Martinik, Svatá Lucie a Grenadiny na jachtě

Navštivte nejhezčí oblasti karibských ostrovů na katamaránu nebo elegantní plachetnici vedené zkušeným českým kapitánem! Vyplouváme z ostrova Martinik a trasa je vedena na jih, k ostrovu St. Vincent a korálovému souostroví Grenadiny. Trasa plavby je přizpůsobena přání posádky, v případě zájmu lze zvolit i severní trasu k ostrovům Dominica a Guadeloupe. O skupinu se postará český kapitán – servis zahrnuje m.j. stravování, organizaci pobřežních výletů. Možnost rybolovu, mořský kajak nebo šnorchlování, za příplatek potápění nebo kitesurfing.

Každou plavbu vám individuálně přizpůsobíme podle vašeho přání, jsme jachtaři a Karibik opakovaně navštěvujeme. Na základě vašich přání navrhneme to nejpříjemnější řešení tak, aby se vám plavba líbila. Lodě mají většinou základnu na Martiniku v přístavu Le Marin, pouhých 30 km od letiště Fort de France. Martinik má vynikající dostupnost z Evropy.

Jižní trasa z Martiniku na Grenadiny patří k nejhezčím v Karibiku, můžeme vám ale zajistit i okružní plavbu na Dominiku a Guadeloupe nebo některou z jednosměrných tras:

  • St. Maarten – Martinik
  • St Maarten – Guadeloupe
  • Guadeloupe – Martinik

Jednosměrná plavba = více navštívených míst a méně času stráveného při přeplavbách mezi ostrovy.

 

Martinik a návětrné ostrovy

Návětrné ostrovy tvoří jižní větev oblouku souostroví Malé Antily v Karibském moři, jehož jsou zároveň východní hranicí. Největší z ostrovů jsou Dominika (občas řazená k Závětrným ostrovům), Martinik, Svatá Lucie, Svatý Vincenc a Grenadiny a Grenada. Zatímco Martinik je zámořským územím Francie a de facto součástí Evropské unie, ostatní ostrovy jsou samostatné. Plavba po návětrných ostrovech na jih od Martiniku pokrývá více různorodých ostrovů, ale vyžaduje delší přejezdy, kdy vám odměnou bude ta nefalšovaná exotika. Obvykle sem míří delší plavby (2-3 týdny).

Svatá Lucie

Svatá Lucie je hornatý a zelený ostrov jižně od Martiniku, který nabízí mnoho nádherných pláží a zátok pro kotvení. Ikonou ostrova jsou dva vulkanické vrcholy Malý a Velký Piton nedaleko města Soufriere, na které lze vystoupit za nádherným výhledem. Mezi další zajímavosti patří botanické zahrady Diamond Gardens s vodopádem Diamond Falls, termální prameny a vulkanický kráter, rumová manufaktura nebo hlavní město Castries. Na samém severu ostrova můžete navštívit národní park Pigeon Island a vystoupit na starou pevnost s nádherným výhledem.

Svatý Vincenc

Jestliže na Svaté Lucii je turistů opravdu málo, tady budete mít dojem, že jste mezi potomky afrických otroků a domorodými kariby jediní běloši. Lidé jdou pohodoví, nikdo nikam nespěchá, prostě karibská pohoda! Můžete vystoupit ke kráteru nejvyšší sopky Soufriere, zakotvit v zátoce Walliabou Bay, kde se natáčel film “Piráti z Karibiku”, nebo projít živé město Kingstown s množstvím trhů a nejstarší botanickou zahradou na západní polokouli.

Grenadiny

Tento řetízek karibských ostrůvků patří administartivně pod Svatý Vincenc a když se podíváte na mapu, můžete si je představit jako pomyslný ocas létajícího draka vlající pod „tělem“ – ostrovem Sv. Vincenc. Ostrov Bequia je druhým největším z Grenadin, ostrov býval proslulý velrybářstvím a doposud zde mají povoleno ulovit čtyři velryby ročně. Na Union Island můžete zakotvit v nádherné zátoce Chatham Bay nebo navštívit městečko Clifton. Mayreau je nejmenší obydlený ostrov Grenadin, kotviště Salt Whistle Bay tvoří úzká písečná kosa s palmovým hájem. Mořská rezervace Tobago Cays je pohádková laguna s pěti malými ostrůvky. Korálový útes chrání před vlnami a šnorchlování je tu fantastické. Na písečném dně leží obrovské hvězdice, uvidíte rejnoky, želvy a obrovská rybí hejna.

