Britské Panenské ostrovy na jachtě

Karibské moře je ideální destinací pro jachtaře – začátečníky. Pod vedením zkušených česky hovořících kapitánů zde budete mít možnost proniknout do tajů plachtění, zažít romantiku západů a východů slunce na moři, dosytosti si užít teplého a čistého moře a celkově se zrelaxovat v karibském životním tempu. Karibik je především o koupání, šnorchlování a potápění, ale každý z ostrovů nabízí i další možnosti vyžití. Výhod cest do Karibiku a zejména na Malé Antily je celá řada: především je to příznivé klima, kdy v době naší zimy utečete do příjemného tepla, minimální vlny (takže se není třeba obávat mořské nemoci), jachtařsky relativně snadná destinace vhodná i pro začátečníky (na navigaci i výšku vln je například Chorvatsko daleko náročnější) a samozřejmě se jedná o exotiku, kterou v Evropě nezažijete.

Pro kompletní a podrobnou nabídku programů na jachtách navštivte náš specializovaný web Inspira-sailing.cz

logo_sailing

Britské Panenské ostrovy (BVI)

Britské panenské ostrovy (British Virgin Islands, neboli BVI) je souostroví tvořené více než 50-ti ostrovy na pomezí Atlantského oceánu a Karibského moře, kde příroda vytvořila výjimečné podmínky pro jachting, potápěnírybaření. Mezi hlavní devízy patří velmi příjemné klima s celoroční teplotou mezi 26 a 32°C bez monzunových dešťů a dále klidné a chráněné moře s průzračnou vodou, korálovými útesy, pestrým podmořským světem a „panenskost“ ostrovů. Za týden můžete navštívit všechny 4 hlavní ostrovy – Tortola, Virgin Gorda, Anegada a Jost Van Dyke a kromě toho se zastavit na řadě menších neobydlených ostrůvků s panenskými plážemi.

Tortola

Tortola je největší a nejlidnatější ostrov ze BVI souostroví (přesto má jen 14.000 obyvatel) a nabízí celou řadu aktivit. Bělostné písčité pláže, starobylé zříceniny, hornaté vnitrozemí a v neposlední řadě místní domácí kuchyni. Hlavní město Tortoly je Road Town, kde na rušné ulici Main Street naleznete místní produkty počínaje kořením, místními džemy, rumem, mýdlem až po ručně vyráběné šperky, látky a další místní umění. Za prohlídku stojí jedna z mála památek na souostroví – guvernérský palác a také botanická zahrada.

Virgin Gorda

Virgin Gorda je třetí největší a druhý nejlidnatější ostrov z Britských Panenských ostrovů. Ostrov láká návštěvníky svými jachtařskými kluby, tichými zátokami a bezpečnými kotvišti. Virgin Gorda nabízí spoustu nedotčených pláží a pozoruhodných míst. Zajímavostí je oblast The Baths – vyhledávaná atrakce, kde obrovské žulové balvany vytvářejí tajemné jeskyně a jezírka se slanou vodou a navazující přírodní stezkou, která zve návštěvníky k plavání a šnorchlování. Pokud rádi lezete, najdete zde krásné terény na bouldering.

Anegada

Ostrov pojmenovaný Španěly „Utopená země“ je jediným korálovým ostrovem v sopečném řetězci BVI a je tak po všech stránkách unikátní. Jeho nejvyšší bod se nachází pouhých 8,5m nad úrovní moře a žije zde jen 200 obyvatel. Ostrov obklopují velkolepé živé korálové útesy, včetně útesu Horseshoe Reef, který je třetím největším souvislým útesem východního Karibiku. Příznivce potápění a šnorchlování potěší útesy s bludištěm tunelů a příkrých stěn. Podvodní svět, též skrývá velké množství vraků španělských galeon, amerických pirátských lodí či britských válečných plavidel.

Jost Van Dyke

Nejmenší ostrov ze čtyř hlavních ostrovů BVI je pojmenovaný po holandském osadníkovi a bývalém pirátovi. Je charakteristický výrazně členitou scenérií a barvitým folklorem. Ostrov nabízí několik nedotčených pláží s místními bary ve stínu kokosových palem a hroznovníků. Známý je zejména Soggy Dollar Bar, kde se zrodil místní koktejl Pusser, přezdívaný the Painkiller. Protože jeden z přístupů do baru je plaváním v moři, v baru se sušívaly bankovky na prádelní šňůře (odtud název).

