Heliskiing v Kanadě

Čtyři metry prašanu, nekonečně dlouhé panenské svahy a k tomu nezaměnitelné panorama kanadských Skalistých hor. Co více si může milovník freeride lyžování přát? Pro nadšené lyžaře a snowboardisty nabízíme unikátní zážitek v podobě heliskiingu v kanadské divočině. Každý den vás helikoptéra dopraví na jiné terény a v doprovodu místního instruktora si budete užívat toho nejlepšího freeridového lyžování na světě. Kanadskou romantiku doplňuje ubytování ve stylových srubech s krbem nebo v exkluzivní lodži uprostřed nepřístupné divočiny. Lyžování a heliskiing v Kanadě vám můžeme připravit na míru s návštěvou vyhlášených lyžařských resortů, jako je Lake Louise, Whistler-Blackcomb nebo Vancouver.

Blue River

Městečko Blue River leží v oblasti majestátných hor Cariboo a Monashee Mountains, které pro roční příděl 10 m prašanu a skvělé terény patří pro heliskiing mezi nejlepší na světě. Lyžování a heliskiing zde nezná hranic – můžete lyžovat po strmých svazích, proplétat se lesem mezi stromy nebo sjíždět ledovce. Pro relaxaci využijete komfortní zázemí heli-village nebo se můžete ubytovat v nepřístupném komfortním srubu v horách a užívat si totální izolaci od civilizace.

Lake Louise

Kanadské lyžařské středisko Lake Louise je součástí tří velkých sousedících středisek v NP Banff ve Skalistých horách a jedno z největších středisek Severní Ameriky. Díky rozmanitým lyžařským terénům a překrásné scenérii si středisko Lake Louise vybudovalo věhlas i mimo Kanadu, a to nejen díky závodům Světového poháru, které se tu jezdí každou zimu. Lake Louise leží u stejnojmenného jezera, na konci jedné z nejscéničtějších cest na světě – proslulé Columbia Icefields Parkway.

Mt. Revelstoke

Národní park Mt. Revelstoke patří mezi nejlepší lokality pro heliskiing v Kanadě. Lokalita na lyžování se nachází mezi národními parky Mount Revelstoke a Glacier, lyžuje se v horách Selkirk a Monashee Mountains. V oblasti najdeme přes 200 možných tras, většinou začínajících ve výšce do 3.000 m, vertikální rozdíl sjezdů je 500 – 2.200 m. Oblast je proslulá dokonalým prašanem, který dosahuje tloušťky až 10 m.

Whistler

Středisko Whistler Blackcomb Resort je nejlepší lyžařský resort nejenom Kanady, ale celé Severní Ameriky, v roce 2010 se zde konaly zimní olympijské hry. Středisko zahrnuje 12 hor, tři ledovce a více než 200 značených sjezdovek. Celá oblast nabízí široké spektrum sjezdových tratí – upravených i neupravených a samozřejmě také terény pro heliskiing. Okolní terény jsou skvělé pro výpravy na sněžnicích a backcountry skiing.

Vancouver

Vancouver je přímořským letoviskem a lyžařským střediskem zároveň. Ve Vancouveru najdete hned tři lyžařská střediska – Mount Seymour, Grouse Mountain a Cypress Mountain. Večery jsou pak stvořené pro návštěvu některé z mnoha kulturních akcí, ale užijí si tu i vymetači barů. Místem doslova zaslíbeným ho však nazvou hlavně milovníci divoké přírody, v okolí je totiž hned několik úchvatných přírodních parků.

Albreda Lodge****

Albreda Lodge představuje intimní a luxusní základnu pro vyznavače heliskiingu. Lodž ve stylu typického kanadského srubu leží nedaleko Blue River, pod monumentálním vrcholem Mt. Albreda. Lodž disponuje celkem 17 pokoji a 2 plně vybavenými apartmány včetně krbu a kuchyně. Pro hosty je připravena společná jídelna, skishop a butik, fitness, sauna, pára, vířivka a místnost pro masáže. Spojení se světem zajišťuje satelitní telefon a wifi.

