Kuba

Právem je Kuba nazývána perlou Karibiku – má vše, co lze od prázdninového ráje očekávat: nádherné pláže, teplé moře, příznivé podnebí a cenově přístupné all-inclusive služby. Během poznávacího programu můžete navštívit město Havana plné koloniálních paláců, zajít do proslulého La Bodeguita del Medio, nebo na koncert Buena Vista Social Club, projet se americkým old-timerem, prohlédnout si továrnu na výrobu doutníků nebo starobylé město Trinidad. Relaxovat lze na spoustě pláží, z nichž nejznámější je letovisko Varadero, kde se necháme ukolébat šuměním moře a palem u skleničky Hemigwayova oblíbeného mojita… Zájezd na míru lze přizpůsobit individuálním požadavkům na délku cesty, aktivity a navštívená místa.

Pro kompletní a podrobnou nabídku programů na jachtách navštivte náš specializovaný web Inspira-sailing.cz

logo_sailing

Kuba na jachtě

Kdo chce poznat největší z karibských ostrovů jiným a neotřelým způsobem, může plout na plachetnici, katamaránu nebo motorové jachtě vedené českým zkušeným kapitánem. Takto poznáte místa, která byste zcela jistě jinak nemohli navštívit. Kromě plachtění můžete také loď využít jako základnu k potápění, šnorchlování nebo pro rybolov. Výchozím bodem jachtařů je většinou Souostroví Canarreos se spoustou nádherných ostrovů se skvělými zálivy ke kotvení. Během plavby lze navštívit například koloniální Trinidad nebo mořský národní park Jardines de la Reina.

Havana

Havana, největší město v Karibiku, je kubánským politickým, kulturním a ekonomickým centrem. Při procházce uličkami středověkého centra s jeho paláci, kostely a náměstími budete moci obdivovat místy zašlou a jinde krásně opravenou nádheru středověkých staveb. Na kouzlo staré Havany navázaly novější části města s významnými stavbami jako je havanský Kapitol, Velké divadlo a další. Příjemným zážitkem je návštěva původního sídla rodiny Bacardi, dnes značka Havana Club, kde je zřízeno muzeum skvělého kubánského rumu. Večer navštivte legendární bary La Bodeguita del Medio a La Floridita, kde se zrodily koktejly Mojito a Daiquiri

Varadero

Největší turistické letovisko na ostrově se vyznačuje moderními hotely, kvalitním servisem, příjemnými domorodci, úchvatnou, cca 20 km dlouhou pláží s bílým jemným pískem a průzračně čistým Karibským mořem. Varadero se nachází 140 km od Havany a pyšní se moderními kvalitními hotely, poskytujícími servis all inclusive a najdete tu také mnoho barů a kaváren. Varadero vám poskytne vše, co očekáváte od vysněné dovolené – bílé pláže, dobře přístupné průzračné moře, restaurace, noční zábavu, tenisová a golfová hřiště, potápěčská centra, kubánské doutníky a rum a v neposlední řadě hudbu salsa.

Trinidad

Trinidad je koloniální městečko a kulturní památka UNESCO. Najdete tu jednopatrové domečky s vysokými stropy, zamřížovanými okny, ulice dlážděné kamenem, koloniální paláce nebo všudypřítomné dobové sochy. V minulosti byl Trinidad jedním z mála míst na Kubě, kde se těžilo zlato, možná právě proto získali kolonizátoři dojem, že Kuba skrývá ohromné zásoby zlata. Je to úplně jiná Kuba než v Havaně, zcela odlišná od Santiaga i od Baracoa. Když se lidé večer sejdou před Casa de la Musica, popíjejí místní mojito a tančí salzu…

Pinar del Río a tabákové plantáže

Celodenní výlet do oblasti pěstování světoznámého kubánského tabáku. Tabákové plantáže v provincii Pinar del Río leží v kulturní zemědělské oblasti. Zelená údolí jsou přerušována balvanitými šedými oblými vrcholy „mogoty”, připomínajícími hřbety sloního stáda. Zážitkem je návštěva výrobny proslulých doutníků a také místní fabriky na kubánský rum. Oba tyto skvělé výrobky si lze na místě zakoupit se zárukou pravosti. Uvidíte řadu dobře zachovalých koloniálních zemědělských usedlostí a při své cestě napříč oblastí Valle de Vinales také pozůstatky původních indiánských předkolumbovských kultur.

