Aljaška

Zlatavé slunce ozařuje zasněžené vrcholky hor, ranní rosa se třpytí na stéblech trávy a řekou plují lososi. Na protějším břehu se medvěd chystá ulovit si snídani a na obzoru mezi bílými mraky vykukuje Mount McKinley. A vy jste jediným vetřelcem v tom království divočiny, které je stejné od dob, kdy ho objevili američtí zlatokopové. Největší a zároveň nejméně obydlený stát USA. Název Aljaška prý vychází z aleutského slova „Alyeska“, což v překladu znamená „Velká země“. Čtvrtina Aljašky leží za polárním kruhem a dominantním přírodním znakem celé oblasti je reliéf Kordiller s nejvyšším štítem Severní Ameriky – Mt. McKinley. Nemusíte být zrovna milovníkem Jacka Londona, aby vás Aljaška fascinovala. Je to krajina, kde štíty hor rozrývají divoké řeky a kde vládnou medvědi a vlci. Představuje naprostou čistotu, rozlehlost a nedotčenost a zároveň krutost a neúprosnost přicházející zimy. Připravíme vám zájezd na míru podle vašich preferencí.

Zveme vás na cestu do jedné z posledních „velkých divočin světa“, do země medvědů, táhnoucích lososů a obrovských zaledněných hor. Díky dokonalé znalosti Aljašky umíme připravit zájezd na míru, který kombinuje to nejlepší, co zde můžete vidět a zažít. Uvidíte různé regiony – od pobřežních pralesů s telícími se ledovci přes tajgu po sněhem pokryté hory národního parku Denali a na závěr se vykoupete v termálních pramenech. Ze zvířat určitě uvidíte spoustu medvědů, losy, soby, ovce daleovy, velryby, lachtany, orly bělohlavé, bobry a mnohé další. Aljašku můžete poznávat i na mořském kajaku nebo na kole, můžete zde rybařit a v zimě vyzkoušet heliskiing nebo jízdu se psím spřežením.

 

Národní park Denali

Národní park Denali se nachází ve vnitrozemí Aljašky a zahrnuje horu Mount McKinley. V roce 1976 byl prohlášen za mezinárodní biosférickou rezervaci. V parku se nachází přes 180 kulturně zajímavých míst, které přiblíží historii Denali. Park je domovem mnoha aljašských ptáků a savců, zahlédnout lze i medvěda grizzlyho nebo medvěda černého. Podstatnou část parku tvoří rozlehlá tundra. Park lze navštívit pouze pěšky nebo ve vyhlídkovém autobusu.

Prince William Sound

Záliv Prince Williama (v aj. Prince William Sound) je oblast o rozloze asi 150 x 150 km, nacházející se na západním pobřeží Aljašky. Ze severní strany je záliv od vnitrozemí oddělen pohořím Chugach, jehož až čtyřtisícové vrcholy vystupují jakoby přímo z moře. Prince William Sound je charakteristický velkým počtem fjordů a zátok, ledovci dosahujícími až k mořské hladině a pestrou mořskou faunou. Mezi nejběžnější zvířata patří orli bělohlaví, mořské vydry, velryby keporkaci, kosatky, delfíni, lvoun, tuleni a samozřejmě obrovské množství lososů, kteří se zde v průběhu léta pravidelně vytírají.

Výstup na Mt. McKinley

Nejvyšší hora Severní Ameriky ční do výšky 6194 metrů a přestože zdaleka není nejvyšší na Zemi, klimatické podmínky na jejím vrcholu dosahují extrémních hodnot. Díky své poloze na 63° severní šířky jde o nejvyšší místo v blízkosti severního pólu a patrně také o jedno z nejchladnějších a největrnějších míst na světě. Masiv hory se zvedá neuvěřitelných 5400 metrů nad okolní krajinu (např. u Mt. Everestu je to pouhých“ 3000 m). Ročně se o výstup na vrchol pokusí přibližně 1300 lidí, z nichž asi 40% z nich se to nepodaří, většinou v důsledku špatného počasí. Průměrně trvá doba výstupu 18 dní.

