Borneo

Po Grónsku a Nové Guinei je Borneo třetím největším ostrovem na světě. Někdy se ostrov označuje jako Kalimantan, správně se však takto jmenuje jen jeho větší indonéská část; sever Bornea tvoří dvě malajské provincie Sarawak a Sabah a Brunejský sultanát. Kalimantan láká své návštěvníky především svou zachovalou tropickou přírodou, mnoha domorodými kmeny ze skupiny Dajáků (dříve lovců lebek) a také vynikajícími potápěčskými lokalitami. Velkou část ostrova pokrývá dodnes nepříliš prozkoumaná panenská džungle se vzácnými orangutany, masožravými láčkovkami a obřími květy raflésií. Na Borneu najdeme spoustu národních parků a také nejvyšší horu horu jihovýchodní Asie – 4095m vysokou Mt. Kinabalu.

Výstup na Mount Kinabalu

Nejvyšší hora mezi Himalájemi a Novou Guineou, jedna z nejvyšších hor jihovýchodní Asie a zároveň jedna z nejdostupnějších čtyřtisícovek světa. Poprvé na ni vystoupil roku 1851 britský koloniální správce, sir Hugh Low, po němž je pojmenován hlavní vrchol, 4101 m vysoký „Low’s Peak“. Na svazích Mt. Kinabalu najdeme několik vegetačních stupňů – od nížinných pralesů přes horské mlžné lesy až po alpinské pásmo. Hora leží ve stejnojmenném národním parku, který byl jako první v Malajsii zapsán na seznam světového dědictví. Výstup na vrchol trvá 2 dny a je zvládnutelný pro běžného turistu.

Národní park Tunku Abdul Rahman

Park tvoří pětice menších ostrůvků rozesetých v tropickém Jihočínském moři. Voda, pláže a sytá zeleň ostrovní vegetace propůjčuje tomuto místu téměř pohádkovou atmosféru. Potápěče a vyznavače šnorchlování sem láká hojnost podmořské flóry i fauny korálových útesů, ostatní turisty potom nádhera zdejších pláží. Piknik ve stínu palem doprovázený šploucháním příboje může být tou nejlepší odměnou za namáhavý výstup na Mt. Kinabalu, střechu Bornea.

Maliau Basin

Maliau Basin představuje oblast s jedním z nejlépe dochovaných pralesů na Borneu. Celá oblast je velmi obtížně přístupná, proto se jí také přezdívá Ztracený svět Sabahu (Sabah Lost Word). Kromě neuvěřitelně bohatého ekosystému se v Maliau Basin nachází také mnoho krásných vodopádů. Treking v oblasti Maliau Basin s přespáváním v kempech představuje vrcholně dobrodružnou akci v neobydlené džungli.

Gunung Mulu

Národní park Gunung Mulu je známá krasová oblast, která se vyznačuje velkou biodiversitou. V 17 vegetačních zónách žije 3.500 druhů rostlin! Oblast je protkána mnoha jeskyněmi, včetně údajně největšího jeskynního dómu na světě. Jeskyně hostí miliony netopýrů, jejichž každodenní výlety za potravou poskytují nezapomenutelnou podívanou. Nejvyšším bodem parku je vrcholek věže Gunung Mulu (2.377 m).

Sepilok Orangutan Rehabilitation Centre

Na severu Bornea, v distriktu Sabah, najdeme rehabilitační centrum Sepilok, které by se dalo docela jednoduše nazvat orangutaní sirotčinec. Toto zařízení je součástí rozsáhlé lesní rezervace Kabili Sepilok, v níž trvale žije 60 – 80 divokých orangutanů. Je to také výchovně vzdělávací centrum – a to jak pro místní obyvatele, kteří se zde zblízka seznamují s lesními muži, získávají k nim kladný vztah a učí se, jak je chránit, tak pro turisty, kteří zde mohou zblízka pozorovat vzácné lidoopy v přirozeném prostředí.

Rajah Lodge*****

Luxusní Rajah Lodge nabízí nejlepší ubytování v srdci národního parku Kinabalu, ve výšce 1500 m, obklopena horským mlžným lesem. Rajah Lodge má ideální polohu pro poznávání NP Kinabalu i pro výstup na vrchol. Lodž je vhodná pro rodiny nebo menší skupinky do 6 osob. Má tři ložnice s celkovou kapacitou 6 osob, sociální zařízení, vlastní kuchyň, prostorný obývací pokoj s krbem a jídelnu. Servis zahrnuje m.j. vlastního komorníka.

Pom Pom Island Resort****

Tento tropický resort se nachází na ostrůvku Pom Pom, obklopen písečnými plážemi a modrým mořem. Resort leží asi 45 minut cesty lodí z města Semporna, asi 1,5 hod cesty od letiště Tawau. Privátní bungalovy mají m.j. klimatizaci, velké balkony, lehátka a kávovar. Resort nabízí tradiční masáže, aromaterapii, fitness nebo půjčovnu kol. Ostov Pom Pom je místem, kde klade vejce několik druhů želv a v okolí najdeme asi 20 potápěčských lokalit.

Sepilok Jungle Resort***

Hotel Sepilok Jungle Resort najdeme nedaleko rehabilitačního centra Sepilok. Celý resort je rozprostřen v původní vegetaci a nabízí ubytování v samostatných bungalovech s klimatizací. Díky množstvím orchidejím budete mít pocit, že bydlíte uprostřed botanické zahrady a z verandy bungalovu můžete pozorovat orangutany.

