Ekvádor a Galapágy

Ekvádorské souostroví Galapágy leží uprostřed Pacifiku, přesně na rovníku a daleko od jihoamerického kontinentu. Izolovanost souostroví zde pomohla přírodě ke vzniku mnoha druhů rostlin a živočichů, které nenajdeme nikde jinde na světě. Těchto devatenáct sopečných ostrovů tvoří jeden velký národní park a do slova a do písmene také živou laboratoř, kde můžeme pozorovat evoluci jedinečných druhů – například obřích želv, pěnkav nebo leguánů. Není proto divu, že to byly právě Galapágy, které inspirovaly biologa Charlese Darwina během jeho pobytu v roce 1835 k formulování proslulé evoluční teorie o vývoji druhů.

Zájezd na Galapágy vám připravíme na míru podle vašich představ – Galapágy můžete poznávat na palubě lodi, na které se spí a která několikrát denně přistane na zajímavých místech. Plavba po souostroví Galapágy je poměrně komfortní a zahrnuje all-inclusive servis a průvodce. Druhou možností poznávání Galapág je pobyt na ostrovech v hotelích a přesuny mezi ostrovy motorovým člunem – tato alternativa vyhovuje nezávislým cestovatelům, nevýhodou je, že na neobydlené ostrovy se dostanete jen velmi obtížně.

Související články: Galapágy

Galapágy na jachtě

Ideálním způsobem, jak poznat souostroví Galapágy, je na palubě komfortní jachty. Takto se dostanete na jinak nepřístupná místa, pusté a neobydlené ostrovy nebo na panenenské pláže. Komfortní lodě s klimatizovanými kajutami mají kapacitu většinou 16 osob a jsou vedeny zkušenou posádkou včetně kuchaře, průvodce a biologa. Dle zájmu lze zvolit různě dlouhý program – většina plaveb je dlouhá 4 – 7 dní; každý den je naplánováno několik vylodění, vyzkoušíte šnorchlování, potápění nebo mořský kajaking.

Sierra Negra

Zajímavým cílem na největším ostrově Isabela je kráter sopky Sierra Negra, který vědci považují za druhý největší kráter na světě, hned za africkým Ngorngoro. Kráter o průměru deset kilometrů leží ve výšce 1100 metrů nad mořem a téměř k jeho hraně lze vyjet autem. Od hrany kráteru Sierra Negra můžete obdivovat úchvatný pohled na lávová pole hluboko pod vámi. Díky nadmořské výšce tu panuje mnohem příjemnější teplota než dole u moře.

Galapážští tučňáci

Jediným tučňákem, který snáší vejce a vyvádí své potomstvo v okolí rovníku je tučňák galapážský (Spheniscus mendiculus). Tropické teploty na Galapágách jim umožňuje snášet především studený Humboltův proud. Tučňáci galapážští tráví den ve vodě, vylézají na břeh až večer; na souši drží tučňáci vždy křídla odtažena od těla, ochlazují se zrychleným dýcháním otevřeným zobákem, které může dosáhnout až 75 vdechů za minutu. V době přepeřování se před sluncem skrývají do stínů skal nebo zalézají do jejich trhlin. Mají oproti jiným druhům o třetinu kratší peří, což také usnadňuje vyzařování tepla.

Osamělý George

Osamělý George – želví samec z ostrova Pinta – byl nalezen v roce 1971 a stal se symbolem ekvádorského souostroví Galapágy. Byl to poslední známý jedinec vzácného poddruhu želvy sloní (Chelonoidis nigra abingdoni) z ostrova Pinta, který je jedním z nejmenších ostrůvků Galapág. Vědci se proto pokoušeli od roku 1993 přimět George k rozmnožování, do výběhu mu umístili dvě samičky odlišných poddruhů, které dvakrát nakladly vejce, ale v obou případech nebyla oplodněná. Když v roce 2012 uhynul, bylo mu asi sto let, což je zhruba polovina průměrného věku těchto želv. George se stal symbolem ostrova a  symbolem vymírání živočišných druhů.

Ekvádor

Návštěvu Galapág kombinuje většina cestovatelů s poznáváním kontinentálního Ekvádoru. Tato různorodá jihoamerická země nabízí bezpočet přírodních krás i kulturních zajímavostí. Ekvádor je sice druhá nejmenší jihoamerická země, pyšní se ale velkou rozmanitostí krajiny, přírody a kultury. Na relativně malém prostoru můžete vystoupat na zasněžené andské vulkány, prozkoumávat amazonské pralesy, koupat se v termálech nebo se třeba vydat na indiánské trhy. Můžete tu trávit týdny a pořád budete mít co objevovat a obdivovat!

Finch Bay Eco Hotel***+

Finch Bay Eco Hotel se nachází na ostrově Santa Cruz, přímo na pláži nedaleko města Puerto Ayora. V blízkosti najdeme přírodní zajímavosti Las Grietas, Národní park Galapagos a výzkumnou stanici Charlese Darwina. Hotelový komplex leží na pláži a nabízí možnosti stravování ve vlastní restauraci a také bar u bazénu. Bezdrátové wifi lze zdarma využívat na pokoji i ve veřejných prostorách hotelu. Přímo v zařízení je business centrum. V hotelu jsou dále k dispozici venkovní bazén, knihovna a personál se znalostí několika jazyků.

