Tropické vody Karibiku, bělostné pláže lemované palmami, korálové útesy, stovky druhů rumu… Kdo by odolal takové exotice, kterou představují například ostrovy Dominika, Guadeloupe, Antigua a Barbuda, Svatá Lucie, Montserrat nebo Britské Panenské ostrovy? Souostroví Malé Antily nabízí skvělý jachtařský program i bezpočet nádherných zátok pro kotvení. Připravíme pro vás plavbu po Karibiku s českým kapitánem, která bude odpovídat vašim představám a časovým možnostem. Pobyt na lodi budete střídat s výpravami na ostrovy, můžete rybařit, potápět se nebo šnorchlovat, jezdit na mořském kajaku a mnoho dalšího. Navrhneme ideální trasu a vybereme Vám plavidlo odpovídající velikosti vaší skupiny a požadavku na komfort. Karibské moře můžete brázdit týdny a měsíce, ideální jsou ale dva týdny, během kterých budete objěvovat krásu Karibiku.
Jsme jachtaři tělem i duší a Karibik opakovaně navštěvujeme.
Každou plavbu vám individuálně přizpůsobíme a na základě vašich přání navrhneme to nejlepší řešení.
Disponujeme zkušenými kapitány a širokou nabídkou lodí všech kategorií.
– plavby s českými kapitány pro skupiny i jednotlivce
– katamarány nebo jednotrupé plachetnice
– start/konec z Martiniku (Le Marin), Guadeloupe (Pointe-a-Pitre) nebo St. Maarten
– atraktivní jednosměrné přeplavby
Jižní trasa z Martiniku na Svatou Lucii, Svatý Vincenc a Grenadiny patří k nejhezčím v Karibiku.
Populární je také tzv. Severní trasa na Dominiku a Guadeloupe nebo Britské Panenské ostrovy
Můžete také zvolit některou z jednosměrných tras:
– St. Maarten – Martinik
– St Marten – Britské Paneneské ostrovy
– St Maarten – Guadeloupe
– Guadeloupe – Martinik
Jednosměrná plavba = více navštívených míst a méně času stráveného při přeplavbách mezi ostrovy.
Pro kompletní a podrobnou nabídku programů na jachtách navštivte náš specializovaný web VIP Sailing
Návětrné ostrovy tvoří jižní větev oblouku souostroví Malé Antily v Karibském moři, jehož jsou zároveň východní hranicí. Největší z ostrovů jsou Dominika (občas řazená k Závětrným ostrovům), Martinik, Svatá Lucie, Svatý Vincenc a Grenadiny a Grenada. Zatímco Martinik je zámořským územím Francie a de facto součástí Evropské unie, ostatní ostrovy jsou samostatné. Plavba po návětrných ostrovech na jih od Martiniku pokrývá více různorodých ostrovů, ale vyžaduje delší přejezdy, kdy vám odměnou bude ta nefalšovaná exotika. Obvykle sem míří delší plavby (2-3 týdny).
Svatá Lucie je hornatý a zelený ostrov jižně od Martiniku, který nabízí mnoho nádherných pláží a zátok pro kotvení. Ikonou ostrova jsou dva vulkanické vrcholy Malý a Velký Piton nedaleko města Soufriere, na které lze vystoupit za nádherným výhledem. Mezi další zajímavosti patří botanické zahrady Diamond Gardens s vodopádem Diamond Falls, termální prameny a vulkanický kráter, rumová manufaktura nebo hlavní město Castries. Na samém severu ostrova můžete navštívit národní park Pigeon Island a vystoupit na starou pevnost s nádherným výhledem.
Jestliže na Svaté Lucii je turistů opravdu málo, tady budete mít dojem, že jste mezi potomky afrických otroků a domorodými kariby jediní běloši. Lidé jdou pohodoví, nikdo nikam nespěchá, prostě karibská pohoda! Můžete vystoupit ke kráteru nejvyšší sopky Soufriere, zakotvit v zátoce Walliabou Bay, kde se natáčel film “Piráti z Karibiku”, nebo projít živé město Kingstown s množstvím trhů a nejstarší botanickou zahradou na západní polokouli.