Kinabatangan River Lodge***

Tato Eco-Lodge leží v nádherném prostředí pralesa na břehu řeky Kinabatangan a je ideálním výchozím bodem pro safari výpravy čluny do okolních pralesů. Ubytování je v samostatných bungalovech s vlastním soc zařízením. Lodž disponuje vlastními čluny, prostornou jídelnou, terasou a barem. Hlavní předností místa je skvělá lokalita s ohledem na pozorování divoké přírody.

1.-2. den

Odlet z Prahy do Kuala Lumpur, přestup a odlet do Miri. Transfer připraveným vozem do hotelu, ubytování a večeře.

3. den

Ráno transfer na letiště, odlet do Bario. Transfer 4WD do lodge, oběd. Odpoledne procházka údolím k typickému longhousu, setkání s místními lidmi kmene Kelabit. Návštěva osady Penan – zdejší sběrači a lovci jsou jedním z posledních podobných etnik v JV Asii.

4. den

Trek deštným lesem do vesnice Pa’Longgan (cca 7 hod.). Cesta je lemována masožravými rostlinami a orchidejemi a prochází kolem megalitických staveb Kelabitů. Oběd ve vesnici, odpoledne procházka vesnicí nebo okolí. Noc v jednoduchém ubytování v domácnosti.

5.-6. den

Trek podél řeky Pa’Longgan River, plavba longboatem po proudu řeky do osady Pa’Umur. Návštěva „solných pramenů“, kde místní získávají sůl. Další aktivity lze naplánovat s průvodcem podle zájmu a možností – rybaření s místními lidmi, lov s lidmi kmene Penan, výstup na horu, jungle treking, apod.).

7. den

Přelet Bario - Miri – Kota Kinabalu. Transfer do hotelu, prohlídka města.

8. den

Ráno odjezd do NP Kinabalu (cca 2,5 hod). Volno – prohlídka botanické zahrady, Poring Hot Springs (termální prameny, jungle walk, atd), možnost vidět kvetoucí Rafflésie.

9.-10. den

Dvoudenní výstup na Mt. Kinabalu: ráno přesun busem k Timpohon Gate a výstup na chatu Pendant Hut (5-8 hod). Noční výstup na vrchol v doprovodu rangera – vyráží se v cca 1hod. ráno aby se stihl východ slunce na vrcholu. Sestup k chatě Sayat Sayat, cestou možnost absolvovat Via ferrata, snídaně a sestup k Timpohon gate. Přesun do Kota Kinabalu.

11. den

Scenerický přesun 4WD do Maliau Basin Studies Centre (cca 5 hod.). Odpoledne visutý most mezi stromy „Sky Bridge“ (400 m dlouhý, 22 m nad zemí) a úvodní procházka džunglí. Po večeři noční pozorování zvířat.

12.-14. den

Třídenní trek džunglí v Maliau Basin: Agathis Camp – Nepenthes Camp (vodopády Takob Akob a Giluk Falls) – Maliau Falls – Ginseng Camp – Agathis Camp. Noc pod střechou v jednoduchých "kempech".

15.-18. den

Ráno výstup na vyhlídkovou plošinu v kempu. Transfer do města Semporna, přesun lodí na ostrov Pom Pom Island. Volný program na ostrově v resortu. Možnost rybaření, šnorchlování, potápění, apod.

19.-20. den

Odjezd lodí z ostrova a transfer na letiště Tawau. Odlet Tawau – Kulala Lumpur - Praha.

 

Klima a sezona

Na území Bornea se teploty po většinu roku pohybují v rozmezí 28 - 34° C, na horách je mnohem chladněji než v nížinách. Teplota vody v moři se pohybuje od 27 do 29° C, přičemž nejvyšších hodnot dosahuje obyčejně v dubnu, květnu a červnu. Oblasti Sarawak a Sabah mají poměrně vysoké srážky po celý rok, ale nejvíce zde prší od října do března.

Mezinárodní doprava

Ideální spojení nabízí Malaysia Airlines. Na Borneo se nejlépe dostanete s přestupem v Kuala Lumpur.

Místní doprava

Kvalita komunikací velmi kolísá, místy je nutné využít 4WD. Díky rozsáhlosti území Bornea je často praktičtější využít místních přeletů (letenky nejsou příliš drahé).

Ubytování

V oblasti Sabah a Sarawak najdeme širokou síť hotelů různých kategorií. Na okolních ostrůvcích jsou izolované resorty, často velmi luxusní.

Jazyk

Oficiálním jazykem je malajština (Bahasa Malaysia). Angličtina je však především díky multikulturalitě velice běžná a užívaná.

Měna

Oficiální měnou v Malajsii je Malajsijský ringgit (MYR)

Vízum

Vízum ke vstupu do Malajsijské části Bornea není potřeba. K vycestování stačí pas platný ještě nejméně 6 měsíců po datu předpokládaného odjezdu ze země.

Bezpečnost

V polohách do cca 2500 m nad mořem hrozí nakažení malárií, jako prevenci je nejlepší užívat antimalarickou profylaxi. Ve vyšších nadmořských výškách se může projevit akutní výšková nemoc – bolesti hlavy spojené s nechutenstvím, zvracením nebo malátností.