Plavba na Antarktidu

Dnes, po více než sto letech kdy člověk spatřil břehy Antarktidy, představuje Antarktida stále jednu z nejméně probádaných oblastí a jedno z posledních míst na zemi, kde najdeme skutečně panenskou přírodu zcela prostou lidské civilizace. Je to kontinent superlativů – nejenom nejstudenější, ale také největrnější, nejsušší a s nejvyšší průměrnou nadmořskou výškou. Obrovské plovoucí ledovce, hory zvedající se přímo z moře, velryby, nebojácní tučňáci, lvouni a tuleni, vědecké polární stanice i historické základny polárních objevitelů – to vše vytváří neskutečnou atmosféru, kterou můžete zažít jenom zde. Návštěva tohoto křehkého ekosystému vám také poskytne přímou konfrontaci s některými tématy, jako jsou například globální změny klimatu nebo ochrana velryb – zájezd na Antarktidu tak představuje unikátní zážitek i poučení zároveň. Více o cestách na Antarktidu a do polárních oblastí na www.polarnicesty.cz

Připravujeme individuální zájezdy na Antarktidu – cesty podle vašich představ!

Zájezd na Antarktidu můžete zahájit na Novém Zélandu, v Austrálii nebo v Jižní Africe, naprostá většina lodí však vyplouvá z argentinského města Ushuaia.
Hlavní výhodou tohoto přístavu je relativní blízkost Antarktidy, plavba přes Drakeovu úžinu na Antarktický poloostrov odtud trvá v průměru jen dva dny.
Většina návštěvníků volí klasický zájezd na Antarktidu v délce 11–12 dnů.

Kompletní nabídku zájezdů do polárních oblastí najdete na webu POLÁRNÍ CESTY.

polarnicesty-logo-rgb-1

 

Ushuia

Argentinské město Ushuaia je výchozím bodem pro cestu na Antarktidu a rovněž pro poznávání Ohňové země. Zde, v cípu Jižní Ameriky, najdeme panenská místa se zelenými údolími a zaledněnými vrcholky hor, kde lze strávit několik dní v nádherné přírodě. Navštívit můžete N.P. Tierra del Fuego s pralesy pabuků, podniknout túru v nádherném údolí Andorra s pasoucími se koňmi, navštívit kolonii tučňáků patagonských nebo vystoupat k ledovci Martial. Centrum Ushuaii je veskrze turistické místo se spoustou obchůdků a skvělých restaurací. Zde lze například navštívit Maritime museum a večer zajít do některého z tradičních grilů „parilla“.

Drakeův průliv

Lodě zvedají kotvy a po zhruba čtyřech hodinách plavby v poklidném průlivu „Beagle Channel“ otáčejí na jih, do často rozbouřených vod Drakeova průlivu. Před Vámi je nyní téměř 1000 km široký průliv oddělující Jižní Ameriku od Antarktidy, nejširší průliv světa a místo nahánějící strach všem námořníkům. Zdánlivě nudné dva dny ale přinášejí zajímavé zážitky a utečou „jako voda“. Na palubě můžete pozorovat spoustu ptactva, mezi jinými dvoumetrové albatrosy a buřňáky Druhý den lodě proplouvají tzv. „Antarktickou konvergencí“ – jakousi hranicí mezi Atlantikem a studenými vodami Jižního oceánu. Konečně jste na geografickém území Antarktidy!

Antarktický poloostrov

Antarktický poloostrov je nejsevernější část pevninské Antarktidy, který vybíhá přibližně 1300km do Jižního oceánu. Přibližně v polovině Antarktického poloostrova probíhá jižní polární kruh, z východu je omývá Weddellovo moře a ze západu Bellinghausenovo moře; u pobřeží je mnoho ostrovů většinou spojených ledem s pevninou. Antarktický poloostrov je nejnavštěvovanější oblastí Antarktidy, což je dáno jeho relativní dostupností a zejména krásou zdejší přírody. Vysoké hory se tu zvedají z členitého pobřeží s mnoha zátokami do kterých padají obrovské ledovce; hnízdí zde nejméně tři druhy tučňáků a spousta dalšího ptactva.

