New York, New York!

Málokteré světové město tolik přitahuje pozornost, jako New York. Tato metropole v USA je nejen světovým obchodním centrem, ale také střediskem umění, kultury, sportu, hudby a mnoha dalších odvětví. New York pro svou krásu a architekturu chytne za srdce nejednoho fotografa a dokonce i vyhranění milovníci přírody jej vezmou na pár dní na milost. Můžete se tu jen procházet mezi mrakodrapy, navštěvovat muzea, zavítat na muzikál na Brodway, nakupovat ve vyhlášených obchodních centrech, piknikovat v Central Parku nebo strávit večer v jazzovém baru. Připravíme vám zájezd do New Yorku s programem na míru přesně podle vašich představ a zajistíme privátně místního, česky mluvícího průvodce.

Manhattan

Manhattan je obchodním centrem města. Má nejhustější síť zástavby a je i nejprestižnějším obvodem města. Rozkládá se mezi řekami East river a Hudson river a s pevninou je spojen několika mosty. Charakteristický je široký mřížový rastr ulic, které tvoří třídy (avenues) táhnoucí se od severu k jihu a číslované ulice (streets) od východu k západu. Z pravidelné sítě vybočuje jediná „uhlopříčná“ ulice – Broadway .

Empire State Building

Empire State Building je jeden z nejznámějších mrakodrapů v New Yorku a zároveň jeden ze symbolů města. Budova byla postavena ve stylu art deco a má 103 poschodí. Na vrcholu mrakodrapu se nachází asi nejpopulárnějších vyhlídka na světě. Nabízí nezapomenutelný pohled na celý New York.

Socha Svobody

Jeden ze symbolů USA, stojí na ostrově Svobody (Liberty Island), v zálivu při ústí řeky Hudson do Atlantského oceánu. Socha byla vytvořena ve Francii jako pomník k uctění zrodu USA a jeho přátelství k Francií. Autorem je alsaský sochař Frédéric Auguste Bartholdi, práce na modelech a samotné soše mu zabraly 10 let. V roce 1885 byla socha rozebrána na 350 jednotlivých kusů a přepravena do New Yorku, kde byla vztyčena na základech bývalé pevnosti Fort Wood. Skelet sochy vyprojektoval a realizoval francouzský inženýr Alexandre Gustave Eiffel.

Museum of Modern Art (MoMa)

Sbírka muzea zahrnuje skvosty moderního a současného umění z oblasti malířství, sochařství, fotografie, architektury, filmu, grafiky, uměleckých a ilustrovaných knih a dalších. K největším ikonám patří Van Gogh, Picasso nebo Warhol. Muzeum vlastní i díla českých autorů, jako např. obrazy Františka Kupky či fotografie Františka Drtikola.

New York a nákupní horečka

Pokud jde o nakupování v New Yorku, vaše možnosti jsou neomezené. Ve městě najdete ty nejlepší obchodní domy světa, včetně Bloomingdale a Macy´s. Butiky s luxusním zbožím od proslulých světových návrhářů najdete na 5th Avenue a v oblasti kolem Central Parku. Na náměstí Times Square je také plno módních a obchodních center.

Roosevelt Hotel ***+

Roosevelt Hotel New York patří mezi tradiční manhattanské hotely, v jehož monumentální lobby na vás dýchne klasická atmosféra New Yorku. Hotel se nachází v části Midtown East – Grand Central, v blízkosti nádraží Grand Central Terminal, Mrakodrapu Chrysler Building a Rockefeller Center. V blízkosti jsou také Broadway a Náměstí Times Square. V tomto hotelu naleznete restaurace a bar, obchodní centrum, konferenční místnost, fitness. K dispozici je 1.015 pokojů. Na pokojích se nachází TV, Wifi zdarma, telefon, bezpečnostní schránka.