Národní parky a Topes de Collantes

Topes de Collantes je vysokohorské středisko přímo v srdci nejkrásnějšího kubánského pohoří Sierra del Escambray. Najdete zde hluboké lesy plné palem, borovic a eukalyptů, ale také dalších atypických endemických zástupců kubánské flory i fauny. V oblasti Sierra del Escambray se nachází celá řada národních parků, z nichž nejznámější jsou El Nicho, Guanayara, Altiplano, El Cubano nebo Codina. Cesty končí u nádherných vodopádů Salto de Caburní (62 m), Salto del Rocio a Salto Vega Grande, kde si můžete zaplavat v osvěžující vodě pod vodopády.

Matanzas

Návštěva hlavního města stejnojmenné provincie Matanzas, kam územně spadá i poloostrov Varadero. Město Matanzas je přezdíváno Kubánské Athény kvůli velkému množství významných staveb jako je Divadlo Sauto, perla architektury 19. století, budovy okolo náměstí Plaza de la Vigía, „rákosový palác” Palacio de Junco, budova Farmaceutického muzea. Zajímavá je návštěva místního barvitého trhu kvůli jeho osobité atmosféře.

Palacio del Marqués de San Felipe*****, Havana

Palacio del Marqués de San Felipe y Santiago de Bejucal je okouzlující 5-hvězdičkový hotel v restaurované koloniální budově, s bezkonkurenční polohou na malebném náměstí Plaza de San Francisco de Asis v centru staré Havany. Střešní terasa v 6. patře nabízí nádherný výhled na město a v blízkosti hotelu jsou galerie Carmen Montilla a Los Oficios, Café del Oriente, trhy, museum čokolády a museum kubánské keramiky. Všechny pokoje jsou moderně zařízené, mají SAT TV, pokojovou službu, fén, minibar, koupelnu, internetové připojení, klimatizaci, trezor, telefon.

Iberostar Grand Hotel Trinidad*****

Mezi přednosti tohoto 5hvězdičkového zařízení, které se nachází v centru městečka Trinidad, patří fakt, že je honosné a elegantní. Iberostar Grand Hotel Trinidad nabízí 40 prostorných pokojů vybavených sejfem, satelitní TV, ledničkou, minibarem a balkónem. Díky své poloze hotel umožňuje hostům snadný pěší přístup k mnoha zajímavostem – Guanuhaya Archaeology Museum, Plaza Mayor; Playa Ancon a Topes de Collantes se nachází krátkou jízdu autem od hotelu.

Melia Varadero*****

Hotelový komplex se nachází uprostřed tropické zahrady, poblíž nákupního centra Plaza America, cca 8 km od centra Varadera. Hotel leží přímo u dlouhé pláže Las Americas s jemným bílým pískem. Pokoje mají koupelnu s WC, fén, klimatizaci, sat. TV, telefon, trezor, minibar, kávovar a balkon nebo terasu. Hotel má 6 restaurací (z toho 1 hlavní bufetová a 5 a la carte), 3 bary, snack bar na pláži, obchod se suvenýry, salon krásy. All Inclusive stravování zahrnuje: snídaně, obědy i večeře formou bufetu v hlavní restauraci, snacky a neomezená konzumace nealkoholických a místních alkoholických nápojů během dne.

Melia Buenavista*****

Melia Buenavista je nový luxusní hotel ležící na kubánském ostrově Cayo Santa María. Tento luxusní hotel je leží přímo na pláži obklopen třemi zátokami s dalšími panenskými plážemi nabízející jemný písek, čistou vodu a tropickou vegetaci. Hotel nabízí celkem 104 apartmánů v dvoupatrových bungalovech. Všechny pokoje jsou klimatizovány a mají mj. telefon, LCD televizi, stropní ventilátor, elektrický kávovar s kávou a čajem, mini bar, trezor, fén. V hotelu jsou k dispozici 3 restaurace a 3 bary Komplex dále nabízí 2 bazény a lázně „Yhi-Spa“ s nabídkou masáží a dalších procedur.

1. den

Odlet z Prahy, odpoledne přílet do Havany. Ubytování v koloniálním hotelu v centru města, procházka, odpočinek. Večer možnost návštěvy slavné Tropicana Show, Casa de la Musica Night Club nebo koncert Buena Vista Social Club.

