Ushuaia/Argentina

Klima a sezona

Krátké patagonské léto trvá přibližně od konce listopadu do konce března. Přestože zde poměrně často panuje slunečné počasí, i v létě je nutno počítat s rychlými zvraty počasí a zejména neobyčejně silným větrem.

Mezinárodní doprava

Nejlepší letecké spojení z Evropy je do Buenos Aires, odkud létá vnitrostátní linka do měst El Calafate a Río Gallegos.

Místní doprava

Letecká doprava je spolehlivá a vyplatí se z časových důvodů ji využít. Linky spojují města El Calafate, Ushuaia a Buenos Aires. Cestovatelé, kteří hodlají navštívit Chilský národní park Torres del Paine, přejíždějí do El Calafate autobusem z Chilského města Puerto Natales – cesta mezi oběma městy trvá zhruba 6 hodin.

Ubytování

V oblasti Patagonie najdeme pestrou nabídku ubytování - od luxusních hotelů až po malé butikové hotely nebo hostely. V národních parcích jsou navíc turistická tábořiště s nocováním ve stanech.

Jazyk

Oficiálním jazykem je španělština, anglicky se pravděpodobně domluvíte na většině turistických míst.

Měna

Oficiální měnou v Argentině je Argentinské peso (ARS), v Chile Chilské peso (CLP).

Vízum

Vízum ke vstupu není potřeba. K vycestování stačí pas platný ještě nejméně 3 měsíce po datu předpokládaného odjezdu ze země.

Bezpečnost

Oblast národních parku patří mezi bezpečné lokality, bez kriminality a výskytu exotických onemocnění. Na pozoru je třeba mít se při pohybu po ledovcích nebo v jejich těsné blízkosti. Oblast Los Glaciares obývá puma americká – doporučuje se nechodit osamoceně.