Zvířata

Pozorování a fotografování zvířat patří k jednomu z největších zážitků z Antarktidy. Ornitologové budou jásat nad obrovským množstvím druhů ptáků, včetně majestátných albatrosů. Mnohokrát zde uvidíte všudypřítomné tučňáky, jejichž kolonie lemují antarktické pobřeží. Chladný Jižní oceán je bohatý na živiny a proto tu najdeme také největší mořské savce – velryby. Tisíce kytovců se sem stahují na krátké antarktické léto, aby hodovaly na hojnosti krilu a dalších mořských „dobrotách“. Velryby tu uvidíte v podstatě každý den. Velmi častými a vděčnými objekty fotografů jsou také tuleni; tito ploutvonožci většinou lenoší na plovoucích krách a nenechají se vyvést z míry ani když do jejich plovoucí postele drcne ledoborec.

Kajak

Na Antarktidě můžete vyzkoušet i mořský kajaking. Pocit je to fantastický, voda je klidná jako zrcadlo a nad hladinu vystupují ledové kry; čím větší kus ledu, tím výraznější je jeho smaragdová barva prosvítající ven. Na kajacích doplujete k některému z ledovců, které zde padají do moře. Kolmá ledová stěna se zvedá do výšky několika stovek metrů a láká nás k bližšímu prozkoumání. Nebezpečí odtržení ledové masy je ale velké, takže je radno vše raději z „povzdálí pozorovat“. Jste tu úplně sami, v absolutním tichu a ledové nádheře vychutnáváte každou vteřinu času. Za tyto chvíle stálo za to vydat se na konec světa a přeplout rozbouřený Drakeův průliv!

Expediční loď

Vaším domovem během plavby na Antarktidu bude loď, která  je maximálně přizpůsobena svému určení – expedičním plavbám se vzdělávacími programy a výstupy na pevninu. Na palubě najdete restauraci, přednáškovou místnost, pozorovací místnost, bar, knihovnu nebo místnost s počítači. K dispozici je satelitní telefon a připojení k internetu. Ve výbavě jsou také nafukovací čluny sloužící k pozorování zvířat a výsadkům na pobřeží. Každá loď disponuje výběrem různě prostorných kajut – od vícelůžkových až po královské apartmá. Interiéry kajut jsou pohodlně a vkusně zařízeny, kvalita skužeb a vybavení pokojů i společných prostor odpovídá většinou hotelu kat.4-5*.

Hotel Los Cauquenes Resort & Spa*****

Luxusní hotel v Ushuaii leží v klidné oblasti na nádherném místě přímo u moře, od centra města je vzdálen asi 7 km, od letiště 4 km, zdarma doprava hotelovým busem do centra. Poloha hotelu je ideální i pro výlety do NP Tierra del Fuego. Pokoje mají výhled na moře a jsou vybaveny minibarem, televizí s plochou obrazovkou, bezdrátovým internetem zdarma, telefonem, trezorem a psacím stolem. Hostům je k dispozici restaurace s barem, 24hodinová pokojová služba, bazén a spa centrum, salonek, business centrum, internetový koutek a směnárna.

Hotel Albatros****

Moderní hotel Albatros leží přímo v centru Ushuaii, 250 m od přístavu a 650 m od námořního muzea. Nabízí prostorné a stylové pokoje s bezplatným Wi-Fi a kabelovou TV. Hotel má vlastní restauraci, bar a velkorysé spa s možností masáže a sauny, vířivkou, tureckými lázněmi a fitness centrem. Pokoje jsou vybaveny elegantním dřevěným nábytkem, TV a minibarem. Restaurace nabízí široký výběr jídel mezinárodní kuchyně. K dispozici je bezplatné parkoviště. Recepce je otevřená 24 hodin denně a může zajistit kyvadlovou dopravu na 6 km vzdálené letiště Malvinas Argentinas.