Guadeloupe a Dominika

Guadeloupe je součástí závětrných ostrovů souostroví Malé Antily. Výhodou je četné a levné letecké spojení z Francie. Guadeloupe je dobrou základnou pro plavby v Karibiku jak směrem na nazávislý ostrov Dominica, tak luxusní britský ostrov Antigua. Guadeloupe je ideální jachtařská oblast se stabilními východní pasáty, klidnými lagunami a zátokami. Většina ostrova je přírodní rezervací s řadou nádherných vodopádů a s termálními prameny uprostřed tropického pralesa. Klidné moře na závětrné straně Guadeloupe je jednou z nejoblíbenějších destinací pro potápění.

Britské Panenské ostrovy (BVI)

Britské panenské ostrovy (British Virgin Islands, neboli BVI) je souostroví tvořené více než 50-ti ostrovy na pomezí Atlantského oceánu a Karibského moře, kde příroda vytvořila výjimečné podmínky pro jachting, potápěnírybaření. Mezi hlavní devízy patří velmi příjemné klima s celoroční teplotou mezi 26 a 32°C bez monzunových dešťů a dále klidné a chráněné moře s průzračnou vodou, korálovými útesy, pestrým podmořským světem a „panenskost“ ostrovů. Za týden můžete navštívit všechny 4 hlavní ostrovy – Tortola, Virgin Gorda, Anegada a Jost Van Dyke a kromě toho se zastavit na řadě menších neobydlených ostrůvků s panenskými plážemi.

Plachetnice Bavaria 50

Prostorná a moderní klasická (jednotrupá) plachetnice má celkem 5 kabin a je možné ji obsadit až 12 osobami (10 v kajutách a 2 v salonu). Loď má 3 sprchy a 3 toalety, automatického pilota, nafukovací člun s přívěsným motorem. Plavba na jednotrupých plachetnicích je sportovnější než na katamaránech, menší prostornost salonu je vyvážen rychlejší a příjemnější plavbou ve vlnách. Chorvatsko-17

Katamarán Lagoon 400

Plavba na katamaránech je velmi komfortní a obavy z ní nemusejí mít ani úplní začátečníci. Katamarán je stabilní, velmi dobře ovladatelné plavidlo (je možné jet na plachtu, ale i na motor). Zajišťuje dostatečný komfort (dvoulůžkové kabiny s vlastním sociálním zařízením) i životní prostor pro posádku (prakticky celá paluba pro slunění a relaxaci). Je jen na každém, do jaké míry se bude chtít do chodu lodi zapojit – vše může obstarat sám kapitán a nebo naopak zapojit celou posádku. Katamarány se zkušenými kapitány vám umožní uniknout turisticky exponovaným místům, zajistí vám jistou svobodu a hlavně jsou samy o sobě neopakovatelným zážitkem.karib-jachta-3

Dvojstěžňová jachta – ketch

Jachta na délku měří více jak 17 m (57 ft), na šířku v nejširší části má 4,8 m a nabízí dvě samostatné kajuty, prostorný salon s možností dvou lůžek, dvě koupelny s vlastní toaletou a samostatnou kajutu pro posádku. V zadní části jachty je prostorná hlavní kajuta s klasickým dvojlůžkem (140 x 190 cm), se vstupem do salonu nebo s vlastním schodištěm do kokpitu, s koupelnou, kde je zvlášť toaleta a sprchový kout. Dostatek úložného prostoru je zde též samozřejmostí. V centrální části jachty se nachází luxusní salon a kuchyně. V saloně jsou umístěny dvě velké pohovky, na kterých je možné přespat (v případě obsazenosti šesti hosty), jídelní stůl, navigační a mapový stolek. Salon má taktéž svou vlastní klimatizační jednotku. V přední části naleznete druhou dvoulůžkovou kajutu s přímým vstupem do salonu, která taktéž nabízí dostatek soukromí, pohodlí i úložného prostoru. plan


Inspirativní program

1. den

Odlet z Prahy/Vídně přes Paříž na ostrov Martinik, transfer do přístavního městečka Le Marin, nalodění. Přivítání s kapitánem a upřesnění trasy plavby.

