Jestliže v Evropě stavební firmy pláčou, dubajští realitní makléři si mnou ruce. Takovou expanzi, velkorysost a opulenci ve stavebnictví svět dlouho nepamatuje – tam, kde před několika lety byla jen poušť, dnes mraky na obloze propichuje nejvyšší budova světa. Ale nenechte se zmást pouhým luxusem, Dubaj má i svá tradiční zákoutí s typickými tržnicemi, nízkými činžáky nebo rušnými přístavy dřevěných obchodních lodí. Málokde jinde najdeme takový kontrast mezi kosmopolitní společností a tradičním arabským životem.

Už cesta z letiště do hotelu na vás musí udělat dojem, protože pojedete po dvanáctiproudé magistrále, propojující hlavní Dubajské čtvrti. Abyste zahlédli špičky mrakodrapů, museli byste otevřít okno limuzíny nebo udělat díru do střechy, každopádně vás brzy bude bolet za krkem…

Arabská pohostinnost je dobře známá, v Dubaji budete ale i tak omráčeni pozorností hotelového personálu. Předpokladem ale je, že „na to máte“ – přece jen se nejedná o nejlevnější místo na světě. Tady můžete potkat opravdu bohaté lidi, pro které není problém zaplatit za noc v hotelu stovky i tisíce dolarů.

Nejvyšší, nejrychlejší, nejdražší,..

Z okna hotelu pak můžete obdivovat pohled na Burj Khalifa – nejvyšší budovu světa, pod kterou se každý večer roztančí fontána ve fantastické symfonii tvarů a barev rozstřikující se vody. Vyhlídková plošina je ve 124. patře a cesta nejrychlejším výtahem na světě do výšky 442 m trvá půl minuty. Rozhled je fantastický, ať už sem vyjedete ve dne nebo když město pokryje tma a budovy se rozzáří světly.

Kdo miluje superlativy, může se ubytovat v nejluxusnějším hotelu světa, známém Burj al Arab. Budovu ve tvaru plachetnice zná z fotografií asi každý, málokdo ale ví, že stojí na umělém ostrůvku a jednu jejích stěn tvoří skutečná plachta. Ceny tu začínají na 30.000 Kč na noc a mohou se vyšplhat i na desetinásobek.  Vše tady ale má svou cenu, například vybavení pokojů je pozlacené a jedna postelová matrace stojí 300.000 Kč.

Rádi nakupujete? Potom je Dubaj místo stvořené pro Vás! Pro začátek doporučujeme projít si některý z typických „malls“, které jsou rozeseté po celém městě. Například největší z nich, Dubai Mall, v sobě ukrývá 1200 značkových obchodů. Tady se ale můžete zastavit i když Vás nákupy vůbec nezajímají – mají tu třeba obří akvárium s rybami a korály (jak jinak – největší na světě), kluziště nebo umělé vodopády vysoké desítky metrů.

 

dubaj-24

Večerní plavba

Trochu stranou toho kosmopolitního mumraje leží staré centrum Dubaje, zvané Deira. I tady ale neutečete obchodu, neboť Dubaj byla po staletí obchodním centrem Arábie. Tradiční  tržnice, zvaná „souk“ bývá nejrušnější místo, kde najdete úplně všechno. Tady pořídíte luxusní látky, padělaná trička, vodní dýmky, všemožné suvenýry nebo čerstvé koření; známý je zlatý trh (Gold Souk) s nabídkou kvalitních luxusních šperků za skvělé ceny.

Vyražte sem třeba po setmění, kdy tato oblast dostane skvělou atmosféru nočního života. A když se vám nechce smlouvat za zboží, nastupte do tradiční dřevené lodi, zvané „dhow“, která vás proveze dubajskou zátokou. Plavba trvá většinou dvě hodiny, na palubě se servíruje tradiční arabská káva, teplý bufet a někdy vám k večeři i zatančí.

Komu se omrzí ruch metropole, tomu doporučujeme vyrazit do pouště, která Dubaj obklopuje. Před hotelem sednete do džípu a za pár minut se můžete prohánět v dunách, vyzkoušet jízdu na velbloudu nebo povečeřet v beduínském kempu. Poušť má svoje kouzlo, které dosahuje maxima při západu slunce – vše ze zabarví červeným nádechem a vy se sklenkou šampaňského můžete pozorovat sluneční kotouč mizející za písečným horizontem…

Text a foto © Jan Hocek