Francie – vinařský zájezd

Vinařský zájezd do Francie jistě naplní očekávání každého vinaře i milovníka dobrého jídla, či přírodních krás. Vinařské regiony Francie nabízejí pestrý výběr odrůd, podnebí i krajiny. Navštívit tak můžete například Champagne, Burgundsko, Provence nebo Bordeaux. Kdo má rád něco ostřejšího, může zavítat do oblasti Cognac nebo třeba do Normandie proslulé místním calvadosem. Připravíme vám zájezd na míru s degustacemi a exkurzemi do oblasti podle vašeho výběru, jednotlivé lokality lze navzájem kombinovat nebo spojit s návštěvou Paříže, Marseille, či Azurového pobřeží.

Champagne

Kdo by neznal šampaňské! Ukážeme vám, kde tento světoznámý skvost vzniká: navštívíme hluboké sklepy proslulých vinařských domů Pommery nebo Moët & Chandon i malá zapadlá vinařství s limitovanou produkcí těch nejlepších vín. Zavítáme do míst, kde Dom Perignon objevil princip vzniku šampaňského a pokusíme se zde najít poklad. Připravíme vám pravý francouzský piknik s výhledem na řeku Marna a okolní vinohrady, po řece se projedeme kolesovým parníkem a hlavně budeme kontinuálně degustovat šampaňské!

Burgundsko pro vinaře i labužníky

Cesta pro milovníky vynikajícího vína a nepřekonatelných gurmánských zážitků míří do kraje v srdci Francie. Hovězí charolais, proslulá dijonská hořčice, či burgundští hlemýždi… Umění žít je zkrátka v Burgundsku pozdvihnuto na úroveň filosofie. Burgundsko ale také oplývá bohatými a rozmanitými památkami – můžete navštívit opatství Cluny, středověké městečko Brancion, Dijon, Beaune nebo nejdražší vinohrad světa Romanée-Conti…

Provence – víno, moře a příroda

Když Bůh tvořil Provence, nechal si pro tento malý kout na jihu Francie v rukávu snad všechna esa. Najdete tu nádherné blankytně modré moře, rozsáhlé kvetoucí zahrady, pásy úrodných vinic, bohaté lesy, vysoké kopce, hluboké kaňony a přírodní parky. Snoubí se zde starověké památky s krajinou plnou slunce, záplavou barev a vůní. Tato krajina na jihovýchodě Francie okouzlila svojí krásou řadu umělců od Van Gogha, Cézana až po Picassa, kteří v jejím čarokrásném světle stvořili některá ze svých vrcholných děl.

Charente – Cognac

O regionu Charente se říká, že je jedním z nejkrásnějších pokladů Francie, který doposud zůstává mimo zájem mnoha turistů. Jeho rozlehlé zelené louky zalité sluncem, borovicové lesy, románské kostelíky a poklidně se vinoucí řeka Charente přispěly k tomu, že už král Francois I. nazval tento region na sever od Bordeaux jedním z nejmalebnějších koutů Francie. Region se dělí na dalších 6 podoblastí, z nichž největšího významu dosahují Grande Champagne a Petit Champagne, odkud pochází nejkvalitnější odrůdy koňaku.

Normandie – Calvados

Francouzský region Normandie není krajem plážových povalečů, tento zdánlivě všední region ale v sobě ukrývá spoustu zajímavostí. Především to je historie 2. světové války a vylodění v Normandii – historická místa, pláže a vojenské hřbitovy můžete navštívit v džípu nebo obojživelném vojenském vozidle. Gurmáni jistě ocení nejlepší ústřice, šneky, skvělou čokoládu nebo zdejší pálenku calvados. Z památek nesmíme zapomenout proslulý ostrov Mont Staint-Michel nebo historické přístavní město Honfleur.

Hostellerie La Briqueterie****

Na místě bývalé cihelny, v srdci vinic se nachází tento luxusní hotel. Hotel se rozkládá v rozlehlé zahradě o rozloze 3 hektary, plné nejrůznějších druhů stromů, keřů a kvetoucích květin. Hotel disponuje vlastním nově vybudovaným spa, kde můžete zdarma navštívit saunu, turecké lázně, vyhřívaný vnitřní bazén či vířivku. Hotel se pyšní vlastní gurmánskou restaurací. Večer budete mít možnost posedět ve stylovém baru s pohodlnými křesly nebo na sezónní terase.