Zájezd na Antarktidu můžete zahájit na Novém Zélandu, v Austrálii nebo v Jižní Africe, naprostá většina lodí však vyplouvá z argentinského města Ushuaia.
Hlavní výhodou tohoto přístavu je relativní blízkost Antarktidy, plavba přes Drakeovu úžinu na Antarktický poloostrov odtud trvá v průměru jen dva dny.
Většina návštěvníků volí klasický zájezd na Antarktidu v délce 11–12 dnů.

Při tomto programu budete mít zhruba týden na průzkum antarktického pobřeží a Antarktický poloostrov a k tomu se ještě zastavíte na přilehlém souostroví Jižní Shetlandy.
Navštívíte nádherné zaledněné zátoky, kolonie tučňáků či polární základny; můžete vyzkoušet mořský kajaking, uskutečnit výstup na vrchol nebo tábořit na pobřeží.
Delší plavba na Antarktidu navíc zahrnuje do itineráře ostrovy Jižní Georgie, Jižní Orkneje, Falklandy, případně Weddellovo moře. Tyto plavby trvají většinou 18–20 dní a bonusem jsou například obrovské kolonie tučňáků patagonských.Na Antarktidu se můžete vydat i letecky, tato varianta je však dražší a velmi závislá na počasí. Zájezdy z Nového Zélandu trvají přibližně 30 dní a navštívíte Rossovo moře, Rossův šelf a subantarktické ostrovy.

 

INSPIRATIVNÍ ITINERÁŘ

1.–3. den

Přílet do Usuaii, ubytování v hotelu. Centrum Ushuaii je veskrze turistické místo se spoustou obchůdků a skvělých restaurací; hory okolo města Ushuaia jsou velmi divoké a nesmírně scenerické, doslova za branami města najdeme pravou divočinu s divokými řekami a hlubokými lesy. Večer návštěva některého z tradičních grilů „parilla“. Program v Ohňové zemi a okolí města: Procházka městem, návštěva Maritime museum, výjezd lanovkou nad město a túra k ledovci Martial. Celodenní výlet do N.P. Tierra del Fuego, túra nádherným údolím Andorra s pasoucími se koňmi a pralesy pabuků, výlet autobusem z Ushuaia ke kolonii tučňáků patagonských – pozorování druhého největšího tučňáka na světě.

4. den

Odpoledne se nalodíme v Ushuaii, poplujeme průlivem Beagle Channel, pozdě večer vplujeme do Drakeova průlivu. Ushuaia leží na jižním pobřeží největšího jihoamerického ostrova, Ohňové země. Město je zároveň považováno za nejjižnější město na světě. Ushuaia těží ze své polohy naproti Antarktickému poloostrovu a je základnou pro výpravy do Antarktidy i důležitým střediskem rybolovu.

5.–6. den

Plavba Drakeovým průlivem. Pozorování ptactva – v této oblasti můžeme vidět albatrosy stěhovavé, šedohlavé, černobrvé, světlohřbeté, buřňáky černobílé, jižní, modravé, antarktické a buřňáčky Wilsonové. Drakeův průliv je průliv mezi jihoamerickou pevninou (Hornův mys) a Jižními Shetlandami (Antarktida). Svou šířkou 800 km představuje nejširší průliv na světě. Poté, co překročíme antarktickou konvergenci, vstoupíme do oblasti Antarktidy. Budeme pozorovat obrovské plující ledovce a velryby. Večer připlujeme k souostroví South Shetlands.

7. den

Budeme prozkoumávat Shetlandské ostrovy – zakotvíme například na Half Moon Island s argentinskou polární stanicí a kolonií tučňáků uzdičkových a oslích, vystoupáme na aktivní sopku Deception Island odkud možná již zahlédneme pobřeží antarktického poloostrova. Večer se vydáme napříč průlivem Bransfield Strait k šestému kontinentu.

8.–9. den

Budeme obdivovat strmé pobřežní hory Palmerovy země a vplujeme do jednoho z nejhezčích zálivů – Paradise Bay. Zde navštívíme chilskou polární stanici a budeme pozorovat tučňáky a úchvatné scenérie ledovců a okolních hor. Vplujeme také do zátoky Skontorp Cove s bezpočtem ledovců – ideální místo pro mořský kajaking. Následující ráno přeplujeme průliv Gerlache Strait a vylodíme se na místě Damoy Point. Tady se vydáme na výlet na sněžnicích, můžeme fotit kolonie tučňáků oslích nebo si prohlédnout historické polární chaty. Odpoledne navštívíme britskou stanici Port Lockroy s muzeem a poštou, navštívíme velrybí hřbitov a projedeme se čluny mezi plovoucími ledovci. Večer nás čeká pravé polární BBQ.