Alaska Highway

Proslulá silnice spojující Kanadu s Aljaškou začíná v městečku Dawson Creek a po 2242 km končí v Delta Junction, kde se napojuje na síť aljašských silnic. Pro veřejnost byla Alaska Highway zpřístupněna roku 1948, dnes je celá délka kvalitně vyasfaltovaná a mohou se na ní bez obav vydat i řidiči s normálními auty. Trasa z Vancouveru do Anchorage trvá 7-10 dnů jízdy; pokud chcete cestou podnikat túry, počítejte spíše s 14-20 dny. Na Alaska Highway je možné se také napojit z jihovýchodu z města Calgary a cestu tak zpestřit průjezdem kanadskými národními parky Banff a Jasper.

Chilkoot Trail

Když 17. června roku 1897 vypukla v Severní Americe zlatá horečka, stala se pro tisíce zlatokopů trasa přes Chilkootský průsmyk hlavní přístupovou cestou k nalezištím u řeky Klondike. Dnes se ze Skagway po více než sto letech ve šlépějích prospektorů vydává tisíce lidí z celého světa. Chilkoot Trail – scenericky úžasná dálková trasa na pomezí Aljašky a kanadské provincie Britská Columbia a Yukon, vede od mořského fjordu ke břehům Benettova jezera překračujíce pobřežní hory v jedné z nejdivočejších oblastí Severní Ameriky

Denali Backcountry Lodge****

Tato unikátní lodž je jedním z mála ubytovacích zařízení ležících uvnitř NP Denali nedaleko jezera Wonder Lake a nabízí skvělou možnost pozorovat místní přírodu a zvířata. Ubytování ve stylových, plně vybavených chatkách. Součástí služeb jsou průvodcované procházky s biologem, půjčovna horských kol, rýžování zlata, ranní lekce jógy nebo transfery k jezeru Wonder Lake. Lodž nabízí plnou penzi, součástí je bar a welness.

Brooks Lodge, Katmai NP

Pokud jdte někdy v televizi nebo na fotkách viděli medvědy lovící lososy v peřejích – vězte, že všechny tyto záběry byly pravděpodobně pořízeny v NP Katmai. Brooks Lodge leží přímo u těchto peřejí a nabízí bezkonkurenčně nejlepší podmínky pro pozorování a fotografování medvědů. Oblíbené místo všech wildlife profi fotografů a TV týmů, Brookse Lodge nabízí komfortní ubytování uprostřed aljašské divočiny a je přítupná pouze hydroplánem z městečka King Salmon.

Chena Hot Springs Resort

Chena Hot Springs Resort leží přímo u stejnojmenných termálních pramenů, asi 1,5 hod. od Fairbanks. V resortu najdete vnitřní i venkovní termální bazén s vířivkou. Místo je ideální základna pro poznávání přírody – resort nabízí pěší túry, jízdu na koni, horská kola, rafting, výlety na kanoi, rybaření, rýžování zlata, jízdu se psím spřežením nebo masáže. V resortu najdete ledové muzeum a ledový bar (celoročně otevřený). Místo je na podzim a v zimě ideální pro pozorování polární záře.

1. den

Odlet z Prahy, přílet do Anchorage. Transfer do hotelu, ubytování. Prohlídka města Anchorage – centrum města, Log Cabin Visitor Information Center, Anchorage Museum at Rasmuson Center, největší hydroplánové letiště světa. Alternativně vycházka na vyhlídkový bod Flattop Mountain – úchvatné výhledy na město a zároveň na pravou aljašskou divočinu (cca 2 hod pěší výlet).

2. den

Snídaně, check-out. Odjezd na jih. Po cestě zastávka na Turnagairn Arm – Beluga Point a pozorování velryb beluga. Návštěva zlatokopecké vesničky v Girdwood, prohlídka a rýžování zlata. Alaska Wildlife Conservation Centre – jedinečná možnost pozorování mnoha druhů divokých zvířat. Příjezd do Seward, ubytování. Odpočinek.