W New York Hotel ****

Stojí v centru města, které je středem vesmíru, W New York Hotel se nachází v blízkosti Grand Central Terminálu, náměstí Times Square, Rockefellerova Centra, divadelní čtvrťi a prvotřídních obchodů. Jen pár kroků od všeho, v Midtownu na Manhattanu.

1. den

Přílet na mezinárodní letiště Johna F. Kennedyho, letiště se nachází v jihovýchodní části New Yorku v Queensu. Přivítání na letišti, transport na hotel, do centra New Yorku na Manhattan. Odpoledne prohlídka Empire State Building a úžasný výhled na podvečerní nasvícený manhattan.

2. den

Procházka po centru města a návštěva největších zajímavostí, kdy navštívíte např.: Wall Street, SoHo, Empire State Building, Rockefeller Center, 9/11 Memorial, China Town, Little Italy a mnoho dalších pamětihodností. Večer návštěva proslulého newyorského stejkhousu.

3. den

Okružní jízda po New York City, která bude zakončena procházkou po čtvrti Brooklyn, přejdete si po jednom z nejstarších visutých mostů v Americe - Brooklynském mostě, který vede přes řeku East River. Navštívíte Greenwich Village, která byla v minulosti centrem bohémství a rodištěm beatnického hnutí a podíváme se do Guggenheimova Muzea.

4. den

Dopolední procházka po Central Parku, památník Johna Lennona. Odpoledne možnost nákupů. Večer osvětlené Times Square a divadelní představení na Broadwayi.

5. den

Výlet lodí k nejznámějšímu symbolu New Yorku, kterým je Socha Svobody. Nachází se na ostrově Svobody (Liberty Island). Odtud budeme pokračovat na dašlí ostrov - Ellis Island, při ústí řeky Hudson. V minulosti fungoval jako přistěhovalecká stanice pro imigranty do USA. Večerní zážitková večeře při poslechu pravého newjorského jazzu.

6. den

Vyhlídkový let helikoptérou po NYC, úžasný zážitek a prohíldka zajímavostí z ptačí perspektivy: Socha Svobody, Brooklynský most, Central park, Chrysler Building, Empire State Building a celé panorama Manhattonu. Volné odpoledne na nákupy, nebo na návštěvu galerií a muzeí (Metropolitní muzeum umění, Muzeum moderního umění, Americké přírodovědné muzeum apod.).

7. den

Transfer na letiště a odlet zpět do Česka.

 

 

Klima a sezona

Klima v New Yorku je vlhké, a to díky jeho pobřežní poloze. Pro New York jsou typická horká a suchá léta s teplotami až 32°C. Zimy bývají velmi chladné a se sněhem. Na jaře a na podzim se střídá proměnlivé počasí. Do New Yorku se můžete vydat po celý rok a vždy budete nadšeni.

Mezinárodní doprava

V New Yorku operují 3 hlavní letiště – John F. Kennedy (Queens), LaGuardia (Queens), Newark (New Jersey). Nejfrekventovanějším z nich je JFK, na které přistává většina hlavních velkých společností.

Místní doprava

Kromě osobní dopravy zde funguje mnoho prostředků veřejné dopravy – metro, železnice, autobusy, taxi, lanová dráha, nebo trajekty.

Ubytování

Ubytování poblíž největších turistických atrakcí. Největší množství hotelů se nachází na ostrově Manhattan.

Jazyk

Úředním jazykem je angličtina.

Měna

Americký dolar (USD)

Vízum

Pro cestování do USA musí každý cestující, včetně nezletilých dětí, vyplnit registrační formulář ESTA (https://esta.cbp.dhs.gov) a mít platný cestovní biometrický pas, v ČR vydáván od 1.9.2006.čanský průkaz.

Bezpečnost

New York City je jedno z nejbezpečnějších velkých měst v USA. Nicméně stejně jako v každém velkém městě se snadno můžete stát terčem útoku kapsářů a podvodníků. Dbejte zvýšené opatrnosti na své osobní věci, zejména peněženku doporučujeme nosit v předních kapsách.