10.–11. den

Projedeme scenerickým průlivem Lemaire Channel, přezdívaným také „Kodak gap“ a vylodíme se v místě zvaném Port Charcot u kolonií tučňáků kroužkových. Vystoupáme na některý z okolních kopců a potěšíme se pohledem na plovoucí ledy. Navštívíme ostrov Petermann Island s hnízdícími tučňáky a kormorány, kde nás čeká plavba zodiaky mezi impozantními plovoucími ledovci. Tady dosahujeme naší nejjižnější polohy.

12. den

Plujeme zpět podél Antarktického poloostrova a čeká nás poslední vylodění na ostrově Trinity Island. Můžeme obdivovat kolonie tuleňů weddelových a krabožravých nebo vystoupit na vrcholek ostrova. Odpoledne poplujeme průlivem Bransfield Strait a s velkou pravděpodobností zde uvidíme hejna velryb keporkaků.

13.–15. den

Vracíme se zpět do Ushuaia. Plavba Drakeovým průlivem bude zpestřena přednáškami na lodi. Množství ptáků hlásí blízkost kontinentu, odpoledne možná již spatříme Mys Horn. Večer zakončíme oslavou plavby a spolu s kapitánem si ťukneme šampaňským. Ráno připlujeme do města Ushuaia a po snídani se vylodíme. Transfer na letiště a odpoledne odlet z Ushuai.

16. den

Přílet do Prahy.

MAPA PLAVBY

mapa_antarktida_5

 

Související články:

Antarktida aktivně

antarktida_71

Ushuaia – brána do Antarktidy

Ushuaia/Argentina

Více na:  www.polarnicesty.cz

polarnicesty

 

Klima a sezona

Počasí je během antarktického léta v oblasti Antarktického poloostrova překvapivě mírné a příjemné. Teploty se pohybují kolem nuly a mohou vystoupat až ke 14°C. Prší tu minimálně, spíše zasněží a výjimkou nejsou řady slunečných dní. Sezona trvá od konce října do března, každé období je skvělé pro návštěvu a přitom trochu jiné s ohledem na pozorování zvířat.

Mezinárodní doprava

Ushuaia má mezinárodní letiště a přilétá sem mnoho letů z Buenos Aires, stává se hlavním střediskem jižních regionů Argentiny i výchozím místem na Falklandy (Malvíny) nebo na Antarktický poloostrov.

Místní doprava

Doprava na samotnou Antarktidu téměř vždy na lodích, speciálně vybavených pro polární plavby. Letecké spojení na Antarktický kontinent sice existuje - jedná se o charterové lety realizované některými cestovními kancelářemi - kvůli počasí jsou však lety nejisté a vždy velmi drahé. V samotném regionu Antarktida neexistují žádné komunikace, veškerá místní doprava využívá lodí nebo helikoptér.

Ubytování

Na Antarktické pevnině nenajdete žádné ubytovací zařízení. Spí se na lodích v komfortně vybavených kajutách. V Ushuai široký výběr hotelů od luxusních resortů po turistický komfort.

Jazyk

Většina plaveb má mezinárodní posádku a společným jazykem je angličtina. V Ushuai se domluvíte anglicky nebo španělsky

Měna

V Agrentině se platí pesem nebo americkým dolarem. Na lodi dolary nebo eury.

Vízum

Vízum ke vstupu na Antarktidu a do Argentinynení potřeba, k vycestování stačí pas nebo občanský průkaz.

Časové pásmo

Na lodi během plavby na Antarktidu platí časové pásmo přístavu odkud se vyplouvá. Pro Ushuaia je to -4 hod vůči CET

Bezpečnost

Antarktida je bezpečná země.