2. den

Celodenní prohlídka koloniální Havany: moderní nábřeží Malecon, kde se scházejí místní, Náměstí revoluce s památníkem Jose Martino, staré město „Habana Vieja“ s návštěva muzea Havana Club Rum, hodinová projížďka Old-timer American Cars, návštěva náměstí San Francisco, budova burzy, autentický trh se starožitnostmi. Večer vás čekají legendární bary La Bodeguita del Medio a La Floridita, kde se zrodily koktejly Mojito a Daiquiri

3. den

Celodenní výlet do oblasti Pinar del Rio: zastávka v Soroa a vodopád “Rainbow of Cuba”, setkání s místními umělci a řezbáři, návštěva školy a setkání s učiteli a studenty, ruiny Cafetal Buena vista (památka UNESCO), návštěva největší orchidejové farmy na Kubě se 700 druhy orchidejí. Oblast Viñales s tabákovými plantážemi a vápencovými útvary (UNESCO). Údolí poskytuje nádhernou příležitost pro návštěvu plantáží, výroben doutníků a poznáte také kubánské ekozemědělství, domácí produkty. Návrat do Havany, večeře v hotelu

4. den

Ráno přejezd do Cienfuegos, prohlídka Terry Theatre (nejhezčí koloniální budova ve městě). Oběd v restauraci Club Cienfuegos. Přejezd do Trinidadu: návštěva Valle de los Ingenios (údolí cukrovarů) s plantážemi cukrové třtiny, Iznaga Tower (strážní věž, odkud se hlídali otroci), Museo Romantico, Bar La Canchanchara s ochutnávkou unikátního rumového koktejlu.

5. den

Ráno přejezd k Národnímu parku Guanayara, přesun ruskými terénními náklaďáky na vrchol hory Topes de Collantes a následný trek džunglí. Uvidíte různorodou krajinu, jezírka, vodopády, rostliny, motýly, ptáky. Největší vodopád na Kubě, který se nazývá El Caburní a koupání pod vodopády. Oběd v restauraci La Gallega, odpoledne návrat do Trinidadu.

6. den

Ráno přejezd do města Santa Clara, návštěva Mauzolea a Muzea Che Guevary. Procházka městem. Santa Clara je hlavní město kubánské provincie Villa Clara. Je to příjemné univerzitní město a významné centrum obchodu s nerosty a cukrovou třtinou. V Santa Claře se nachází také mauzoleum s ostatky Che Guevary a jeho šestnácti spolubojovníků a muzeum věnované životu Che Guevary. Oběd v místní restauraci Los Caneyes, přejezd do Varadera, ubytování v hotelu.

7.-10. den

Pobyt ve Varadero. Relaxace s možností výletů a aktivit: Plavba moderním katamaránem podél severního pobřeží Kuby k malým korálovo-písečným ostrůvkům „cayos”, Show s delfíny, Río Canímar (výlet pro milovníky přírody a dobrodružství kombinuje návštěvu jeskyně Saturno, šnorchlování a plavbu po zákrutech řeky Canímar), návštěva města Matanzas, které je přezdíváno Kubánské Athény, Discovery tour (jízda džípem, splavení řeky Canímar, projížďka na koních, koupání v řece), aj.

11.-12. den

Přejezd na letiště Varadero a odlet. Přílet domů 12. den.

 

Mapa trasy

kuba-mapa

Klima a sezona

Na Kubě jsou dvě různá období: dešťů (květen-říjen) a sucha (listopad-duben). Období sucha je charakterizováno slunečným a příjemným počasím s teplotami mezi 24° a 27°C, období dešťů je pak o něco teplejší, s malými teplotními výkyvy.

Mezinárodní doprava

Ideální vstupní letiště na Kubě jsou Havana a Varadero.

Místní doprava

Cestování po Kubě je možné pronajatým automobilem. Mezi většími městy jezdí většinou dálkové autobusové spoje.

Ubytování

Kuba nabízí množství hotelů různých kategorií. S ohledem na standard obvyklý v Evropě odpovídají kubánské 5-ti hvězdičkové hotely evropským 4-hvězdičkovým hotelům.

Jazyk

Úředním jazykem je španělština. V turistických centrech a hotelových komplexech se bez problémů domluvíte anglicky.

Měna

V zemi platí dvě oficiální měny: Kubánské peso (CUP) - kurz je stanoven 1:1 s USD a Konvertibilní peso (CUC) - hlavní užívaná měna.

Vízum

Pro cestu na Kubu potřebujete vízum, respektive turistickou kartu. Tu vám vystaví zastupitelský úřad Kubánské republiky v Praze. Dále potřebujete cestovní pas, který je platný ještě 6 měsíců po návratu z Kuby (pas musí mít nepoškozenou vazbu a jednu volnou stránku).

Bezpečnost

Kuba je bezkonkurenčně nejbezpečnější zemí Latinské Ameriky. Přesto je nutno zachovávat standardní opatrnost zvláště z hlediska drobných krádeží. Pro cestu na Kubu není předepsáno žádné povinné očkování, doporučené je očkování proti žloutence typu A i B.