Hotel Le Relais de Saint Preuil****

Původně zájezdní hostinec ze 17. století, dnes luxusní venkovské sídlo, se nachází přímo v srdci oblasti Grande Champagne, odkud pochází ty nejlepší odrůdy koňaku. V polovině 19. století bylo sídlo přebudováno na vinařství a poté zrenovováno v jednu z nejmalebnějších usedlostí v okolí. Vkusně zařízené pokoje, rodinná atmosféra a okolí, do kterého je usedlost zasazena přispívají k tomu, že si její návštěvníci mohou plně vychutnat nefalšovaný prožitek francouzského venkova.

Vinařství kraje Chartene

1. den

Odlet z Prahy do Bordeaux, přejezd do Charente, oběd po cestě. Ubytování v útulném design hotelu. Projížďka na kolech přes místní vinice včetně degustací a speciálně připraveného programu. Návštěva tradiční palírny. Večeře zaměřená na francouzské speciality s degustací koňaku, ochutnávka tří druhů vč. typu Remy Martin.

2. den

Návštěva města Segonzac - hl. město oblasti Grande Champagne, a jeho univerzity, která se věnuje studiu vína a destilátů. Sommeliérský kurz s mistrem, porovnávání různých druhů destilátů. Oběd v tradiční restauraci. Plavba na řece Charente – nenáročná příjemná vyjížďka na kanoích rameny řeky Charente. Večeře v restauraci oceněné Michelinskou hvězdou – menu zaměřené na degustaci koňaku.

3. den

Míchání vlastního koňaku pod dohledem zkušeného mistra. Každý z účastníků bude mít možnost vybrat si své nejoblíbenější značky různého stáří, a namíchat si svůj vlastní, jedinečný koňak, který si bude moci odvézt domů v originální láhvi se svým jménem na etiketě. Vytvořený koňak bude zapsán do Knihy koňaků v koňakovém domě. Odpoledne návštěva malebného městečka St. Emilion (UNESCO) a zdejší vinařské oblasti spojená s prohlídkou dvou vinařských domů – Chateau Villemaurine and Les Cordeliers at St. Emilion.

4. den

Výlet na lodi po mořské laguně Bassin d’Arcachon s ochutnávkou ústřic. Oběd formou tradičního francouzského pikniku. Po obědě návštěva největší písečné duny v Evropě - Duna du Pyla. Přesun do Bordeaux, krátká podvečerní prohlídka města, návštěva slavného podniku Bar à Vin s degustací vína.

5. den

Ranní let horkovzdušnými balóny nad vinicemi Bordeaux. Privátní degustace ve slavné vinařské oblasti Médoc u estuária Gironde - Chateaux Kirwan, ochutnávka 3 druhů vín. V odpoledních hodinách přesun na letiště Bordeaux a odlet.

Vinařské regiony Francie

1024px-French_vineyards.svg

Související články

Kde se rodí šampaňské

francie-vino-8

Klima a sezona

Jednotlivé regiony Francie mají částečně odlišné klima, celkově se ale dá říci, že počasí zhruba odpovídá středoevropskému klimatu. Teplejší je zejména jih (oblast Provence, Azorové pobřeží). Z hlediska vína můžete přijet kdykoliv od jara do podzimu, ideální je podle nás období těsně před vinobraním, kdy jsou hrozny vyzrálé a listy vinohradů se barví do podzimních tónů.

Mezinárodní doprava

Francie má s ČR několi přímých spojení. Létá se nejenom do Paříže, ale i do dalších francouzských měst (Lyon, Marseille, Nice, apod.)

Místní doprava

Nejlepší variantou je vůz z půjčovny. Zajišťujeme i jízdu vlaky TGV.

Ubytování

Široká síť hotelů různých kategorií.

Jazyk

Oficiálním jazykem je francouzština

Měna

Oficiální měnou ve francii je euro (EUR).

Vízum

Vízum ke vstupu není potřeba. K vycestování stačí občanský průkaz nebo pas platný ještě nejméně 3 měsíce po datu předpokládaného odjezdu ze země.

Bezpečnost

Francie je bezpečná země s nízkou kriminalitou a bez výskytu tropických nemocí.