Nový Zéland

Není snad pestřejší země na světě, než je Nový Zéland – gejzíry, horké prameny a sopky Severního ostrova kontrastují s horami a fjordy ostrova Jižního. Kromě fascinující a neustále se měnící krajiny uvidíte lachtany, tučňáky, albatrosy nebo velryby. Tady také zažijete dobrodružné aktivity, které můžeme vyzkoušet jen málokde jinde na světě – například jízdu tryskovým člunem, plavání s delfíny nebo mořský kajaking. Na Novém Zélandu také organizujeme vinařské zájezdy, rybářské výpravy, heliskiing, trekingové pobyty nebo expedice na mořských kajacích. Cestu pro fotografy vám naplánuje podle vašich preferencí profesionální fotograf, který na Zélandu pravidelně fotografuje na kalendáře.

Treking

Nový Zéland je jedním z nejskvělejších míst na Zemi pro klasický trekking. V celé zemi najdeme bezpočet jednodenní túr i vícedenních treků. Trasy vedou nejenom horami, ale i po plážích, ledovcích, po sopkách nebo pustými lesy. Nejhezčí túry jsou zařazeny do kategorie tzv. Great Walks, sem spadá například i slavný Milford Trek v NP Fiordland nebo Tongariro crossing v NP Tongariro. Specifikou Nového Zélandu je hustá síť horských chat, útulen a bivaků.

Adrenalinové aktivity

Nový Zéland je doslova „živnou půdou“ pro vznik nových dobrodružství: Byl tu vynalezen tryskový člun, poprvé se tu komerčně skákalo na gumovém laně, narodil se zde zorbing,..  Kromě toho můžete zažít plavání s delfíny nebo s lachtany, vydat se do jeskyní na tzv. „black water rafting,“ sjíždět na člunu vodopády, skákat padákem a zažít další bláznivé aktivity. Hlavním centrem těchto „sportů“ je dnes horské městečko Queenstown, kde se nabídka adrenalinových aktivit koncentruje v neuvěřitelném množství, což umožňují zejména dokonalé přírodní podmínky.

Vinařský zájezd

Nový Zéland je nejnovějším přírůstkem v rodině vinařských zemí. Jeho vína se dostala do popředí teprve před 20 lety a od sedmdesátých let zde najdeme nejdynamičtější vinařský sektor na světě. Nový Zéland dokázal nemožné – známým vínům dal  novou chuť.  Největší úspěchy ve světa zaznamenal Sauvignon Blanc z údolí Loiry ve Francii, dobře si vedou i Chardonnay, Pinot Gris, Riesling, i šumivá vína vyráběná tradiční metodou. I novozélandská červená vína se pomalu dostávají mezi světovou špičku. Např. Pinot Noir, Merlot, Cabernet Sauvignon.

Nový Zéland na kole

Na Novém Zélandu připravujeme cyklistická putování s doprovodným vozidlem “nalehko” nebo vám navrhneme a zajistíme plán cesty bez podpory auta. Projeli jsme na kolech oba ostrovy – po silnicích s minimálním provozem i po šotolinových a farmářských cestách nebo MTB trailech. Možností je velmi mnoho a na kole se na Zélandu dostanete do míst, kam se jiní turisté nikdy nepodívají. Trasy přizpůsobíme typu kola, zdatnosti a požadavku na komfort ubytování.

Fotocesty

Naší specialitou jsou zájezdy na Nový Zéland pro fotografy. Náš průvodce je profesionální fotograf, který zde pravidelně fotografuje nástěnné kalendáře – budete tedy v nejlepších rukou! Nový Zéland navštěvujeme opakovaně a ve všech ročních obdobích. Zejména zima (červenec-srpen) je období pro fotografy velmi vděčné – pohybuje se tu minimum turistů a můžete obdivovat například kontrast vždyzelených lesů a zasněžených vrcholků hor.

Dalších 25 věcí, které můžete zažít na Novém Zélandu:

mořský kajaking * horská kola * maorská hudba * tradiční pokrm hangi * degustace kiwi pálenky * výstup na ledovec * piknik u jezera * fish&chips * lov ryb * sběr mušlí na pláži * pozorování velryb * čerstvé langusty v Kaikoura * koupání v termálech * největší stromy kauri * jachting * trh s keramikou * pozorování kiwi * táboření na pláži * stříhání ovcí na farmě * pozorování jižního kříže * naučit se tanec haka * golf pod sopkou * okusit whitebait * místní zmrzlina * rýžování zlata

Moeraki Wilderness Lodge*****

Tento unikátní Eko-hotel se nachází na západním pobřeží Jižního ostrova, 30 km od města Haast, v národním parku Westland National Park (Te Wahipounamu). Jedna ze dvou wilderness lodží na NZ nabízí komfortní ubytování uprostřed divoké přírody západního pobřeží. Mezi vrcholy pobytu patří například objevování okolního pralesa, plavba po jezeře na kanoi nebo kajaku, pozorování tučňáků, procházky po divokých plážích, aj. Součástí peronálu jsou školení ekologové, kteří vám pomohou pozorovat mnoho unikátních rostlin a živočichů.

Chateau Tongariro****

Tento historický hotel ležící přímo pod sopkou Ruapehu patří mezi ikony novozélandské turistiky. Tradiční architektura, příjemný interiér a skvělá lokalita jej řadí mezi nejoblíbenější hotely v zemi. V těsné blízkosti leží lyžařské středisko, golfové hřiště a síť pěších turistických tras. K vybavení hotelu patří hotelové kino, sauna, krytý bazén a fitness. V hotelu najdeme 2 restaurace a bar.