La Casa de Marita***

Obklopen palmami a bílým pískovaným pláží Puerto Villamil, La Casa de Marita nabízí stylové ubytování na krásném ostrově Isabela. Hotel se nachází přímo na krásné pláži, v bezprostřední blízkosti Puerto Villamil. Free Wi-Fi a snídaně formou bufetu jsou v ceně.

Floreana Lava Lodge***

Floreana Lava Lodge se nachází na ostrově Floreana, nejmenším obydleném ostrově Galapág. Tento eko-friendly hotel nabízí jednoduché ubytování s výhledem na oceán a zdarma wifi. Pokoje jsou umístěny v samostatných chatkách s privátní verandou. Městečko Puerto Velasco Ibarra je asi 10 min. pěšky od hotelu. K vypůjčení jsou k dispozici kajaky, paddle boardy a šnorchlovací vybavení.

Galapágy můžete poznávat na palubě lodi, na které se spí a která několikrát denně přistane na zajímavých místech
Druhou možností je pobyt na ostrovech v hotýlcích a přesuny mezi ostrovy motorovým člunem.

1.-2. den

Odlet z Prahy do Quita, ranní přelet na Galapágy, letiště Baltra. Přesun na ostrov Santa Cruz, návštěva hornaté části ostrova - Primicias Ranch, kde lze pozorovat sloní želvy. Procházka lávovými tunely a oběd v místní restauraci. Přesun do Puerto Ayora k Darwinově výzkumné stanici. Prohlídka stanice a chovné stanice želv a leguánů.

3. den

Dopoledne plné šnorchlování a pozorování mořských živočichů: Pláž Playa de los Alenames, šnorchlování v unikátní skalní průrvě „Las Grietas“. Pozorování lachtanů, leguánů a mořských ptáků. Možnost vyzkoušet zde sea kayaking.

4. den

Volný den na ostrově Santa Cruz - koupání, procházka po malebném Puerto Ayora, neobvyklá rybárna s lachtany a pelikány,... Odpoledne přesun rychlým člunem na ostrov Isabela (2,5 hod. cesty). Transfer do hotelu.

5. den

Výlet ke kráteru Sierra Negra s úžasnými výhledy – jeden z nejkrásnějších kráterů světa a nejaktivnější vulkán Galapágů (poslední erupce v r. 2005). Oběd na farmě Campo Duro, možnost pozorování obřích želv. Odpoledne návrat do Puerto Villamil.

6. den

Rezervace Tintoretas Islets – pozorování místní fauny: žraločí kanál s kolonií žraloků dlouhoploutvých, mořští leguáni, lvouni. Možnost šnorchlování nebo potápění.

7. den

Den plný nezapomenutelných zážitků začne plavbou k mysu Cape Rosa na západní straně ostrova - jedno z nejkrásnějších přírodních míst na světě! Procházka po lávových tunelech nad tyrkysovou mořskou vodou, ve které lze pozorovat mořské želvy, tučňáky a rejnoky. Možnost plavání a šnorchlování. Odpoledne návštěva historické Zdi slz, postavené vězni z první ekvádorské věznice. Cestou nazpět zastávka s výstupem na vrchol Orchilla Mirador – krásný výhled z vrcholu po krajině. Ideální příležitost pro panoramatické fotky!

8. den

Ranní odjezd přes ostrov Santa Cruz na letiště a přelet do Guayaquil. Ubytování v hotelu v centru města. Procházka v okolí hotelu – moderní nábřeží Malecón 2000, park Iguana se spoutou leguánů uprostřed velkoměsta..

9.-10. den

Dopoledne City tour: Centenario Park, pitoreskní čtvrť Las Peñas, Artesanal Market (nákup suvenýrů). Transfer na letiště a odlet domů.

 Mapa oblasti:

mapy_Galapagos

 

Související články:

Galapágy

galapagy-1

 

Klima a sezona

Galapágy můžete navštívit celoročně. Rozlišujeme dvě sezony: červen - prosinec (tzv. období sucha), kdy panuje slunečné počasí a voda v moři je chladnější (21 – 22°C). Naproti tomu teplé období (prosinec – květen) se vyznačuje občasnými přeháňkami a teplejším mořem vhodným ke šnorchlování.

Mezinárodní doprava

Nejvýznamnějšími galapážskými aerolinkami jsou Aerogal a Tame. Lety na Galapágy odlétají z Quita nebo Guayaquilu.

Místní doprava

Pokud se neplavíte na vyhlídkové „cruise ship“, musíte se většinou spolehnout na místní veřejnou dopravu. Na jednotlivých ostrovech lze využít taxíky nebo otevřené busy „chiva“. Mezi ostrovy jezdí rychlé čluny.

Ubytování

Na souši se ubytujete jen na 4 ostrovech (Santa Cruz, Isabela, San Cristobal a Floriana), kde najdete výběr od jednoduchých hostelů až po luxusnější hotely. Jinou alternativou je pobyt na palubě vyhlídkové lodi, což je nejpopulárnější způsob cestování po Galapágách.

Jazyk

Oficiálním jazykem je španělština

Měna

Oficiální měnou v Ekvádoru je americký dolar (USD).

Vízum

Vízum ke vstupu není potřeba. K vycestování stačí pas platný ještě nejméně 3 měsíce po datu předpokládaného odjezdu ze země.

Bezpečnost

Galapágy jsou velmi bezpečnou destinací. Kriminalita je zde nízká. Pozor je třeba dávat při šnorchlování – občas se tu vyskytují větší druhy žraloků.