Tento řetízek karibských ostrůvků patří administartivně pod Svatý Vincenc a když se podíváte na mapu, můžete si je představit jako pomyslný ocas létajícího draka vlající pod „tělem“ – ostrovem Sv. Vincenc. Ostrov Bequia je druhým největším z Grenadin, ostrov býval proslulý velrybářstvím a doposud zde mají povoleno ulovit čtyři velryby ročně. Na Union Island můžete zakotvit v nádherné zátoce Chatham Bay nebo navštívit městečko Clifton. Mayreau je nejmenší obydlený ostrov Grenadin, kotviště Salt Whistle Bay tvoří úzká písečná kosa s palmovým hájem. Mořská rezervace Tobago Cays je pohádková laguna s pěti malými ostrůvky. Korálový útes chrání před vlnami a šnorchlování je tu fantastické. Na písečném dně leží obrovské hvězdice, uvidíte rejnoky, želvy a obrovská rybí hejna.
Dominica je asi nejzelenějším ostrovem z karibských ostrovů. Najdete na něm jeden z posledních nedotčených deštných pralesů na světě, aktivní vulkány, horská jezera, asi tři stovky řek a přibližně stejný počet vodopádů. Symbolem ostrova je velký papoušek amazoňan císařský, kterého zde můžete spatřit. Můžete plout po řece Indian River, navštívit nádherné vodopády Trafalgar Falls nebo vystoupat na vulkán Morne Diablotins a k druhému největšímu vroucímu jezeru světa Boiling Lake. Mezi zajímavosti Dominiky patří i mořské želvy, které na zdejších plážích kladou vejce nebo nádherné pláže z černého vulkanického písku.
Guadeloupe patří k Francouzským Antilám a je součástí závětrných ostrovů souostroví Malé Antily. Výhodou je četné a levné letecké spojení z Francie do Pointe-a-Pitre. Guadeloupe je skvělou základnou pro plavby v Karibiku jak směrem na nazávislý ostrov Dominica, tak luxusní britský ostrov Antigua. Guadeloupe nabízí ideální jachtařskou oblast se stabilními pasáty, klidnými lagunami a zátokami. Většina ostrova je přírodní rezervací s řadou nádherných vodopádů a s termálními prameny uprostřed tropického pralesa. Milovníci šnorchlování jistě ocení ostrůvky Les Saintes s romantickými zátokami. Klidné moře na závětrné straně Guadeloupe je jednou z nejoblíbenějších destinací pro potápění – proslulá je zejména rezervace Pigeon Island – Réserve Cousteau.
Britské panenské ostrovy (British Virgin Islands, neboli BVI) je souostroví tvořené více než 50-ti ostrovy na pomezí Atlantského oceánu a Karibského moře, kde příroda vytvořila výjimečné podmínky pro jachting, potápění a rybaření. Mezi hlavní devízy patří velmi příjemné klima s celoroční teplotou mezi 26 a 32°C bez monzunových dešťů a dále klidné a chráněné moře s průzračnou vodou, korálovými útesy, pestrým podmořským světem a „panenskost“ ostrovů. Za týden můžete navštívit všechny 4 hlavní ostrovy – Tortola, Virgin Gorda, Anegada a Jost Van Dyke a kromě toho se zastavit na řadě menších neobydlených ostrůvků s panenskými plážemi.
Prostorná a moderní klasická (jednotrupá) plachetnice má celkem 5 kabin a je možné ji obsadit až 12 osobami (10 v kajutách a 2 v salonu). Loď má 3 sprchy a 3 toalety, automatického pilota, nafukovací člun s přívěsným motorem. Plavba na jednotrupých plachetnicích je sportovnější než na katamaránech, menší prostornost salonu je vyvážen rychlejší a příjemnější plavbou ve vlnách.