Blue River Resort****

Tato Heli-village leží v městečku Blue River a představuje ideální základnu pro vícedenní heliskiing. Hosté jsou ubytování v samostatných komfortních srubech, některé z nich jsou vybaveny krbem. Resort je vybaven restaurací, vinným sklepem, barem, herní místností a odpočinkovým koutem. Dále je k dispozici butik a sportovní obchod, fitness, vířivka, sauna, místosti pro masáže. V celém resortu je zdarma k dispozici wifi připojení.

The Fairmont Chateau Lake Louise****

Tento legendární hotel se nachází v národním parku Banff, jen 5 min. od lyžařského centra a pyšní se úchvatným výhledem na jezero Lake Louise a ledovec Victoria. Nabízí možnost lyžování, wellness s kompletními službami, krytý vyhřívaný bazén, kadeřnictví a 6 restaurčních zařízení. Najíst se můžete v restauraci Fairview Dining Room (oceněné 4 diamanty), kde jsou servírovány pokrmy regionální kuchyně připravované z bio potravin. Sýrové a masové fondue můžete vyzkoušet v restauraci Walliser Stube, která se také pyšní sbírkou vín vyskládaných od podlahy až ke stropu. Na místě je po 24 hodin denně otevřené lahůdkářství a sportovní bar.

Hotel Legends****, Whistler

Tento ski-out/ski-in hotel leží v klidné části resorti Whistler-Blackcomb. Každý apartmánový pokoj je vybaven samostatnou kuchyňkou, prostorným obývacím pokojem, terasou nebo balkónem, LCD TV a krbem. Hotel dále disponuje m.j. fitness, venkovním bazénem a vířivkou. Centrum Whistleru je vzdáleno 5 min autem.

1. den

Dopoledne odlet z Prahy, odpoledne přílet na letiště v Calgary, vyzvednutí auta. Přejezd na Lake Louise (cca 3 hod.), ubytování.

2.-4. den

Lake Louise – 3 dny lyžování, snowboarding, popř. jiné sněhové aktivity. Možnost návštěvy města Banff, termální koupaliště, indiánské muzeum, apod.

5. den

Přejezd po scenerické Icefields Highway: jezero Peyto Lake, Columbia Icefield, NP Jasper. Přesun do Blue River.

6.-8. den

Třídenní heliskiing v oblasti Blue River.

9. den

Celodenní přejezd do Whistleru.

10.-11. den

Dva dny lyžování ve středisku Whistler - Blackcomb.

12. den

Přejezd do Vancouveru, ubytování v centru města. Odpoledne prohlídka města.

13. den

Možnost lyžování v některém z resortů ve Vancouveru. Volný program, nákupy, apod.

14.-15. den

Odlet domů. Návrat 15. den.

 

Mapa trasy

map-kanada

Související články:

Lyžování v západní Kanadě

kanada-lyze

 

Klima a sezona

Zima v Kanadě může být velmi drská, přičemž platí, že západní pobřeží je vlhčí a s mírnějšími teplotami než Skalisté hory. Na začátku lyžařské sezony (prosinec - začátek února) přinášejí sněhové bouře obrovské množství čerstvého a vysoce kvalitního sněhu. Druhá polovina února a březen znamenají delší dny, stále dostatek prašanu a dostupnější terény (ledovce). Duben se vyznačuje největším množstvím sněhu ve vyšších polohách a skvělým firnovým lyžováním v nižších výškách.

Mezinárodní doprava

Mezinárodní letiště najdeme v Calgary, Edmontonu nebo Vancouveru.

Místní doprava

Některé resorty mají vlastní vnitrostátní letiště, leteský transfer je možný do Lake Louise, Blue River nebo Whistleru.

Ubytování

Ubytovat se můžete v hotelu nebo v typickém srubu nebo lodži. V rámci heliskiingu je možné ubytovat se v luxusní wilderness lodži - přístupné jenom helikoptérou.

Jazyk

Oficiálním jazykem je angličtina

Měna

Oficiální měnou Kanadě je kanadský dolar (CAD).

Vízum

Vízum ke vstupu není potřeba. K vycestování stačí pas platný ještě nejméně 3 měsíce po datu předpokládaného odjezdu ze země.

Bezpečnost

Kanada je bezpečná země s nízkou kriminalitou a bez výskytu tropických nemocí.