Západní Kanada a Skalisté hory

Když Bůh tvořil Zemi, museli u něj Kanaďané mít protekci – jinak bychom těžko mohli na území druhého největšího státu světa najít tolik přírodních krás. Dvojnásob to platí pro kanadské Skalisté hory mezi horskými městečky Banff a Jasper: Štíty hor tu dosahují téměř čtyř tisíc metrů, ledovce bychom nespočítali a zalesněná údolí zdobí blankytně modrá jezera. Nabízíme na míru připravený program – okruh autem, či rodinným obytným vozem národními parky Banff a Jasper s kempováním nebo pobytem v hotelech. Zažijete putování po proslulé Icefieds Parkway, navštívíte ledovcová jezera Moraine Lake a Peyto Lake, projedete se „lunochodem“ po ledovci Athabasca, uvidíte nesčetné vodopády, navštívíte termální prameny.. Kromě přírody poznáte olympijský Vancouver, jedno z nejhezčích měst světa s parkem totemů, mořským akváriem a přilehlým resortem Whistler.

Skalisté hory

Skalnaté hory (česky označované též Skalisté hory, anglicky Rocky Mountains, též Rockies) je pohoří v Severní Americe, které tvoří východní část horského systému Kordiller. Pohoří se táhne v délce zhruba 3000 km a zasahuje na území států Britská Kolumbie, Alberta, Washington, Idaho, Montana, Wyoming, Utah, Colorado a Nové Mexiko. Kanadská část patří k nejhezčím a najdeme zde dva proslulé národní parky – Banff a Jasper. Návštěvníky kanadských Skalistých hor fascinují nejenom skalnaté štíty, ale také čistá jezera, množství zvířat a krásné kempy.

Icefields Parkway

Horská silnice spojující střediska Lake Louise a Jasper měří 230 km a znalci ji považují za jednu z nejhezčích vyhlídkových silnic světa. Přestože trasu lze autem projet za pět hodin, většina turistů zde stráví několik dní. Stovka ledovců, horská jezera a množství zvířat sem láká nejenom motorizované návštěvníky z celého světa, ale také vyznavače cyklistiky. Mezi největší atrakce patří ledovec Columbia Icefield, vodopády Athabasca Falls a jezero Peyto Lake. Kromě desítek krátkých procházek a fotografování horské přírody lze ze silnice pozorovat medvědy, losy, ovce tlustorohé a jiná velká zvířata.

Columbia Icefield

V kanadských Skalistých horách najdeme doslova stovky ledovců. Největší z nich, Columbia Icefield, leží na hranici národních parků Banff a Jasper a plochou 390 km2 patří k vůbec největším ledovcům světa ležících mimo polární oblasti. Tající led z tohoto velikána sytí vodou několika velkých řek, které se vlévají do tří světových oceánů. Šest kilometrů dlouhý a kilometr široký ledovcový splaz zvaný Ahtabasca Glacier se v jednom místě přibližuje až k silnici, a tak si jej můžeme prohlédnout zblízka. Většina turistů k tomu využije speciální ledovcový autobus, ale protože sklon ledovce není velký, lze se pro něm bezpečně projít i pěšky.

Whistler

Středisko Whistler Blackcomb Resort bylo dějištěm zimních olympijských her v roce 2010. Jedná se o nejlepší lyžařský resort Severní Ameriky, který však i v létě svým návštěvníkům nabízí nepřebernou krásu. Výběr aktivit je široký a zahrnuje například trekking, výlety na ledovec, horská kola, rafting, výlety helikoptérou, lázně, poznávání kanadské divočiny aj. Město se nachází asi 125km na sever od Vancouveru a má cca 10.000 stálých obyvatel, které každoročně doplňují více než 2 miliony návštěvníků. Přímo za hranicemi města začíná Garibaldi Provincial Park.

Vancouver

Vancouver sice není hlavním městem kanadské provincie Britská Kolumbie, zato je bezesporu jejím největším a nejnavštěvovanějším městem. Z jedné strany ho omývá moře, z druhé strany ční zasněžené vrcholky hor. Proto se tu líbí úplně každému! Vancouver je přímořským letoviskem a zimním střediskem zároveň. Během jednoho dne si tu můžete zalyžovat i vyzkoušet vodní sporty. Místem doslova zaslíbeným ho však nazvou hlavně milovníci divoké přírody. Město můžete projet na kole, navštívit Stanley park s proslulými totemy, zajít do akvária s velrybami, vydat se na plavbu za kosatkami a spostu dalších aktivit.

Fairmont Banff Springs Hotel****

Tento rezort, postavený v roce 1888 ve stylu skotského panského sídla patří na seznam národních historických památek. Nachází se v národním parku Banff a v jeho prostorách naleznete 11 restaurací a 14 obchodů. Fairmont Banff Springs se může pochlubit 32metrovým plaveckým bazénem a 20metrovým vyhřívaným venkovním bazénem. K zázemí patří také lázně Willow Stream Spa s 23 místnostmi na provozování různých procedur, včetně kosmetických procedur nebo relaxačních masáží. Na místě se můžete věnovat také aktivitám, jako je bowling, tenis, jízda na koni a golf.

Fairmont Château Lake Louise****

Tento 4hvězdičkový rezort se nachází v národním parku Banff a pyšní se úchvatným výhledem na jezero Louise a ledovec Victoria. Nabízí možnost lyžování, wellness s kompletními službami, kadeřnictví a 6 restaurčních zařízení přímo na místě. Jízda na koni a kanoistika jsou pouze některé z mnoha aktivit, kterým se v rezortu Fairmont Château Lake Louise můžete věnovat. Ve fitness centru zde naleznete krytý vyhřívaný bazén a nejmodernější posilovnu. Lake Louise Fairmont má všechny pokoje s výhledem na jezero Louise nebo na areál rezortu.