Martinik a návětrné ostrovy

Návětrné ostrovy tvoří jižní větev oblouku souostroví Malé Antily v Karibském moři, jehož jsou zároveň východní hranicí. Největší z ostrovů jsou Dominika (občas řazená k Závětrným ostrovům), Martinik, Svatá Lucie, Svatý Vincenc a Grenadiny a Grenada. Zatímco Martinik je zámořským územím Francie a de facto součástí Evropské unie, ostatní ostrovy jsou samostatné. Plavba po návětrných ostrovech na jih od Martiniku pokrývá více různorodých ostrovů, ale vyžaduje delší přejezdy, kdy vám odměnou bude ta nefalšovaná exotika. Obvykle sem míří delší plavby (2-3 týdny).

Guadeloupe

Guadeloupe je součástí závětrných ostrovů souostroví Malé Antily. Výhodou je četné a levné letecké spojení z Francie. Guadeloupe je dobrou základnou pro plavby v Karibiku jak směrem na nazávislý ostrov Dominica, tak luxusní britský ostrov Antigua. Guadeloupe je ideální jachtařská oblast se stabilními východní pasáty, klidnými lagunami a zátokami. Většina ostrova je přírodní rezervací s řadou nádherných vodopádů a s termálními prameny uprostřed tropického pralesa. Klidné moře na závětrné straně Guadeloupe je jednou z nejoblíbenějších destinací pro potápění.

Belize

Belize rozkládající se mezi Mexikem a Guatemalou je skutečně nedotčené místo a nabízí vše, co si lze představit – nádherné tyrkysové vody souostroví složené z více jak 400 ostrovů a korálových atolů s nepřeberným množstvím pláží a zátok v ústraní, množství volně žijících živočichů, okouzlující města a přátelské obyvatele, mayské zříceniny a Aztécký vliv, úžasné šnorchlování a potápění. Exotická destinace Belize je vhodná nejen pro zkušené jachtaře, kterým nabízí stylovou plavbu s dobrým východním větrem o rychlosti 15 až 20 uzlů, ale též pro ty nezkušené, kterým nabízí mírné plavební podmínky se spoustou destinací jak na vodě, tak na souši.

Plachetnice Bavaria 50

Prostorná a moderní klasická (jednotrupá) plachetnice má celkem 5 kabin a je možné ji obsadit až 12 osobami (10 v kajutách a 2 v salonu). Loď má 3 sprchy a 3 toalety, automatického pilota, nafukovací člun s přívěsným motorem. Plavba na jednotrupých plachetnicích je sportovnější než na katamaránech, menší prostornost salonu je vyvážen rychlejší a příjemnější plavbou ve vlnách. Chorvatsko-17

Katamarán Lagoon 400

Plavba na katamaránech je velmi komfortní a obavy z ní nemusejí mít ani úplní začátečníci. Katamarán je stabilní, velmi dobře ovladatelné plavidlo (je možné jet na plachtu, ale i na motor). Zajišťuje dostatečný komfort (dvoulůžkové kabiny s vlastním sociálním zařízením) i životní prostor pro posádku (prakticky celá paluba pro slunění a relaxaci). Je jen na každém, do jaké míry se bude chtít do chodu lodi zapojit – vše může obstarat sám kapitán a nebo naopak zapojit celou posádku. Katamarány se zkušenými kapitány vám umožní uniknout nejvíce turisticky exponovaným místům (na rozdíl od obrovských výletních lodí), zajistí vám jistou svobodu a hlavně jsou samy o sobě neopakovatelným zážitkem.karib-jachta-3

Plavby na jachtách jsou závislé na počasí, dobách přílivu a dalších přírodních faktorech.
Uvedený program platí pro Britské Panenské ostrovy.

1. den

Odlet z Prahy/Vídně přes Paříž na ostrov Svatý Martin (spadá pod Nizozemsko). Odpoledne přelet na ostrov Tortola, transfer do mariny, nalodění.

2. den

Vyplutí z Tortoly na ostrov Virgin Gorda. Kotvení ve Spanish Town, koupání v The Bath + možnost boulderingu. Dle času některé z vodních sportů (nachází se zde nejlépe vybavené středisko vodních sportů na BVI) – např. windsurfing, kiteboarding...