Huka Lodge*****

Tento luxusní butikový hotel leží na břehu největší řeky Severního ostrova Waikato, 10 minut pěšky od proslulých vodopádů Huka Falls. Hostům je k dispozici 25 partmánových pokojů vybavených soukromou terasou, klimatizací nebo minibarem. K vybavení hotelu patří venkovní plavecký bazén, knihovna a tenisový kurt. Huka Lodge nabízí sportovní aktivity včetně petanque, vodního lyžování nebo rybaření.

Chalet Queenstown****

Tento rodinný butikový B&B hotel leží 5 min chůze od centra Queenstownu a nabízí nádherné výhledy na jezero Wakatipu a okolní hory. Všechny pokoje jsou vybaveny vlastní koupelnou, LCD TV, privátní terasou nebo balkonem s výhledem na jezero nebo na hory. Hosté mohou využít zahradního BBQ koutu, prádelny nebo lyžárny. V případě zájmu lze objednat kontinentální snídani.

1.-3. den

Odlet z Prahy do Aucklandu, přesun na poloostrov Coromandel, krátký výšlap v rezervaci s obřími stromy Kauri. Večer koupání na Hot water beach.

4. den

Ráno návštěva skalního útvaru Cathedral Cove, fotografování východu slunce. Přesun do Rotorua, cestou vodopády Kaituna (možnost raftingu). Prohlídka města Rotorua: tradiční čtvrť Ohinemutu, gejzír Pohutu a termální oblast Te Whakarewarewa. Večer maorský koncert a tradiční pokrm hangi.

5. den

Nejbarevnější termální oblast Wai-O-Tapu, gejzír Lady Knox. Výstup na sopku Tarawera - unikátní krajina kráterů a červeného lávového tufu. Večer koupání v přírodních termálech, které znají jenom domorodci.

6.-8. den

Třídenní treking v NP Tongariro - tzv. Tongariro Northern Circuit. Tři dny nenáročné turistiky krajem Tolkienova Mordoru: činné sopky, lávové pouště, jezera a vodopády... Noclehy v dobře vybavených chatách.

9.-10. den

Přejezd k nejhezčí hoře Nového Zélandu, Taranaki. Trek na úpatí hory a v případě dobrého počasí výstup nad hranici lesa, případně zdolání vrcholu.

11. den

Přejezd do Wellingtonu. Cestou hezké muzeum maorské kultury ve Whanganui a malebný Capiti Coast.

12. den

Prohlídka Wellingtonu a přejezd trajektem na Jižní ostrov. Přesun přes Marlborough Sounds do NP Abel Tasman. Večer v české hospodě.

13.-15. den

Pobřežní túra Abel Tasman Coast Track. Trasa vede po plážích a původními lesy. Noclehy v dobře vybavených chatách. Návrat zpět lodním taxi.

16.-17. den

Přejezd do Kaikoura. Cestou proslulé vinice v Marlborough, degustace vín. Pozorování velryb v Kaikoura nebo úchvatná procházka po útesech.

18.-20. den

Přejezd do Christchurch: fantastické muzeum Antarktidy, poloostrov Banks. Poslední Fisch&Chips a odlet domů...

Klima a sezona

Nový Zéland má mírné oceánské podnebí, přičemž nejsevernější část má podnebí subtropické. Roční období jsou proti Severní polokouli obrácená. Nejteplejší měsíce jsou leden a únor a nejchladnější červenec. Na Severním ostrově je průměrná teplota 18 °C a na Jižním 13 °C. Zimy jsou mírné. Převládající západní větry přinášejí zejména na západní pobřeží Jižního ostrova bohaté srážky. Nový Zéland lze navštívit celoročně, hlavní letní sezona trvá od listopadu do března.

Mezinárodní doprava

Nový Zéland obsluhuje vícero velkých aerolinek. Létá se zejména do Aucklandu a Chritstchurch, mezinárodní spojení má ale například i Queenstown nebo Wellington.

Místní doprava

Nejlepší způsob cestování je vypůjčeným autem (ovšem pozor, jezdí se vlevo!). Můžete také cestovat autobusy Intercity, které jsou pohodlné, síť poměrně hustá, ale jízdné je poměrně drahé, takže se vyplatí spíše individuálním cestovatelům. Mladé a odvážnější cestovatele jistě potěší, že Nový Zéland přeje i stopu, který zde platí za poměrně bezpečný. Mezi Severním a Jižním ostrovem jezdí pravidelně trajekt.

Ubytování

Velmi široká škála služeb, v níž si každý vybere: od tábořišť a kempů přes oblíbené farmstay nebo Bed & Breakfast až po luxusní hotely. Zejména novozélandské kempy jsou velmi kvalitní a ocení je zejména ti, co chtějí mít flexibilní itinerář.

Jazyk

Oficiálním jazykem je angličtina

Měna

Oficiální měnou na Novém Zélandu je novozélandský dolar (NZD).

Vízum

Vízum ke vstupu není potřeba. K vycestování stačí pas platný ještě nejméně 3 měsíce po datu předpokládaného odjezdu ze země.

Bezpečnost

Nový Zéland je bezpečná země s nízkou kriminalitou a bez výskytu tropických nemocí.