Plavba na katamaránech je velmi komfortní a obavy z ní nemusejí mít ani úplní začátečníci. Katamarán je stabilní, velmi dobře ovladatelné plavidlo (je možné jet na plachtu, ale i na motor). Zajišťuje dostatečný komfort (dvoulůžkové kabiny s vlastním sociálním zařízením) i životní prostor pro posádku (prakticky celá paluba pro slunění a relaxaci). Je jen na každém, do jaké míry se bude chtít do chodu lodi zapojit – vše může obstarat sám kapitán a nebo naopak zapojit celou posádku. Katamarány se zkušenými kapitány vám umožní uniknout turisticky exponovaným místům, zajistí vám jistou svobodu a hlavně jsou samy o sobě neopakovatelným zážitkem.
Jachta na délku měří více jak 17 m (57 ft), na šířku v nejširší části má 4,8 m a nabízí dvě samostatné kajuty, prostorný salon s možností dvou lůžek, dvě koupelny s vlastní toaletou a samostatnou kajutu pro posádku. V zadní části jachty je prostorná hlavní kajuta s klasickým dvojlůžkem (140 x 190 cm), se vstupem do salonu nebo s vlastním schodištěm do kokpitu, s koupelnou, kde je zvlášť toaleta a sprchový kout. Dostatek úložného prostoru je zde též samozřejmostí. V centrální části jachty se nachází luxusní salon a kuchyně. V saloně jsou umístěny dvě velké pohovky, na kterých je možné přespat (v případě obsazenosti šesti hosty), jídelní stůl, navigační a mapový stolek. Salon má taktéž svou vlastní klimatizační jednotku. V přední části naleznete druhou dvoulůžkovou kajutu s přímým vstupem do salonu, která taktéž nabízí dostatek soukromí, pohodlí i úložného prostoru.
Každá plavba je jiná a kvůli počasí a dalším vlivům se úplně přesně nedá naplánovat.
Velmi populární je trasa z Martiniku na Grenadiny (popsaná v článku), která nabízí pestrou všehochuť – od korálových ostrůvků, bílých pláží až po džunglí pokryté hornaté ostrovy. Na tuto plavbu potřebujete ideálně 2 týdny, pokud máte týden navíc, můžete pokračovat dále na jih až na Grenadu nebo Trinidad.
Další oblíbená dvoutýdenní plavba vede z Martiniku severně na závětrné ostrovy Malých Antil Dominika (neplést s Dominikánskou republikou) a Guadeloupe. Zelená, hornatá a deštivá Dominika nabízí asi turisty nejméně poznamenaný ostrov, žijí zde leguáni, mají tu vroucí jezero a ostrov je rájem canyoningu. Z Guadeloupe se můžete vrátit zpět na Martinik nebo pokračovat přeplavbou až na Svatý Martin a zde plavbu ukončit.
Významnými centry jachtařů jsou dále Svatý Martin (St. Maarten), Antigua a Barbuda a Britské Panenské ostrovy (Tortola). Tyto oblasti nabízejí bezpočet možností na týdenní až dvoutýdenní plavby.