3. den

Vyplutí z Virgin Gorda směr na ostrova Anegada, cestou je možné zastavit na severních plážích Virgin Gordy

4. den

Den na korálovém ostrově Anegada s jedněmi z nejkrásnějších pláží. Možnost potápění k lodním vrakům, prohlídka slaných jezer, kde bývá možné pozorovat hejna plameňáků. Doporučujeme k večeři anegadskou langustu v přístavní restauraci, které jsou nejlepší na světě.

5. den

Vyplutí v ranních hodinách na ostrov Jost Van Dyke, pláž na Cane Garden Bay s množstvím restaurací a obchůdků, zastávka na ostrůvku Sandy Cay. Koupání v Bubbly Pool – přírodní jacuzzi.

6. den

Den na ostrově Jost Van Dyke. Návštěva Soggy Dollar Bar – legendární bar, kde se zrodil místní koktejl Pusser, přezdívaný the Painkiller.

7. den

Vyplutí zpět na ostrov Tortola. Možné aktivity: prohlídka hlavního města Road Town (sídlo guvernéra, botanická zahrada, Main Street...), plavání s delfíny v delfináriu, návštěva Calwood Rum Distillery (více než 200 let staré), výšlap na Sage Mountain (nejvyšší hora souostroví s krásným výhledem), návštěva Soper´s Hole Marina (západ Tortoly)

8.-9. den

Vylodění, možné aktivity na Tortole. Odlet zpět do Prahy/Vídně přes Svatý Martin a Paříž.

Klima a sezona

Přestože se počasí v Karibiku liší ostrov od ostrova, v rámci daných ostrovů jsou tu teploty většinou stabilní s pouze malými sezónními odchylkami. Stálé pasátové větry přináší ke Karibským ostrovům ze severovýchodu teplý vzduch zahřívaný množstvím slunečních paprsků. V období listopad – duben bývá počasí stabilní s velkým podílem slunečního svitu. Teploty vzduchu dosahují rozpětí cca 26 - 31°C. Teplota vody se pohybuje mezi 27 - 29°C. V srpnu a září bývá tato oblast často zasažena tropickými bouřemi, které většinou trvají několik dní.

Mezinárodní doprava

Oblast Malých Antil je dobře dostupná, na větší ostrovy létají přímé linky z mnoha evropských měst. Na menší souostroví je nutné využít místní přelety. Na Martinik, Pointe-á-Pitre nebo St. Maarten ideálně letem Air France s přestupem v Paříži. Z dalších společností sem z Francie létá Corsair, Air Caraibes nebo Xl Airways. Cena letenky podle sezony 12 – 20.000 Kč.

Místní doprava

Mezi jednotlivými ostrovy lze využít letecké popřípadě lodní spojení. Větší ostrovy mají silniční síť.

Chartery a ubytování

Lodní charterové společnosti najdeme ve většině větších přístavů. Lodě se půjčují v týdenních periodách, den nástupu je většinou sobota. Ubytování na souši najdeme v různých kategoriích.

Jazyk

Na ostrovech se mluví většinou anglicky. Díky španělským kořenům mnoha zdejších obyvatel tady ale své místo má i španělština, na ostrovech Francouzských Antil francouzština.

Měna

Obecně platí, že všude v Karibiku můžete bez problémů platit americkými dolary, existují samozřejmě i měny místní, jako třeba dominikánské peso, mexické peso, východokaribský dolar, jamajský dolar, bahamský dolar, na Martiniku, Guadeloupe a Sv. Martinu se platí eury. Na většině východních ostrovů Malých Antil platí Východokaribský dolar (XCD nebo také EC), jeden EC = asi 10 Kč.

Vízum

Na některých místech Karibiku vám bude stačit pas platný ještě 6 měsíců po ukončení cesty a zpáteční letenka, na některých je potřeba vízum nebo turistická karta. To je většinou možné zakoupit přímo na letišti v Karibiku.

Bezpečnost

Při cestování po Karibiku není vyžadováno žádné speciální očkování, je však doporučeno očkování proti oběma typům žloutenky, břišními tyfu a na cestu si sbalit repelent. Malé Antily jsou bez výskytu malárie.