2.-3. den

Vyplutí z Martiniku na ostrov Svatá Lucie. Kotvení v Soufriere - možnost výstupu na některý ze scenerických sopečných kuželů - Gros Piton a Petit Piton, nádherné pláže Anse Chastanet a Anse Mamin, národní park Pigeon Island, termální prameny a vodopád Diamond Falls, návštěva místní rumárny, apod. Na jihu ostrova můžete vyzkoušet kitesurfing na proslulé pláži Sandy Beach.

4.-5. den

Plavba na ostrov Svatý Vincenc, návštěva koloniálního města Kingstown. Půldenní výstup na nejvyšší vrchol ostrova - sopka La Soufriere (1234 m). Možnost pohlídky botanických zahrad - nejstarších na západní polokouli!

6.-9. den

Souostroví Grenadiny: Pohodová plavba spojená s koupáním, šnorchlováním, rybolovem a návštěvou karibských ostrůvků. Ostrov Bequia s nádhernými plážemi a želví chovnou stanicí, ostrov Mayreau a zátoka Salt Whistle Bay s nejlepšími lobstry a ideálními podmínkami pro kiteboarding, ostrovy Union Island, Baradal, Petite Tabac, ..a mnohé další!

10.-13. den

Návrat zpět na Martinik - dle chuti koupání, šnorchlování, potápění, rybolov nebo návštěvy ostrovů s možností pěších výletů či organizovaných exkurzí. Kotvení v zátoce Sainte Anne na Martiniku s nádherným západem slunce.

14. den

Návrat do Le Marin, vylodění a transfer na letiště.

Klima a sezona

Přestože se počasí v Karibiku liší ostrov od ostrova, v rámci daných ostrovů jsou tu teploty většinou stabilní s pouze malými sezónními odchylkami. Stálé pasátové větry přináší ke Karibským ostrovům ze severovýchodu teplý vzduch zahřívaný množstvím slunečních paprsků. V období listopad – duben bývá počasí stabilní s velkým podílem slunečního svitu. Teploty vzduchu dosahují rozpětí cca 26 - 31°C. Teplota vody se pohybuje mezi 27 - 29°C. V srpnu a září bývá tato oblast často zasažena tropickými bouřemi, které většinou trvají několik dní.

Mezinárodní doprava

Oblast Malých Antil je dobře dostupná, na větší ostrovy létají přímé linky z mnoha evropských měst. Na menší souostroví je nutné využít místní přelety. Na Martinik, Pointe-á-Pitre nebo St. Maarten ideálně letem Air France s přestupem v Paříži. Z dalších společností sem z Francie létá Corsair, Air Caraibes nebo Xl Airways. Cena letenky podle sezony 12 – 20.000 Kč.

Místní doprava

Mezi jednotlivými ostrovy lze využít letecké popřípadě lodní spojení. Větší ostrovy mají silniční síť.

Chartery a ubytování

Lodní charterové společnosti najdeme ve většině větších přístavů. Lodě se půjčují v týdenních periodách, den nástupu je většinou sobota. Ubytování na souši najdeme v různých kategoriích.

Jazyk

Na ostrovech se mluví většinou anglicky. Díky španělským kořenům mnoha zdejších obyvatel tady ale své místo má i španělština, na ostrovech Francouzských Antil francouzština.

Měna

Obecně platí, že všude v Karibiku můžete bez problémů platit americkými dolary, existují samozřejmě i měny místní, jako třeba dominikánské peso, mexické peso, východokaribský dolar, jamajský dolar, bahamský dolar, na Martiniku, Guadeloupe a Sv. Martinu se platí eury. Na většině východních ostrovů Malých Antil platí Východokaribský dolar (XCD nebo také EC), jeden EC = asi 10 Kč.

Vízum

Na některých místech Karibiku vám bude stačit pas platný ještě 6 měsíců po ukončení cesty a zpáteční letenka, na některých je potřeba vízum nebo turistická karta. To je většinou možné zakoupit přímo na letišti v Karibiku.

Bezpečnost

Při cestování po Karibiku není vyžadováno žádné speciální očkování, je však doporučeno očkování proti oběma typům žloutenky, břišními tyfu a na cestu si sbalit repelent. Malé Antily jsou bez výskytu malárie.