3. den

6-hodinová plavba lodí po Národním Parku Kenai Fjords. Pozorování divoké přírody a zvířat, plavba kolem ledovců padajících do moře. Oběd na lodi v rámci plavby. Odpoledne procházka pobřežním pralesem s pozorováním panenské přírody a místní fauny, především táhnoucích lososů.

4. den

Celodenní túra podél ledovce Exit Glacier – nenáročná procházka pod čelem ledovce, případně pozorování medvědů. Alternativně mořský kajaking v Kenai Fiords.

5. den

Odjezd směr Národní park Denali. Iditarod centre – návštěva základny nejslavnějšího závodu psích spřežení, možnost jízdy na spřežení. Talkeetna - v případě dobrého počasí vyhlídkový let nad Mount McKinley.

6.-7. den

Pobyt v N.P. Denali – jízda speciálním autobusem do nitra parku po silnici nepřístupné pro ostatní provoz. Pozorování zvířat a fotografování. Výhled na monumentální horu Mt. McKinley (6.194 m). Pěší turistika v tajze. Prohlídka informačního centra – expozice přírody.

8.-9.den

Přejezd na sever do Fairbanks, cestou město Nenana. Muzeum Aljašky, prohlídka Fairbanks. Ubytování u termálních pramenů Chena Hot Springs. Koupání a relaxace. Pěší výlet ke skalnímu masivu v tunře Granite Torrs.

10.-11. den

Návrat do Fairbanks a odlet.

 

Klima a sezona

Letní sezóna netrvá dlouho. Červen má výhodu poněkud stabilnějšího počasí a menšího množství návštěvníků, ale může být ještě dost chladno a ve vyšších polohách leží ještě sníh. Fotograficky nejvděčnější je podzim, kdy se listí zbarví do žluta a tundra zrudne červenými lístky borůvčí. Na konci září na Aljašce končí sezóna a zavírají se národní parky a státní kempy. V tu dobu také začíná sněžit a nastává čas dlouhých nocí a polárních září.

Mezinárodní doprava

Letecká doprava na Aljašku je poměrně komplikovaná. Musíte přesedat v některém z amerických měst, většinou se létá přes Minneapollis, Seattle nebo přes Dallas, ale existují i přímé spoje z Evropy. Cena letenky v sezóně je dost vysoká a lety dlouho dopředu obsazené.

Místní doprava

Nejlepší variantou je vůz z půjčovny. Ceny za půjčení auta jsou sice vyšší, než v ostatních státech USA, ale auto vám tu poskytne neocenitelné služby. Není nutné mít terénní vůz – na většinu míst se totiž dostanete běžným autem. Veřejná doprava na Aljašce sice také existuje, ale je velmi drahá a málo frekventovaná. Železnice spojuje Anchorage a Fairbanks (se zastávkou v n.p. Denali) a autobusy jezdí například i do kanadského Whitehorse.

Ubytování

Na Aljašce je všechno velmi drahé a platí to zejména pro služby a ubytování. Nejekonomičtější variantou je táboření, které se toleruje vyjma národních parků a soukromých pozemků i ve volné přírodě. Jednoduché kempy stojí okolo 10 - 20 dolarů za celou posádku jednoho auta. Velmi oblíbené jsou na Aljašce obytné vozy a karavany.

Jazyk

Oficiálním jazykem je angličtina

Měna

Oficiální měnou v USA je americký dolar (USD).

Vízum

Pro cestování do USA musí každý cestující, včetně nezletilých dětí, vyplnit registrační formulář ESTA (https://esta.cbp.dhs.gov) a mít platný cestovní biometrický pas, v ČR vydáván od 1.9.2006.čanský průkaz.

Bezpečnost

Ajaška je bezpečná země s nízkou kriminalitou a bez výskytu tropických nemocí.