Rio de Janeiro

Rio de Janeiro patří bezpochyby mezi nejkrásnější města na světě, a to díky svému unikátnímu umístění mezi mořem a kopci, při ústí zátoky Guanabara. V Riu najdete přes dvacet pláží s nejznámější pláží Copacabana, můžete navštívit největší městský les na světě – národní park Tijuca, užívat si bohatého nočního života, nebo povečeřet ve skvělé restauraci. Corcovado, Cukrová homole, fotbalový stadión Maracaná, jezero Rodrigo Freitas, to jsou místa, která Vás přesvědčí k pobytu v nádherném městě jakým Rio de Janeiro bezesporu je. A když vám bude v Riu těsno, můžete vyrazit do přírody, třeba k úžasným vodopádům Iguazú.

Vyhlídky

Nejkrásnější pohled na město je z hory Corcovado od sochy Cristo Redendor. Socha je vysoká 30 metrů a široká 28 metrů. Neméně zajímavou vyhlídkou je Cukrová homole Pão de Açúcar. Z cukrové homole se Vám naskytne jeden z nejkrásnějších pohledů na město a zátoku. Tato skála měří 385 metrů a je obklopena dalšími dvěma: Urca a Obličej psa. Kabinovou lanovkou nejdříve vyjedete za 6 minut na vrchol Morro da Urca (220 m n. m.), další kabinovou lanovkou za 5 minut do výše 396 m n. m. na nádherné panorama Ria.

Karneval v Riu

Karneval je v Riu hlavní událost roku, je to čtyři dny nepřetržitě trvající Silvestr: města se naplní světly a barvami a oslavy pohltí doslova každého. Karneval stejně jako fotbal patří k velkým vášním Brazilců a život ve městě se v průběhu karnevalového týdne doslova zastaví. Karneval v Riu je přehlídkou škol samby, tanců a průvodů v ulicích. Ale karneval v Riu to není jen přehlídka škol samby, ale také hudební průvody městem z typických lidových čtvrtí a maškarní bály v klubech.

Fotbal

Příznivci sportu jistě uvítají návštěvu největšího stadionu světa Maracana. Fotbal je národním sportem a návštěva zápasu je opravdovým zážitkem. Nejdůležitější zápasy se odehrávají po celý rok každou neděli od 17 hodin. Autobusy pro hotelové hosty odjíždějí od hotelů již ve 14.30 hodin. Tento způsob návštěvy zápasu je bezpečný, nedoporučuje se pouze vydat se samostatně mezi rozvášněné příznivce jednoho z klubů.

Tropické ostrovy

Kdo si chce odpočinout od městské atmosféry, může vyrazit na celodenní výlet na některý z tropických ostrovů. Výlet vede podél malebného pobřeží Costa Verde do rybářské vesnice Itacurussa, kde se nalodíte na odpočinkovou plavbu v průzračných vodách zálivu Sepetiba Bay. Během plavby na tradičním škuneru je mnoho příležitostí na fotografování, plavání a pozorování delfínů, želv, rejnoků, obřích ledňáčků nebo papoušků. Oběd bude servírován na jednom z ostrovů v zálivu. Po obědě bude čas na relaxaci nebo průzkum ostrovních pláží.

Vodopády Iguacu

Vodopády Iguacu jsou jedním z nejpůsobivějších přírodních divů světa. Jméno Iguaçu znamená v řeči Indiánů „velká voda“ – a skutečně na území tvaru podkovy najdeme celkem 275 vodopádů, které se řítí do 80 metrů hluboké propasti. Vodopády Iguacú leží na Brazilském a Argentinském území a prohlídka z obou stran zabere minimálně jeden den. Ve stejnojmenném národním parku roste okolo 2000 rostlinných druhů, žije zde na 80 druhů savců a 450 ptačích druhů. Vodopády jsou snadno dosažitelné z Ria díky přímému leteckému spojení.

Belmond Copacabana Palace*****

Belmond Copacabana Palace se nachází v soukromém úseku pláže Copacabana a Rio Sul Shopping Mall. Hotel byl kompletně rekonstruován v r. 2012, má 3 restaurace a střešní terasu. K dispozici jsou lázeňské služby v plném rozsahu, venkovní bazén, fitness a wellness centrum. Klimatizované pokoje mají minibar, vysokorychlostní wifi zdarma, plazmovou TV, vestavěný trezor. V ceně ubytování jsou plážové chatky a lehátka.

Hotel Pestana Carlton Atlantica*****

Jeden z hotelů významné hotelové sítě Pestana je vzdálen 20 min autem od místního letiště Santos Dumont a 30 min od mezinárodního letiště Antonio Carlos Jobim. Z tohoto hotelu se Vám naskýtá možnost výhledu na známou pláž Capacabana. Hotel mj. poskytuje výjimečný plážový servis – slunečníky, plážový nábytek, čerstvé džusy… Milujete-li noci plné života a tónů samby, pak tady, v centru Copacabana budete zcela jistě ve svém živlu!