Inspirativní program
1. den | Odlet z Prahy/Vídně přes Paříž na ostrov Martinik, transfer do přístavního městečka Le Marin, nalodění. Přivítání s kapitánem a upřesnění trasy plavby. |
2.-3. den | Vyplutí z Martiniku na ostrov Svatá Lucie. Kotvení v Soufriere - možnost výstupu na některý ze scenerických sopečných kuželů - Gros Piton a Petit Piton, nádherné pláže Anse Chastanet a Anse Mamin, národní park Pigeon Island, termální prameny a vodopád Diamond Falls, návštěva místní rumárny, apod. Na jihu ostrova můžete vyzkoušet kitesurfing na proslulé pláži Sandy Beach. |
4.-5. den | Plavba na ostrov Svatý Vincenc, návštěva koloniálního města Kingstown. Půldenní výstup na nejvyšší vrchol ostrova - sopka La Soufriere (1234 m). Možnost pohlídky botanických zahrad - nejstarších na západní polokouli! |
6.-9. den | Souostroví Grenadiny: Pohodová plavba spojená s koupáním, šnorchlováním, rybolovem a návštěvou karibských ostrůvků. Ostrov Bequia s nádhernými plážemi a želví chovnou stanicí, ostrov Mayreau a zátoka Salt Whistle Bay s nejlepšími lobstry a ideálními podmínkami pro kiteboarding, ostrovy Union Island, Baradal, Petite Tabac, ..a mnohé další! |
10.-13. den | Návrat zpět na Martinik - dle chuti koupání, šnorchlování, potápění, rybolov nebo návštěvy ostrovů s možností pěších výletů či organizovaných exkurzí. Kotvení v zátoce Sainte Anne na Martiniku s nádherným západem slunce. |
14. den | Návrat do Le Marin, vylodění a transfer na letiště. |
Klima a sezona | Přestože se počasí v Karibiku liší ostrov od ostrova, v rámci daných ostrovů jsou tu teploty většinou stabilní s pouze malými sezónními odchylkami. Stálé pasátové větry přináší ke Karibským ostrovům ze severovýchodu teplý vzduch zahřívaný množstvím slunečních paprsků. V období listopad – duben bývá počasí stabilní s velkým podílem slunečního svitu. Teploty vzduchu dosahují rozpětí cca 26 - 31°C. Teplota vody se pohybuje mezi 27 - 29°C. V srpnu a září bývá tato oblast často zasažena tropickými bouřemi, které většinou trvají několik dní. |
Mezinárodní doprava | Oblast Malých Antil je dobře dostupná, na větší ostrovy létají přímé linky z mnoha evropských měst. Na menší souostroví je nutné využít místní přelety. Na Martinik, Pointe-á-Pitre nebo St. Maarten ideálně letem Air France s přestupem v Paříži. Z dalších společností sem z Francie létá Corsair, Air Caraibes nebo Xl Airways. Cena letenky podle sezony 12 – 20.000 Kč. |
Místní doprava | Mezi jednotlivými ostrovy lze využít letecké popřípadě lodní spojení. Větší ostrovy mají silniční síť. |
Chartery a ubytování | Lodní charterové společnosti najdeme ve většině větších přístavů. Lodě se půjčují v týdenních periodách, den nástupu je většinou sobota. Ubytování na souši najdeme v různých kategoriích. |
Jazyk | Na ostrovech se mluví většinou anglicky. Díky španělským kořenům mnoha zdejších obyvatel tady ale své místo má i španělština, na ostrovech Francouzských Antil francouzština. |
Měna | Obecně platí, že všude v Karibiku můžete bez problémů platit americkými dolary, existují samozřejmě i měny místní, jako třeba dominikánské peso, mexické peso, východokaribský dolar, jamajský dolar, bahamský dolar, na Martiniku, Guadeloupe a Sv. Martinu se platí eury. Na většině východních ostrovů Malých Antil platí Východokaribský dolar (XCD nebo také EC), jeden EC = asi 10 Kč. |
Vízum | Na některých místech Karibiku vám bude stačit pas platný ještě 6 měsíců po ukončení cesty a zpáteční letenka, na některých je potřeba vízum nebo turistická karta. To je většinou možné zakoupit přímo na letišti v Karibiku. |
Bezpečnost | Při cestování po Karibiku není vyžadováno žádné speciální očkování, je však doporučeno očkování proti oběma typům žloutenky, břišními tyfu a na cestu si sbalit repelent. Malé Antily jsou bez výskytu malárie. |