The Log House B&B Inn****, Pemberton

Ubytování v komfortním a stylovém kanadském srubu, který se nachází v horském městečku pemberton, pouhých 30 km od střediska Whistler. Tento B&B má mj. sluneční terasu s výhledem na hory, místnost s krbem a venkovní jacuzzi. Pokoje jsou vybaveny dřevěným nábytkem, mají wifi připojení a kabelovou TV. Ráno jsou podávány snídaně z domácí produkce. Pouhé 2 km daleko leží jezero One Mile Lake a 5 km daleko je přírodní rezervace Nairn Falls Provincial Park.

Granville Island Hotel****, Vancouver

Tento hotel se nachází na malebném ostrůvku Granville Island v centru Vancouveru. Nabízí posilovnu a pokoje vybavené 42palcovou TV s plochou obrazovkou. Granville Island Hotel poskytuje ubytování v pokojích s minibarem a kávovarem. V pokojích funguje bezplatné Wi-Fi. Hotel Granville Island nabízí sezonní půjčovnu kol. Hosté mohou pracovat v nonstop business centru nebo se najíst v restauraci a baru Dockside. Granville Island Hotel se nachází 10 minut jízdy od parku Granville Loop. Univerzita Emily Carrové a trh Granville Island je vzdálen 5 minut pěšky.

Ubytování v karavanu

Pro nezávislé cestovatele nabízíme zajištění pronájmu karavanu. Dovolená v karavanu je vhodná zejména pro rodiny s více dětmi – máte k dispozici ekonomické ubytování a užijete si kempování na překrásných místech. Nabízíme možnost tzv. “one way rental”, kdy karavan můžete vrátit v jiném místě. Zajišťujeme i pronájem kempingových potřeb (židle, stolky, gril apod.).

1. den

Odlet z Prahy, let Praha – Calgary. Vyzvednutí vozu a prohlídka Calgary: procházka centrem tohoto mladého, pulzujícího města, návštěva vyhlídkové věže Calgary Tower, Lougheed House a cetra Telus Spark (vědeckého centra pro děti).

2.-3. den

Odjezd směrem Banff, cestou prohlídka olympijského Canmore. Městečko Banff: relax, výlety do okolí, indiánské museum, výlet gondolou na blízký vrchol – nádherné výhledy, návštěva Fairmont Banff Springs, lokálních atrakci, obchůdků a restaurací..

4.-6. den

Přejezd do Lake Louise, prohlídka nejhezčích míst v okolí lake Louise: Moraine Lake, NP Yoho, vodopády Takakkaw Falls, krátké procházky. Možná projížďka na koni, kanoe na jezeře, rybaření s průvodcem, atd.

5. den

Přejezd po scenerické silnici Icefields Parkway do Jasperu: ledovec Athabasca, Peyto Lake, vodopády Athabasca Falls.

6.-7. den

NP Jasper: výlety do okolí dle chuti a počasí: Miette Hot Springs, Maligne Lake, Jasper Sky Tram, Maligne Canyon, apod.

8.-9. den

Přejezd na Západ Kanady, do oblasti Whistler. Cestu lze rozdělit na 2 dny a navštívit zajímavý park Wells Grey. Vyhlídka na Mt. Robson, městečko Blue River, Clearwater, Kamloops.

10.-11. den

Program ve Whistleru: projížďka na kole kolem Whistleru, výlet do hor gondolou "Peak to peak", rafting, helihiking – helikoptérou do hor a pěšky dle počasí a chuti.

12. den

Po „Sea to Sky Highway“ do Vancouveru: indiánský Squamish, vodopády Shannon Falls, vodopády Brandywine.

13.-15. den

Vancouver: celodenní projížďka po městě na kole s průvodcem (Coal Harbour, Stanley park, totemy, pláže, English Bay), Capilano Suspension Bridge (procházka po visutém mostě v korunách stromů, procházka po Gas town (nejstarší části Vancouveru), Granville Island (tržiště, pobřeží, prohlídka atrakcí, restaurací, obchůdků atd.), projížďka na člunu a pozorování kosatek, delfínů, lachtanů a orla bělohlavého.

16. den

Odlet domů, přílet následující den ráno.

Mapa trasy

map-kanada

Související články:

Nejhezčí silnice Kanady

kanada-rocky-6

Lyžování v západní Kanadě

kanada-lyze

Klima a sezona

Střední část Kanady až ke hranicím s USA má kontinentální klima, což představuje drsnou dlouhou zimu a teplé slunné, ale krátké léto. Vlivem teplého Severopacifického proudu je západní pobřeží teplejší, ale s četnějšími srážkami. Nejtepleji je v oblasti jezer a v jižním Ontariu. Teploty zde v létě vystoupí přibližně na 25-35°C.

Mezinárodní doprava

Mezinárodní letiště najdeme v Calgary, Edmontonu nebo Vancouveru.

Místní doprava

Ideálně pronajatým vozem. Mezi Skalistými horami a Vancouverem lze cestovat i vlaky.

Ubytování

Oblast nabízí množství hotelů nebo nádherných kempů.

Jazyk

Oficiálním jazykem je angličtina.

Měna

Oficiální měnou Kanadě je kanadský dolar (CAD).

Vízum

Vízum ke vstupu není potřeba. K vycestování stačí pas platný ještě nejméně 3 měsíce po datu předpokládaného odjezdu ze země.

Bezpečnost

Kanada je bezpečná země s nízkou kriminalitou a bez výskytu tropických nemocí.