Relais & Chateaux Santa Teresa*****

Tento butikový hotel se nachází v historickém a kulturním centru Ria a nabízí unikátní pojetí tropického designu a panoramatický výhled na záliv Ria de Janeiro. Hosté mohou relaxovat v bazénu uprostřed zahrady, v lázních si můžete dopřát tělové procedury, masáže a další služby. V restauraci se podávají jídla různých kuchyní a výběr kvalitních vín. Hotelové prostory jsou moderního designu s jedinečnou výzdobou, inspirovanou africkou domorodou kulturou. Některé luxusní pokoje zahrnují balkon a vířivku.

Porto Bay Rio Internacional Hotel****

Tento hotel nabízí skvělou polohu přímo na pláži Copacabana a nádherné výhledy na Sugarloaf a Corcovado. V bezprostředním okolí hotelu je stanice metra, populární bary, obchody a restaurace. Hotel má střešní bazén s barem, vlastní restauraci a bar s exotickými koktejly a živou hudbou bossa nova, mezinárodní a brazilská restaurace nabízí bohatou bufetovou snídani, obědy a večeře à la carte. Všechny pokoje mají balkon, TV, minibar a zdarma wifi.

1.-2. den

Odlet večer z Prahy, let Praha – Rio de Janeiro (přes Madrid), ráno přílet do Rio de Janeiro, transfer do hotelu, ubytování v hotelu. Odpočinek, procházka po pláži Copacabana. Odpoledne výjezd na horu Corcovado, návštěva sochy Krista s výhledy na město.

3. den

Dopoledne shlédnutí Karnevalu škol Samby. Oběd formou barbecue v typické restauraci. Odpoledne návštěva Pão de Açúcar (Cukrová homole) - vyhlídkový vrchol. Koupání na pláži Copacabana. Noční Rio - večeře v jedné z nejživějších restaurací v Riu. Po večeři se stanete diváky show skutečné samby s „Mulatas“ a „Batuqueiros, kteří Vám předvedou brazilské rytmy, folklór a karnevalové kostýmy.

4. den

Celodenní výlet na Tropické ostrovy - jízda podél malebného pobřeží do rybářské vesnice Itacurussa, kde se nalodíte na odpočinkovou plavbu v průzračných vodách zálivu Sepetiba. Zastávky budou udělány na fotografování a plavání a oběd bude servírován na jednom z ostrovů.

5. den

Pobyt v Rio de Janeiro: volný čas na koupání a opalování. Kromě pobytu na pláži, sportovního, kulturního a společenského vyžití se nabízí široká škála fakultativních výletů.

6. den

Check out z hotelu. Odlet do Foz do Iguacu, transfer do hotelu, ubytování a odpočinek.

7. den

Prohlídka vodopádů Iguacú z brazilské strany. Fakultativní možnost návštěvy paraguayského Ciudad del Este a přehrady Itaipú s ekologickým muzeem. Nocleh ve Foz do Iguacu.

8.-9. den

Transfer z hotelu na letiště ve Foz do Iguacu, odlet do Rio de Janeira a přestup na let domů. Přílet do Prahy následující den.

Klima a sezona

Rio de Janeiro se vyznačuje tropickým podnebím. Zima trvá od června do srpna a v Riu de Janeiru se teploty v tomto období pohybují kolem 23°C s kombinací slunečných i deštivých dnů. Léto a zároveň hlavní sezona trvá od prosince do února, kdy se teplota v Rio de Janeiro dostává často i k 40°C a nespadá pod 30°C. Hlavní událost v Riu je karneval, který se koná většinou na přelomu února a března.

Mezinárodní doprava

Do Rio de Janeiro létají z Evropy přímé dálkové spoje několika společností - například Iberia, TAP, KLM, Air France, aj.

Místní doprava

Nejvýhodnější cestování po Riu je metrem - tato doprava je ekonomická, rychlá a bezpečná. Veřejné autobusy jsou většinou hodně plné a může v nich dojít k drobným krádežím. Taxíky jsou bezpečné. Letecká doprava k vodopádům Iguazú nabízí přímé spojení s dobou letu cca 2,5 hod, doprava busem (přímé spojení) trvá cca 24 hod.

Ubytování

Rio de Janeiro nabízí širokou škálu ubytování v hotelech všech kategorií. Najdeme tu velké luxusní hotely i malé butikové hotely. Nejžádanější a nejdražší lokalita je podél pláže Copacabana.

Jazyk

Oficiálním jazykem je portugalština. Angličtina je však především díky multikulturalitě velice běžná a užívaná.

Měna

Oficiální měnou v Brazílii je Real (BLR).

Vízum

Pro občany ČR platí v Barzílii bezvízový styk pro pobyt do 90 dnů od prvního vstupu na území země. Pro vstup do země je nutný cestovní pas s dobou platnosti alespoň 6 měsíců od data vstupu.

Bezpečnost

Bezpečnostní situace v Brazílii, zvláště pak ve velkých městech jako jsou Rio de Janeiro a Sao Paulo, není ideální, může dojít ke krádežím či přepadení. Doporučuje se dodržovat následující pravidla: nenosit u sebe velkou hotovost, na hotelu uzamykat cennosti do trezoru, nenavštěvovat samostatně chudinské čtvrti (favely), v noci využívat k přesunům vozidla taxi (i na krátké vzdálenosti).